Aşkın Anıtı Tac Mahal Hakkında 10 İlginç Bilgi


Hindistan’ın Agra kentinde bulunan 1600’lü yıllarda inşa edilmiş olan Tac Mahal, her yıl milyonlarca turisti kendisine çekiyor. Müslüman mimarisinin en iyi örneklerinden biri olması ve evrensel olarak bir başyapıt olarak kabul edilmesi nedeniyle UNESCO Dünya Mirasları listesinde yerini almıştır. 2007’de Dünya’nın 7 Harikası’ndan biri olarak resmen kabul edilen yapıyı, pandemi öncesinde senede yaklaşık 8 milyon turist ziyaret ediyordu. 

Bu muhteşem yapı ile ilgili tüm önemli bilgileri sizler için sıraladık. Okuduktan sonra fotoğrafları ile yetinemeyecek ve mutlaka gidip görmek isteyeceksiniz.

#1 Bir Aşk Mabedi

Babür Hükümdarı Şah Cihan Mahal’in genç yaşta kaybettiği sevgili karısı Mümtaz Mahal için mezar olarak yaptırılan Tac Mahal aşka adanmış bir romantik sembol olarak görülüyor. Eşi doğum yaparken vefat eden Şah, görkemli bir mezar yapılmasını emretmiş ve eşine olan aşkının yüzyıllara meydan okumasını sağlamıştır.

#2 Yapımı Tam 21 Sene Sürmüş

1632’de inşaatı başlayan yapının mozole kısmı 1943’te tamamlanmış ancak binanın tam anlamıyla bitirilmesi 1953’ü bulmuştur. Toplam maliyeti 32 milyon rupe olarak kayıtlara geçmiştir. Tac Mahal 17 hektarlık bir arazinin ortasında yer alan, 4 minareli bir cami ve misafirhaneden oluşan göz kamaştırıcı bir mimari harikadır. Yapımında 22.000 işçi ve 1000 filin çalıştırıldığı tahmin edilmektedir.

#3 Duvarlarına Ayetler Yazılmış

Mavi damarlı beyaz mermerden yapılmış olan Tac Mahal’in duvar, kapı ve minarelerinde Kuran’dan ayetler yazılmıştır. Bu yazılar günümüze kadar kusursuz bir şekilde okunur halde varlığını sürdürmüştür. Bu yazılar içerisinde turistleri en çok etkileyen “Ruh, artık dinlen. Huzur içinde yaratana dön ve onun yanında huzur bul”.

#4 Araç Girişi Yasak

Tac Mahal’in arazisine araç girişi yasaklanmıştır. Kirlilik ve gürültü gibi olumsuz etkilerden koruma amacıyla hiçbir aracın Tac Mahal’e 500 metreden çok yaklaşmasına izin verilmemektedir.

#5 Halen İbadete Açık

Günümüzde halen aktif şekilde cami olarak kullanılmaktadır. Bu nedenle Tac Mahal, Cuma günleri ziyaretçilere kapalıdır. Cuma namazı için binlerce Müslüman Tac Mahal’i tercih etmektedir.

#6 Bilinçli Lokasyon Seçimi

Tac Mahal’in Yamuna nehrinin yatağına inşa edilme sebebi tesadüf ya da güzel bir manzara istenmesi değil; temelinin yüzyıllar boyunca sağlam kalmasını garanti almak içindir. Tamamen ahşaptan yapılmış olan temelin, nehir yatağında olması sürekli nemli ve dayanıklı kalmasına imkan vermiştir. Günümüz uzmanları, bu yapının nehir yatağından başka bir yerde yapılmış olması halinde çoktan çökmüş olacağını ifade etmişlerdir.

#7 Mimari Zeka Ürünü

Mimar Ahmet Üstad Lahori tarafında yapılan Tac Mahal’in tek mimari üstünlüğü güzelliği ve sağlam temelleri değildir. Mimar Lahori, muhtemel bir çökme sonucu kubbenin zarar görmesini engellemek için minareleri merkezden dışa doğru yıkılacak şekilde tasarlamıştır. Zamanının çok ötesinde bir öngörü ve teknik kullanan Lahori, üstün mimari zekasıyla tarihe adını yazdırmıştır.

#8 Kusursuz Simetri

Mimar Lahori’nin benzersiz becerisi sayesinde Tac Mahal, tüm detaylarında kusursuz simetriye sahip olan nadir yapılardan biridir. Sadece Şah ve eşinin mozolelerinde simetri kuralı uygulanmamıştır.

#9 Beyaz Olmasını Altındaki Neden

Rivayete göre yapının mavi damarlı beyaz mermerden yapılması sadece gösterişli bir görünüm için değil. Şah Cihan, çok sevdiği eşinin onu her an şaşırtan farklı duygu durumu geçişlerini, bu mabede yansıtmak istemiş. Sabahları pembe tonları, akşamüstü süt beyazı ve geceleri altın rengine bürünen yüzeyin bu duygu durumlarını sembolize ettiği söylenmektedir.

#10 Korkunç Dedikodu

Böylesine görkemli bir yapı ve büyük bir aşk söz konusu olunca geçmişe dair dedikodular da kaçınılmaz olmuş. En popüler olanı; inşaatta çalışan tüm işçilerin bir daha böyle güzel bir bina yapamasınlar diye ellerinin şahın emriyle kesildiğine dair söylentiler olmuş. Ancak böyle bir ithamı doğrulayacak hiçbir belgeye rastlanmamıştır ve şehir efsanesi olarak kalmıştır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

What's Your Reaction?

Nasıl yaa? Nasıl yaa?
0
Nasıl yaa?
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Komik Komik
0
Komik
Bayıldım Bayıldım
1
Bayıldım
Duygulandım Duygulandım
0
Duygulandım
Korktum Korktum
0
Korktum