Bu Adamı Görenler Hamile Sanıyor!


İngiltere’nin Windsor, Bershire kentinde yaşayan 54 yaşındaki bir çocuk babası eski muhasebeci Warren Higgs, polikistik böbrek sendromu hastalığının farkında vardığında 35 yaşındaydı. Hastalığının genetik olduğunu ancak o zamana kadar herhangi bir şikayeti olmadığını ifade etti. Aniden atak yapan hastalığı, 35 yaşında ağır bir anevrizma geçirmesine ve sağ tarafının felç kalmasına neden oldu. Anevrizmaya ve dolayısıyla felce neden olan rahatsızlığın polikistik böbrek sendromu olduğunun belirlenmesiyle bu genetik hastalığı konusunda daha fazla özen göstermeye başlayan Higgs, sonrasında çok sayıda daha inme geçirmiş.

Hastalığının teşhisi 30’lu yaşlarında koyulduğunda beslenme tarzını tamamen değiştirerek elinden geleni yapmış. Eskiden en sevdiği sportif aktivite olan triatlonları da böbreklerinin aşırı büyümeye başlaması yüzünden bırakmak zorunda kalmış.

Anevrizma ve felç korkusuyla mücadele dolu bir hayat geçirmeye çalışan adam, son yıllarda böbreklerinin aşırı büyümesi nedeniyle oluşan zorluklarla mücadele ediyor. Bir rekor olduğu söylenen 30’ar kiloluk böbrekleri ve etrafında biriken ödem nedeniyle devasa bir karna sahip. Akciğer, mide ve kalbe baskı yapan bu büyüme Higgs’in hayatını ciddi anlamda tehdit ediyor. Kendisi de ameliyat öncesinde dayanılmak ağrılar çektiğini ve doktorun reçete ettiği morfinle günlerini atlatmaya çalıştığını anlatıyor.

Ameliyat kararını vermiş olmasına rağmen, büyük bir risk taşıyan bu ameliyatı yapacak doğru ekibin bulunması zaman almış. Ameliyattan sağ çıkmama ihtimali ve ameliyat sonrası ömür boyu diyalize bağlanacağı konusunda bilgilendirilen adam, mevcut durumundaki riskle bir ömür boyu yaşamayı aklından bile geçirmemiş. “Korkunç bir durumun içindeyim. Hareket edemiyorum, nefes alamıyorum. Hiçbir şey yapmanıza izin vermiyor” şeklinde içinde bulunduğu durumu ifade eden Higgs, her an ölüm korkusu ile yaşamaktansa ameliyatta şansını denemeye kadar vermiş.

Oxford Üniversitesi Hastanesi’nde geçtiğimiz Temmuz ayında başarıyla gerçekleştirilen ve 2 saat süren ameliyat sonrasında yapılan ölçümlerde, Higgs’ten alınan böbreklerin bu zamana kadar literatüre giren tüm böbreklerden daha büyük ve daha ağır olduğu açıklandı. Devasa boyuta ulaşan böbreklerinin etrafında oluşan sıvı da boşaltılarak, hayati organlar üzerindeki baskı ortadan kaldırıldı. Higgs, şu anda iki günde bir diyalize giriyor. Diyalizin kesinlikle işe yaradığını ancak çok zorlu bir süreç olduğunu ifade eden adam, böbrek nakli için gelecek sene sıraya alınacağı tahmin ediliyor.

Ameliyat öncesi, Higgs’in uzun yıllardır kullandığı taksi firmasının önderliğinde başlatılan yardım kampanyası sonuç verdi ve özel tasarım, arkaya yatabilen tekerlekli sandalyesi ameliyat sonrası kendisini bekliyordu.

Büyük ameliyat sonrası yoğun bakım sürecini atlatıp birkaç küçük operasyon daha geçiren eski muhasebeci, diyaliz tedavisinin de yardımıyla iyileşme yolunda hızla ilerliyor. Sağ tarafındaki felce rağmen spor salonu rutinine başladı ve en kısa zamanda bağışlarla alınan özel tasarımlı tekerlekli sandalyesiyle triatlon yarışında kendisini denemek istiyor.

BBC’ye ameliyat öncesi verdiği röportajda ameliyat sonrası böbreklerini eve götürüp şöminenin başında sergilemek istediğini söyleyen adamın bu hayali elbette gerçekleşmedi. Bu hayalini gerçekleştirmesi sadece aşırı derece de garip değil, ayrıca yasal olarak da imkansız. Devasa böbreklerin bilimsel araştırmalar için kullanıldıktan sonra tıbbi atık olarak işleme alınacağı açıklandı.

Warren Higgs’in hikayesi çeşitli genetik hastalıklarla mücadele eden binlerce insana umut ve güç veriyor.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

What's Your Reaction?

Nasıl yaa? Nasıl yaa?
0
Nasıl yaa?
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Komik Komik
0
Komik
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Duygulandım Duygulandım
0
Duygulandım
Korktum Korktum
0
Korktum