Dünya Üzerindeki En Soğuk 10 Ülke


Dört mevsimi yaşayan, hatta bazen aynı anda yaşayan şanslı bir ülkede olduğumuza şüphe yok. Ancak dünyada uzun kış aylarında buz ve karla kaplı geçiren birçok ülke var. Dünyanın en soğuk 10 ülkesi sıralamasına göz atarken içiniz ürperecek.

10. Estonya:

Sıcaklığın geceleri -35 derecelere düştüğü ülkede ölçülen rekor soğuk -43,5 derece olarak kayıtlara geçmiştir. Sıkça kar fırtınaları görülen ülkede bu şartlara dayanamayan halkın büyük bir bölümü çareyi, diğer Avrupa ülkelerine göç etmekte buluyor. Oldukça kuzeyde bulunmasına rağmen listede daha üst sıralarda yer almamasının nedeni, Atlantik Okyanusu’ndan aldığı ılık hava akımları.

9. Finlandiya:

Rekor soğuğu -51,5 derece olan bu ülkede kışın çetin şartları 4 ay aralıksız sürüyor. Soğuk rüzgarların eşlik ettiği karla kapı günlerde meydana gelen don olayları ile başa çıkmak imkansız olduğu için hayat birçok şehirde durma noktasına geliyor ve insanlar evlerinden çıkmıyor.

8. Moğolistan:

Aşırı soğuğa aşırı düşen nem oranı da eklenince dayanması güç kış mevsimine sahip olan Moğolistan’da yazlar çok kısa. Yağışı az olan bu ülkede kuru soğuklar hakim oluyor. Bazı seneler aşırı soğuk ve kuru geçen kışlara yerel dilde “zud” adı veriliyor ve zudlar milyonlarda hayvanın beslenememe sonucu telef olması ile sonuçlanabiliyor. Ayrıca gelişmişlik düzeyi oldukça düşük olan ülkede kar fırtınaları ile kapanan yollar halkın da temel ihtiyaçlarını karşılamalarını imkansız hale getirerek hayatlarını riske atıyor.

7. İzlanda:

-40 derecelerin çok normal olduğu ülkenin adı İngilizce’de Iceland, yani “ice-buz” kelimesinden geliyor. Bu yüzden soğuklar konusunda listede yer alması şaşırtıcı değil. Yaz aylarında bile ılık bir havaya ya da güneş ışığına rastlamanın zor olduğu ülkede genellikle, yaz aylarında ortalama sıcaklık 10-13 derecelerde.

6. Grönland:

İngilizce’deki ismi Greenland yani Yeşil Diyar olan Grönland’ın yeşillikle hiçbir alakası olmadığı söylenebilir. Sert hava şartları nedeniyle hemen hemen hiçbir bitki örtüsüne sahip olmayan ülkede yaz aylarında kaydedilen ortalama sıcaklık 7-10 derece arasında.

5. Alaska (ABD):

Amerika Birleşik Devletleri’ne bağlı bir eyalet olan Alaska’da normal bir yılda sıcaklıklar -30’lara düşüyor, yazları ise ılık havaya şahit olmak bile güç. 1971’in Ocak ayında Alaska’daki Prospect Creek’te -62,2 derece ölçülmüş.

4. Kazakistan:

Dağlık bir alan olmasıyla bilinen ülke sene boyunca yağış alıyor. Kış ve yaz ayları arasındaki sıcaklık farkı birçok doğal felakete yol açıyor. Karlı günlerinden ardından gelen aşırı yağışlar her sene binlerce insanın evlerinden olmasına ve hayatını kaybetmesine yol açıyor.

3. Kanada:

Amerika kıtasının kuzeyinde yer alan Kanada’nın bazı eyaletlerinde rüzgar hiç durmuyor. Kutup hava şartlarına sahip birçok şehirden biri olan Nunavut’ta yaz aylarında sıcaklık ortalaması 10 derecelerde seyrediyor. Yukon eyaletindeki Snag kasabası dünyanın en soğuk noktalarından biridir ve sadece meteorolojik araştırmalar için kullanılmaktadır.

2. Rusya:

Oldukça geniş bir coğrafyayı kaplayan Rusya’da dünya üzerindeki en soğuk şehirlerin bazıları yer alıyor. Oymyakon şehrinde Temmuz ayında dahi -9 derecenin ölçüldüğü görülmüştür. Oymyakon şehrinde nüfus 500 kişi civarındadır ve okullar sıcaklık -55 derecenin altına düşene kadar kapanmaz.

1. Antarktika:

Sıcaklığın 12 ay boyunca 0’ın üzerine neredeyse hiç çıkmadığı ülke tamamen buzla kaplı. Ülkede yaşamın imkansıza yakın olması sebebiyle nüfus çeşitli ülkeler tarafından gönderilen araştırmacılardan ibaret. Dünya üzerindeki en soğuk üçü olan Doğu Anterktik Plato, Vostok İstasyonu, Amundsen-Scott İstasyonu Antarktika’dadır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

What's Your Reaction?

Nasıl yaa? Nasıl yaa?
0
Nasıl yaa?
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Komik Komik
0
Komik
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Duygulandım Duygulandım
0
Duygulandım
Korktum Korktum
0
Korktum