Dünyanın En Gizemli Yerleri


Teknoloji çağını yaşadığımız bu dönemde kısa zamanda kilometrelerce uzağa gitmek, merak ettiğimiz neredeyse her şey hakkında anında bilgiye ulaşmak mümkün. Buna rağmen gezegenimiz dünyanın hala bizden saklamayı başardığı sırları var. Esrarengiz yerler, nasıl oluştuğu anlaşılamayan yapılar ve daha birçok gizem henüz çözülememiş durumda. Konusunda uzman araştırmacıları dahi şaşkına çeviren dünyanın en gizemli yerlerinin bize ne sürprizler hazırladığını gelin birlikte keşfedelim.

1- Bermuda Şeytan Üçgeni

Dünyanın en gizemli yerleri listesinin başında Bermuda Şeytan Üçgeni’ nin olması kaçınılmazdı. İçinde onlarca gemi ve uçak kazasının olduğu bu esrarengiz yerin sırrı henüz kendinde saklı. Daha önceleri Kuzey Amerika’daki Atlantik Okyanusu’nda bulunan bölgedeki olayların manyetik bir çekim kuvvetine bağlı olduğu düşünülürken, yapılan araştırmalar sonrasında kazaların okyanus içinde oluşan akıntılardan kaynaklandığı ve bu alanın doğalgaz yatağı olduğu açıklanmıştır. Ancak yine de bu alanın doğaüstü güçler veya dünya dışı varlıklar tarafından kontrol edildiğini düşünen çok sayıda insan var.

2-Derinkuyu Yeraltı Şehri

Ülkemizde bulunan Kapadokya’daki onlarca yer altı şehrinden en büyüğü olan Derinkuyu , gezip görenleri hayretler içinde bırakıyor. Dünya’nın en gizemli yerlerinden biri olan 8 katlı olan bu yeraltı şehri kilise, şaraphane, mezar evleri, ahır gibi bölümleriyle içinde yaşayan insanların yeryüzüne çıkmadan tüm ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde dizayn edilmiş. En derin katında bile tertemiz hava ve suyun bulunduğu Derinkuyu yeraltı şehrinin günümüzde dahi insan vasıtasıyla yapılması imkansız gibi görünürken, dünyada yalnız olmadığımızı bize kanıtlamak istercesine hala sapasağlam karşımızda duruyor.

3-Tristan da Cunha Adası

Dünyadaki en gizemli yerleşim yerlerinden olan bu adanın etrafı yaklaşık 4000 metrelik su derinliğine sahip okyanusla kaplıdır. Etrafında yakın başka hiçbir kara parçası bulunmamasına rağmen burada ortalama 250 insanın yaşadığı bilinmektedir. Bu adayı en esrarengiz yerler kategorisine sokan ise yakınında hiçbir kara parçası yokken burada yaşayan insanların nasıl oraya yerleştiği ve nasıl ihtiyaçlarını karşıladığıdır.

 4-Kuzey Sentinel Adası

Aynı Tristan da Cunha gibi dış dünyadan bağımsız teknolojiden habersiz bir halkın yaşamını sürdürdüğü bu gizemli yerde bulunan adada insanlar ile iletişime geçilmeye çalışılmış ancak ziyarete gelenleri her defasında sopa ve oklarla kovalıyarak geri püskürtmüşler. Kim bilir, belki de bizi uzaylı sanmış olabilirler. 

5- Eğri Orman

Ormanlar normalde bile dünyanın en esrarengiz yerleri arasında sayılır. Korku filmlerine sahne olmaları bu yüzdendir. Ancak Polonya’da öyle bir orman var ki, diğerlerinden tamamen ayrılır. Eğri orman içindeki ağaçların gövdelerinin neden 90 derece bükülme ile geliştiği hala tespit edilemedi.

6-Kaynayan Nehir

Amazon’un derinliklerinde bulunan bu nehir dünyanın en esrarengiz yerlerinden biridir. Ortalama 90 derece su sıcaklığı ile içine düşen her canlıyı kaynatarak öldüren nehrin suyunun nereden beslendiği hala kesin olarak bilinmiyor. Bu nehir en gizemli yerler içinde olsa da, çoğu kişi ona yaklaşmaktan çekiniyor.

7-Rhone ve Arve Nehirleri

İsviçre’nin Cenevre kentini buluşma noktası haline getiren iki nehrin birbirinden değişik renkleri vardır. İçindeki su yoğunluğunun farklılığından dolayı iki nehir tam olarak birbirine karışmaz. Bu özelliği ile çizgi halinde görünen iki nehrin birlikte aktığı kısım, en esrarengiz yerler arasında kabul edilip turistlerin uğrak noktaları içinde yer alır.

8-Namib Çölü daireleri

En gizemli yerler listesinde Namibya Çölü içindeki tuhaf daireler yer alıyor. Özenle çizilmiş gibi nizami biçimde yan yana çölün ortasında yer alan bu daireler insanın aklına İşaretler filmini getiriyor. İçinde hiçbir şeyin yetişmediği bu alanın nasıl oluştuğu henüz belirlenebilmiş değil.

9-Paskalya Adası

Dünyanın gizemli yerleri içinde sayılan Paskalya adasının sırrını bilim adamları hala çözemedi. 50 metre uzunluğundaki bu heykelleri hangi uygarlığın ve ne zaman yaptıiğı bilinmiyor

10-Göbeklitepe

Dünya’nın en esrarengiz yerleri listesindeki son sırada tabi ki Göbeklitepe bulunuyor. 1995’te keşfedilen Şanlıurfa yakınlarındaki bu antik tapınak, insanlık tarihinin en eski yapısı olarak biliniyor. İçinde bulunan büyük taşlar üzerine insan ve hayvan figürleri işlenmiş . Tonlarca ağırlığa sahip bu taşların bölgeye nasıl getirildiği ise ayrı bir muamma. Dünya’nın en gizemli yerleri arasında en başı çeken Mısır piramitleri, Göbeklitepe’nin keşfinden sonra ikinci sıraya gerilemiş durumda.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

What's Your Reaction?

Nasıl yaa? Nasıl yaa?
1
Nasıl yaa?
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Komik Komik
0
Komik
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Duygulandım Duygulandım
0
Duygulandım
Korktum Korktum
0
Korktum