Dünya’nın En Yaşanabilir 10 Ülkesi


Mis gibi temiz ve güneşli havada, açmışız arabanın üstünü, deposunu da fullemişiz üstelik, vurmuşuz kendimizi yollara. Etrafta sinir stres yok, gece yürürken biri beni keser mi korkusu yok. İşimizi seviyoruz, gelecek kaygımız yok. Yaşıyoruz bu hayatı… Kulağa fantastik bir roman gibi gelse de bu hayatı yaşatan ülkeler, yaşayan insanlar var.

CEO World dergisi tarafından 165 ülke çapında yapılan araştırma ve mülakatlar sonucunda 2021 senesinin en yaşanabilir ülkeleri açıklandı. İstikrardan şeffaflığa, mutluluktan eşitliğe kadar çeşitli metrikler üzerinden ülkeler analiz edildi. Bu sene Suriye, Kuzey Kore ve Sudan’ın bile gerisinde kalarak son sırada yer aldı.

10’dan geriye doğru bu harika ülkeleri tanımaya, derde kedere boğulmaya hazırsanız başlayalım.

10) Japonya:

Listede Japonya ilerleme odaklı oluşu ile göze çarpıyor. Girişimciliğin yoğun şekilde desteklenmesi ve motive ediliyor olması sayesinde Japonya’nın geleceğin parlayan yıldızı olmasına kesin gözüyle bakılıyor. Ayrıca vatandaşlara sağlıklı bir yaşam ortamı sağlamak konusunda ciddi adımlar atılması da listede sürekli yükselişte olmasının nedenlerinden biri. Hava temiz olsun, doğa korunsun diye kendini paralayan bir hükümet var. Bunlar ağaç kesip alışveriş merkezi yapmayı falan da bilmiyordur kesin. Peh!

9) Almanya:

Yüksek eğitim oranı ve ekonomi alanında etkililik indeksi ile bu listede her zaman sağlam bir yeri olan Almanya bu sene de hemen hemen tüm kategorilerde yüksek sonuçlar almış. Geride kaldığı tek kategorisi ise macera olanakları olmuş. Bizim gibi her güne yeni gündemle uyananlar için son derece sıkıcı olsa gerek.

8) Fransa:

Kusursuz plajlardan, görkemli dağlara kadar her şey var ve korunmuş durumda. Kültürel anlamda dünya üzerinde baskın şekilde etkili olmaları da listede kalıcı olmalarını sağlamış. Adamların İngilizce bildikleri halde sizinle Fransızca konuşmakta ısrar etmelerinin nedeni bu olsa gerek.

7) Hollanda:

Ey özgürlük! Evet, Hollanda özgürlükler ülkesi. Ülkenin, dolayısıyla vatandaşlarının her seçime saygısı var. Cinsel tercihten, politik görüşe kadar her farklılık kabul ediliyor. Hayatınıza, vücudunuza, ruhunuza ne yapmak istediğinize siz karar verirsiniz diyorlar. Biz hala eşcinsellik, kürtaj gibi olgularla ilgili kavga ederken adamlar insanı insan olduğu için sevmeyi düstur edinmişler.

6) İsviçre:

Adamlar zengin! Dünyaca zenginliği kabul edilmiş olan İsviçre’de açıklanan en son rakamlara göre kişi baına düşen gelir 81 bin Dolarmış. Kur falan düşünüp çarpma bölmeyle beyninizi yakmayın boşuna. Sessizce içinize içinize ağlayın geçer.

5) İsveç:

Adaletin kitabını yazan ülke olarak öne çıkıyor. Adalet sisteminin gerçekten adil olması gibi saçma bir amaç edinmişler nedense! Hukuk üzerine sürekli kafa yoran, hukuk üstünlüğünü ve tarafsızlığını devletin her organına kabul ettirmiş bir ülkede yaşayan bu şanslı insanlar kendilerini haliyle güvende hissediyorlar.

4) Belçika:

Ülkenin en büyük bütçe gider kalemlerinden biri eğitime harcanırsa böyle mis gibi yaşamalık bir yer çıkar ortaya tabi ki! Meslek yönelimi çok genç yaşta başlıyor ve zorunlu eğitim süresini tamamlayan herkes meslek sahibi bireyler olarak mezun oluyor. Ayrıca birçok farklı milletten insanın oluşturduğu bu ülkede insana saygı ve karşılıklı anlayış maksimum seviyede.

3) Norveç:

Eşsiz doğasından bahsetmeye bile gerek olmayan Norveç’in, aşırı düşük suç oranıyla en yaşanabilir ülkeler sıralamasında ilk 3’te yer olması şaşırtıcı değil. Maddi refah seviyesi çok yüksek. En iyiler arasında yer alma nedenlerinden biri de sağlığa verilen önem ve yaşam süresi beklentisinin 81,6 olması. Öyle bir ülke ki insanına ölesi gelmiyor demek ki.

2) Danimarka:

İş – yaşam dengesine verilen önemle listeye damgasını vuran Danimarka’da kadın ve erkek nüfusunun hemen hemen hepsi iş hayatında aktif. Bu nedenle esnek çalışma saatleri sağlanarak aile yaşamının desteklenmesi sağlanıyor. Çalışanlar mesaiye başlayacakları saati kendilerini belirleyebiliyor. Yıllık ücretli izin süresi ise senede en az 5 hafta! Akıllarda tek soru: Pazar günleri izinden düşüyor mu acaba?

1) Finlandiya:

Bir ülke düşünün ki topraklarının %70’i ormanlardan oluşuyor. Gölleri gezegendeki en saf ve temiz sularla dolu. Sosyal haklar efsanevi boyutta. Çocuğu olana 17 sene boyunca koşulsuz şartsız aylık yaklaşık 100 Euro devlet yardımı var. Babalar da anneler kadar fazla ebeveynlik izni kullanıyor. İnternet erişimi temek hak olarak yasaya eklenmiş ve imkanı olmayana devlet tarafından sağlanıyor. Eğitim sistemlerinin mükemmelliği ve tamamen ücretsiz olması gibi basit detaylara girmeye gerek yok.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

What's Your Reaction?

Nasıl yaa? Nasıl yaa?
1
Nasıl yaa?
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Komik Komik
0
Komik
Bayıldım Bayıldım
1
Bayıldım
Duygulandım Duygulandım
0
Duygulandım
Korktum Korktum
0
Korktum