Mutlaka İzlemeniz Gereken En İyi Kore Filmleri


Film sektörüne önemli dokunuşlar yapan ve son yıllarda adından sık sık söz ettiren Kore filmleri, dünyanın dört bir yanında ilgi görmeye devam ediyor. Neredeyse her türde akılda kalan birden fazla film varken, en popüler ve en iyi Kore filmleri hakkında oluşturduğumuz listeye göz atmanızı tavsiye ederiz. Gelin, hep beraber geçmişten günümüze izleyicilerin karşısına çıkan Kore filmleri ile ilgili zamanda bir yolculuk yapalım.

1. Parasite – IMDB: 8.6

Güney Kore filmleri dendiği zaman akla ilk gelen yapıtlardan biri elbette ki Parasite olacaktır. 2019 yılında gösterime giren ve Kore sinema tarihinde eşi benzeri görülmemiş başarılar elde eden Parasite, iki aileyi konu alıyor. Zengin bir ailenin içine kimliklerini gizleyerek giren fakir bir ailenin hikayesini konu alan Parasite, çıkış tarihinin ardından Yabancı Dilde En İyi Film Oscar’ının da sahibi oldu. Kore tarihinde böyle bir başarının olmaması, Parasite’yi eşsiz kılıyor.

2. Old Boy  – IMDB: 8.4

IMBD puanlamalarına bakıldığında kore filmleri ortalamalarında ikinci sırada yer alan Old Boy, yine eşsiz bir yapım olarak izleyicilere merhaba diyor. 2003 yılında izleyicilerin karşısına çıkan film, yeni güne gözlerini otel odasında açan bir adamın hikayesini konu alıyor. 15 yıl boyunca aynı odada tutulan başrol, eşinin öldürüldüğünü de televizyondan öğrendikten sonra odadan kurtularak harekete geçiyor.

3. The Call – IMDB: 7.1

Netflix çıkışlı bir film olarak izleyiciler ile buluşan Telefon, 2020 yılında platformda yayına girdi. Korku temalı içeriği ile beğeni toplayan film, seri katil ile 20 yıl ileride yaşayan bir kadının iletişim kurmasını ve sonraki olayları konu alıyor. Korku türünde başarılı olması da, eseri en iyi Kore filmleri listesine sokuyor.

4. Beasts Clawing at Straws  – IMDB: 7.1

Yine 2020 yılında gösterime giren bir eser olan Beasts Clawing at Straws, annesi hasta olan bir adamın hikayesini işliyor. Ekonomik açıdan zor dönemlerden geçen karakter, gittiği bir saunada içi para dolu bir çanta buluyor. Sonrasında da olaylar silsilesi arka arkaya gelişiyor. Dolayısıyla da film, Güney Kore filmleri arasında başarılı bir yapıt olarak ön plana çıkıyor.

5. Masquerade  – IMDB: 7.8

Tarihi filmler alanında da önemli yapıtları izleyicilere sunan Kore sineması, bu bağlamda Masquerade ile de adından söz ettiriyor. Kore Hanedanlığı’nın 15’nci hükümdarı olan Kral Gwang-Hee’nin danışmanına yapılacak bir suikastı önleme çabasını konu alan film, Kore filmleri listesine beşinci sıradan giriş yapmayı başarıyor.

6. My Sassy Girl  – IMDB: 8.0

2001 yılında beyaz perdeye giriş yapan My Sassy Girl, Kore filmleri listesindeki en önemli romantik komedi türlerinin başında gelir. Kore sinemasında alışılmış bir konu olan Romantik Komedi alanında, film de trende başlayan bir aşk hikayesini konu alıyor. Jae Young Kwak’ın yönetmenliğini yaptığı film, akıcı senaryosu ile en iyi Kore filmleri listesine romantik komedi dalından giriş yapıyor.

7. A Moment to Remember – IMDB: 8.2

Kore sinemasının önemli eserlerinden biri olan A Moment to Remember, patronuyla ilişki yaşayan bir aile sahibini konu alıyor. Beraber kaçma planı yapan ikili istasyonda buluşmak üzere sözleşirken, Su-Jin patronunu istasyonda göremez. Sonrasında da olaylar gelişir.

8. The Hanmaiden (Hizmetçi) – IMDB: 8.1

Filmde 1930’lu yıllarda geçen bir hikaye konu alınırken, kendini Leydi Hideko’ya kont olarak tanıtan fakat esasında bir dolandırıcı olan başrolün hikayesi anlatılıyor. Film içinde oldukça heyecanlı anların geçtiği bilinirken, eskileri konu almasından dolayı da The Hanmaiden en iyi Kore filmleri kategorisine giriş yapmayı başarıyor.

9. Train to Busan – IMDB: 7.6

Kore sinemasında çok da sık görülmeyen bir tema olan zombi konusu, Train to Busan’da başarılı bir şekilde işleniyor. 2016 yılından bu yana akıllarda yer edinen film, zombi saldırısı sırasında trende mahsur kalan insanları konu alıyor. Türündeki en başarılı örneklerden biri olması, Train to Busan’ı başarılı kore filmleri kategorisine sokuyor.

10. Memories of Murder (Cinayet Günlüğü)

Cinayet Günlüğü olarak Türkçe’ye çevrilen Memories of Murder, 1986 yılını anlatıyor. Bu tarihlerde askeri bir diktatörlük altında olan Güney Kore’de, bir gün tecavüze uğrayarak katledilen bir kadın bulunur. Olayı çözmek üzere görevlendirilen dedektif ise, yaptığı her hamle ile işleri daha da karıştırır. 2003 yapımı film, adını en iyi Kore filmleri listesine dahil ettiriyor.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

What's Your Reaction?

Nasıl yaa? Nasıl yaa?
0
Nasıl yaa?
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Komik Komik
0
Komik
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Duygulandım Duygulandım
0
Duygulandım
Korktum Korktum
0
Korktum