Son 20 Yılın En İyi Yerli Komedi Filmleri


Türkiye’de sinemaseverlerin bugüne kadar aklına kazınan pek çok film yer almıştır. Elbette ki farklı temalar ile izleyicilerin karşısına çıkan yüzlerce film arasında, bazı isimler efsane olarak hafızamızda yer eder. Peki, birkaç saatliğine tüm stresten uzaklaşarak, sadece keyifli anlar yaşamak ve gülmek için salona girdiğimiz filmleri tekrardan hatırlayalım mı? Eğer yerli komedi filmleri arasında efsaneleşmiş eserlere göz atmak istiyorsanız, içeriğimiz tam olarak size hitap ediyor.

.

15. Kara Bela 

Türk televizyonlarının komedi kategorisindeki efsanevi dizilerinden biri olan Leyla ile Mecnun’u hemen hemen herkes bilir. Dizinin efsaneleşmesine büyük katkı sağlayan senarist Burak Aksak, beyazperdeye de önemli bir eser taşıyarak Kara Bela filmini izleyicilerin karşısına çıkardı. Hem eşini hem de babasını kaybetmesinin ardından Kudret, genç bir kızı tekrardan hayata bağlamak adına kolları sıvar.

Vizyona Girdiği Yıl: 2015

IMDb Puanı: 7

.

14.  Güneşin Oğlu 

Türk komedi filmleri arasında önemli bir yere sahip olan Güneşin Oğlu da, sinema tutkunlarının karşısına 2008 yılında çıktı. Onur Ünlü’nün yönettiği filmde yaşamını yitirmiş iki kişinin ruhlarının yer değiştirmesi ile olabilecek olaylar, izleyenlere mizahi bir dille anlatılıyor. Filmde Haluk Bilginer ve Özgü Namal gibi ünlü isimler de yer alıyor.

Vizyona Girdiği Yıl: 2008

IMDb Puanı: 7,1

.

13. İnşaat

En iyi yerli komedi filmleri listesinin üçüncü sırasında, 20 yıla yakın bir süre önce vizyona giren İnşaat bulunuyor. İki kafadar inşaat işçisinin başrolde olduğu filmde, iki çalışan patronlarının yanlışını yakaladıktan sonra ardı arkasına maceralara atılır. Elbette ki ikilinin başına gelmeyen kalmaz. Filmin başrollerinde Şevket Çoruh ve Emre Kınay gibi usta isimler yer alıyor.

Vizyona Girdiği Yıl: 2003

IMDb Puanı: 7,2

.

12. Çalgı Çengi

Türk televizyonlarında İşler Güçler ve Kardeş Payı gibi diziler ile ünlerine ün katan ikili Murat Cimcir ile Ahmet Kural, bu defa bir sinema projesinde sevenlerinin karşısına çıktı. İkilinin ilk sinema filmi olarak vizyona giren Çalgı Çengi, kısa sürede adından söz ettirerek en çok izlenen yerli komedi filmleri arasına dahil oldu. Filmde kısa bir süre içerisinde para kazanma çabası içinde olan Salih ve Gürkan karakterlerinin atıldığı maceralar konu alınıyor.

Vizyona Girdiği Yıl: 2011

IMDb Puanı: 7,2

.

11. Düğün Dernek

Yine Ahmet Kural ve Murat Cimcir ikilisinin başrollerde olduğu Düğün Dernek serisinin ilk filmi de izleyenler tarafından büyük bir beğeni topladı. Çekimleri Sivas’ta yapılan ve oyuncular arasında usta aktör Rasim Öztekin’in de yer aldığı Düğün Dernek’te, işler sarpa sarıyor. İsmail’in oğlu Tarık’ın yurt dışından Türkiye’ye gelmesi ve evlilik ile düğün için sorumluluğun baba tarafından alınması ile beraber, maceralar ardı arkasına gelişiyor. Film, kısa sürede yoğun ilgi görerek yerli komedi filmleri listesine iyi bir noktadan giriş yapıyor.

Vizyona Girdiği Yıl: 2013

IMDb Puanı: 7,3

.

10- Neredesin Firuze

Türk sinemalarında komedi alanındaki başyapıtlardan biri olarak bilinen Neredesin Firuze de, en çok izlenen yerli komedi filmleri arasında kendine yer buluyor. Oyuncu kadrosu ile de fark yaratmayı başaran filmde Özcan Deniz, Demet Akbağ, Haluk Bilginer ve Cem Özer gibi oyuncular rol alıyor. Popüler bir şarkıcı olmak isteyen adamın başına gelen absürt maceralarını anlatan yapım, aynı zamanda müzikal türde de beklentileri karşılamayı başarıyor.

Vizyona Girdiği Yıl: 2004

IMDb Puanı: 7,3

.

9. AROG 

Yerli komedi filmleri listesinin bir yerinden sonra Cem Yılmaz’ın eserlerine yer vermemek olmaz. Türkiye’nin en ünlü komedi sanatçılarından biri olan Cem Yılmaz, izleyenlerini AROG ile de güldürmeyi başardı. Meşhur karakter Arif’in bir milyon yıl önceye gönderilmesini konu alan filmde, medeniyetten çok çok uzak kalan karakterin başına gelmeyen kalmaz. Cem Yılmaz, Zafer Algöz, Özge Özberk ve Nil Karaibrahimgil gibi isimler filmin oyuncu kadrosunda yer alıyor.

Vizyona Girdiği Yıl: 2008

IMDb Puanı: 7,3

.

 8 – Arif V 216 

Cem Yılmaz’ın efsanevi serisi olan GORA’nın son halkası Arif V 2016, biraz komedi biraz da eski Yeşilçam içeren yapısı ile izleyenleri mest ediyor. Arif ve 216’nın kazara yaptığı yolculuk sonrasında, eski Yeşilçam dönemlerine gidilir ve ikili burada da maceradan maceraya atlamaya devam eder. Filmin başrolünde yer alan Cem Yılmaz’ın yanı sıra Ozan Güven, Özkan Uğur ve Zafer Algöz gibi isimler de her zamanki gibi ünlü komedyenin yanında yer alıyor.

Vizyona Girdiği Yıl: 2018

IMDb Puanı: 7,3

.

7- Hokkabaz

Dramatik komedi türünde de Cem Yılmaz’ın ne kadar başarılı olabileceğini gösteren Hokkabaz, klasik komediden biraz ayrılmasıyla en iyi yerli komedi filmleri arasına giriş yapıyor. Çocukluğundan bu yana sihirli şeylere ilgi gösteren İskender, sihirbaz olduğunu kimseye kanıtlayamaz. Fakat babası da bu ilginç ilgiden dolayı oğlundan utanmaktadır. Fakat gidilen bir turnede baba ve oğulun yan yana olması ile hem duygusal hem de komik olaylar gelişir.

Vizyona Girdiği Yıl: 2006

IMDb Puanı: 7,4

6- Organize İşler 

Yılmaz Erdoğan’ın en önemli serilerinin başında gelen Organize İşler’de Superman lakaplı Samet, intihar edeceği sırada Asım ile tanışır. Asım, İstanbul’un en ünlü dolandırıcılarının başında gelir. Samet’in Asım’ın çetesine katılması ile de eğlenceli anlar ardı arkasına gelmeye başlar. Filmde Yılmaz Erdoğan, Tolga Çevik, Altan Erkekli, Demet Akbağ ve Sarp Apak gibi isimler de rol alıyor.

Vizyona Girdiği Yıl: 2005

IMDb Puanı: 7,4

5- Yahşi Batı 

Cem Yılmaz’ın Western temasında oynadığı komedi filmi Yahşi Batı, Türk komedi filmleri listesinde yer alıyor. Aziz Bey ile Lemi Bey, iki Osmanlı ajanı olarak 1881 yılında ABD’ye giderler. Başkana özel bir hediye vermek üzere çıktıkları bu yolda hediyeyi kaybedince bir ABD kasabasına yerleşirler ve burada birçok farklı olay yaşarlar. Filmde Cem Yılmaz, Ozan Güven ve Zafer Algöz başrolde yer alıyor.

Vizyona Girdiği Yıl: 2009

IMDb Puanı: 7,4

4- Pek Yakında

Cem Yılmaz’ın başrolde olduğu bir diğer film Pek Yakında da, yine Yılmaz’ın sürekli olarak başrolde yer aldığı oyuncu kadrosundan meydana geliyor. İllegal işler yapan ve DVD satan, bu şekilde kazanç sağlayan Zafer’in hikayesi filmde konu alınıyor. Son olarak eşi tarafından terk edilmesinin ardından Zafer, figüranlık yaptığı ekibini de yanına alarak bir sinema filmi çekmeye karar verir.

Vizyona Girdiği Yıl: 2014

IMDb Puanı: 7,5

3- Vizontele

Türk komedi filmleri tarihinin başyapıt eserlerinden biri olan Vizontele’de, bir köyde geçen hikaye ve yaşanan olaylar anlatılıyor. Köyde daha önce televizyon gören kimse bulunmaz. Fakat köye gelen bir televizyonun ardından, köylülerin bu teknolojik ürün ile mücadelesi izleyenleri güldürür. Filmin oyuncu kadrosunda Yılmaz Erdoğan, Demet Akbağ, Altan Erkekli, Cem Yılmaz gibi isimler yer alıyor.

Vizyona Girdiği Yıl: 2001

IMDb Puanı: 8

2- GORA 

En çok izlenen yerli komedi filmleri listesinde üst sıralarda yer alan GORA, Cem Yılmaz’ın efsanevi serisinin ilk eseri olarak biliniyor. Arif’in uzaylılar tarafından GORA gezegenine kaçırılmasının ardından, Arif GORA prensesi Ceku ile tanışır ve kendisine aşık olur. Ardından da ilk işi, dünyaya sağlam bir şekilde dönmek için çalışmalara başlamak olacaktır. Filmin oyuncu kadrosunda Cem Yılmaz, Ozan Güven, Özge Özberk, Şafak Sezer ve Rasim Öztekin gibi usta isimler yer alıyor.

Vizyona Girdiği Yıl: 2004

IMDb Puanı: 8

1- Pardon 

Gerçek bir olaydan esinlenerek sinemaya aktarılan Pardon filmi, 2005 yılında vizyona girdi. Üç kafadar arkadaşın başlarından geçen şanssız olaylar silsilesinde, üç arkadaştan biri olan İbrahim, askerliğini çok geç yapmıştır. Bu nedenle de resmi üniforma artık bir fobi haline gelir. Yolda gördüğü bir polis veya askerden istem dışı kaçan İbrahim, yanında arkadaşları ile bu fobisinden dolayı suçlanarak cezaevine düşerler.

Vizyona Girdiği Yıl: 2005

IMDb Puanı: 8,2

.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

What's Your Reaction?

Nasıl yaa? Nasıl yaa?
0
Nasıl yaa?
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Komik Komik
0
Komik
Bayıldım Bayıldım
1
Bayıldım
Duygulandım Duygulandım
0
Duygulandım
Korktum Korktum
0
Korktum