Gerçek Olduğuna İnanamayacağınız Hayvanlar


Doğa her zaman insanları şaşırtmak için bir yol buluyor. Yaşadığımız topraklarda görmesek de varlığından haberdar olduğumuz birçok hayvan türüne izlediğimiz belgesellerden aşinayız. Ancak hayvanlar aleminde bunun çok daha ötesinde bir çeşitlilik söz konusu. Gözlerinize inanamayacağınız en garip türleri sizler için bir araya topladık.

#1 Pyura Chilensis (Yaşayan Kaya)

İlginç bir taş ya da kaya oluşumuna benzeyen bu şey aslında bir deniz canlısı. Şili ve Peru sahillerinde görülen bu canlının içinde bildiğimiz organlar var ve hepsi zarlarla kaplı. Yaşayan Kayalar el testeresi ile kesilebiliyor. Bulundukları coğrafyada oldukça popüler bir yiyecek türü. Yaşayan Kayaların içinden çıkarılan kırmızı parçalar restoranlara satılıyor.

#2 Venezuela Kaniş Güvesi

UNSPECIFIED – FEBRUARY 23: Moth of silkworm (Bombyx mori), Bombycidae. Detail. (Photo by DeAgostini/Getty Images)

İsminde tüm özelliklerini barındıran bu canlı türü, Venezuela’da görülen hem kanişe hem de güveye benzeyen 2,5 santimlik bir böcek.

#3 Kırmızı Dudaklı Yarasa Balığı

Kırmızının en cesur ve parlak tonundan bir ruj sürmüş gibi görünen bu 10 santim boyundaki balık, Ekvator sularında görülüyor. En ilginç özelliği ise bir balık olmasına rağmen yüzmek yerine, yerde kum üzerinde yürümeyi tercih ediyor.

#4 Aksolot

Bir çeşit semender olan bu hayvanlar evrimlerini tamamlayamadıkları için türünün diğer örneklerinden farklı olarak suda yaşamaya devam etmek zorundadır. Göz kapakları olmayan nadir canlılardandır.

#5 Yıldız Burunlu Köstebek

Kör bir köstebek çeşidi olarak tanımlanan bu ilginç canlı, Kuzey Amerika kıtasında görülüyor. Etçildir, genellikle solucan gibi omurgasızlarla beslenir. Ait olduğu köstebek ailesi üyeleri gibi onlar da yerin altında tüneller kazar. Yıldız olarak tanımlanan organı ise burun olarak adlandırılsa da daha çok dokunma duyusu işlevi görerek besinleri ayırt etmesine yarar. Familyasındaki diğer üyelerden yarı sürede bir yiyeceği tespit edip tüketebilir.

#6 Cehennem Kurdu

10 sene önce Güney Afrika’da altın madenlerinden birinde ortaya çıkan bu canlı bir rekora imza atmış oldu. Yerin 3,5 kilometre altında yaşayabilen bu kurtçuk türü, en derinde yaşayan canlı unvanını almış oldu.

#7 Mary River Kaplumbağası

Tarz sahibi bir görünüme sahip olan bu hayvan nesli tükenmekte olan canlılar listesinde ikinci sırada. Avusturalya’da görülen bu havalı su altı kaplumbağasının kafasındaki yeşillikler havalı saçları değil yosundur. Sadece baş kısımları değil, genelde tüm kabuk kısımları yosunla kaplıdır.

#8 Deniz Domuzu (İneği) – Dugong

Bu deniz memelisinin maalesef nesli tehlike altındadır. Sığır etine çok benzeyen eti ve geniş kullanım alanı olan yağı nedeniyle yüzyıllardır çokça avlanmıştır. Av yasağı getirilmiş olmasına rağmen halen Aborjinler tarafından avlandığı bilinmektedir.

#9 Yeti yengeci (Kiwa Hirsuta)

2000’li yıllarında başında Güney Pasifik Okyanusu’nda keşfedilmiş bir deniz canlısıdır. Aşırı bir pigment eksikliği olan bu türün neredeyse kör olduğu söylenebilir. Vücudunu kaplayan tüyler sudaki zehirli mineralleri ayrıştırmasına yarar. Bu faydalı işlevi ile her canlının doğanın dengesinde bir yeri olduğunu kanıtlar niteliktedir. Sudaki bakterilerle beslenerek yaşamını sürdürür.

#10 Çıplak Köstebek Faresi

Doğu Afrika’da görülen bu kemirgen yetenekli bir kazıcıdır. İnce ve kısa bacakları ile toprağı kazmakta ve kazdıkları yerden çıkmakta çok hızlıdırlar. Büyük dişlerini toprağı kazmak için kullanırlar. Dudaklarının dişlerinin hemen arkasında kapalı halde bulunması kazarken ağızlarına toprak dolmasını engeller. Yerin altında rahatça yaşamasına imkan sağlayan tasarruflu solunum sistemleri sayesinde sadece %5 oranında oksijenin bulunduğu bir ortamda bile 5 saate kadar yaşayabilirler.

#11 Geoduck

Bir çeşit istiridye olarak kabul edilen bu deniz yumuşakçası dünya üzerindeki en büyük ve kumu en hızlı kazan istiridye olarak bilinir. Hortum şeklindeki organı ile hem beslenme hem de kazma işlevlerini gerçekleştirir. Küçük kabuğuna nazaran beslenme organı 1 metreye kadar uzayabilir. Uzak Doğu mutfağının en lüks yiyeceklerinden biri olan geoduck etinin kilosu 50 doları aşıyor.


Like it? Share with your friends!

What's Your Reaction?

Nasıl yaa? Nasıl yaa?
0
Nasıl yaa?
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Komik Komik
0
Komik
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Duygulandım Duygulandım
0
Duygulandım
Korktum Korktum
0
Korktum