İstanbul’u Toplu Taşımayla Gezen Köpek Boji


Bir süredir vapurda, tramvayda, otobüste, metroda İstanbul sakinlerinin sıkça karşılaştığı alışılmadık bir yolcu var. Bu sempatik yolcu her türlü ücretten muaf. Bu ayrıcalıklı yolcunun adı Boji, kangal ve çoban kırması bir sokak köpeği, pardon toplu taşıma köpeği.

Halen tanışmamış olanlar için işte karşınızda Boji!

Toplu taşıma kullanan İstanbullular’ın hemen her gün karşısına çıkmaya başlayan bu güzel can dostu, karşılaşanların sosyal medyada paylaşımları ile dikkatleri üzerine çekti. Paylaşımlar etkileşimlere döndü. Aynı köpek olabilir mi olamaz mı derken trend başlığı haline geldi. Bu tatlı yolcunun neden ve nereden nereye gittiği Büyükşehir Belediyesi tarafından merak konusu oldu.

İlk iş isim bulmak olunca akla ilk gelen fikir olan Boji’de karar kılındı. Boji; raylı sistem ulaşımında hareketini sağlayan ve aracın arka kısmına hareketi ileten parça anlamına geliyor. Boji’nin günlük seyahatlerini izlemek için deri altına çip takıldı ve bazı günler 30 kilometre yol yaptığı tespit edildi. En sevdiği hattın T1Kabataş-Bağcılar hattı olduğu görüldü. Boji’nin Anadolu yakasında favorisi ise M4 Kadıköy – Tavşantepe metrosu. Bu kadar popüler olmadan önce Marmaray yolcuları arasında Bezgin olarak tanındığı söyleniyor.

O Bir Profesyonel

Boji vapurdan inip, otobüse oradan da metroya binen profesyonel bir toplu taşıma yolcusu. Özellikle metro duraklarında önce inenleri bekliyor, sonra kendisi biniyor. Kimseyi rahatsız etmiyor. Bazen koltuklarda iki kişilik yer kaplıyor ama bu durum genelde yolcular tarafından anlayışla karşılanıyor.

Sosyal Medya Fenomeni

Boji sosyal medyada o kadar popüler oldu ki artık kendi hesabını açma vakti gelmişti. Twitter ve Instagram’da binlerce takipçiye ulaşan Boji hesabında, sık sık yolculuklarından keyifli anlar paylaşılıyor. Bu hesaplardan bazı önemli mesajlar vermeyi de ihmal etmiyor. Geçtiğimiz günlerde çoğunluğun yürüyen merdivenle yukarı çıktığı bir karede normal merdivenden çıkmayı tercih eden Boji, bu davranışını sosyal medya hesabında “sağlıklı yaşam için siz de merdivenleri kullanın” sloganı ile paylaştı. Takipçi sayısı her geçen gün artıyor. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı bile takipçileri arasında. Bu ay CNN’de Boji ile ilgili yayınlanan özel haber büyük ses getirdi. Kıtayı aşan ünü yüzünden şımarıp değiştiğini söyleyenlere en güzel cevabı Boji yine sosyal medya hesaplarından verdi: “Ben değişmedim, insanlar değişti.”

Bu Dünya Hepimizin

Boji’nin insanlarla iç içe günlük bir hayat sürmesi, birçok insana dünyada sadece insanların olmadığını hatırlattı. Modern hayata, hiçbir özel eğitim almadan bu kadar net ve iyi şekilde uyum sağlayan bir canlının yol arkadaşlığı birçok insana, tüm canlılara saygı duyulması gerektiği konusunda aydınlatıcı bir ışık oldu. Hayat onlarla daha güzel.

Uzman Görüşü Alıyor

Boji insanlarla yolculuklarına daha rahat uyum sağlamak üzere bu ay bir uzman desteğine başladı. Bu süreci de son derece eğlenceli şekilde paylaşımlarında anlattı. Uzmanın verdiği karar; Boji’nin değil, insanların kurallar konusunda eğitime ihtiyacı olduğu yönünde. Şaşırmadık tabi…

Boji, sakin ve olgun tavırlarıyla insanlarla müthiş bir uyum içerisinde seyahat devam ediyor. Günlük koşturmaların yol açtığı streslerle asılmış yüzlere ufak da olsa bir tebessüm konduruyor. Uzun yıllar boyunca yolculuğuna devam etmeni diliyoruz sevgili Boji!


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

What's Your Reaction?

Nasıl yaa? Nasıl yaa?
0
Nasıl yaa?
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Komik Komik
0
Komik
Bayıldım Bayıldım
1
Bayıldım
Duygulandım Duygulandım
1
Duygulandım
Korktum Korktum
0
Korktum