Nesli Tükenmiş 10 Hayvan


Gezegeni birçok canlıyla paylaşıyoruz. Bildiğimiz hayvanların yanı sıra her geçen gün yeni canlı türleri de keşfediliyor. Ancak maalesef bazıları aramızdan tamamen ayrıldı. Son temsilcisinin de ölümüyle nesilleri yeryüzünden silinen 10 canlı…

1. Kılıç Dişli Kaplan (Smilodon):

55 milyon yıl önceden 11 bin yıl öncesine kadar varlıklarını sürdürdüler. Uzun, sivri, kılıç görünümlü dişleri ile son derece vahşi ve saldırgan oldukları biliniyor. Çenesinin bir aslanın iki kadar geniş, 120 derece açabilen ve ayı vücut yapısına benzer bir bedene sahip bu vahşi kedi türünün buzul çağının sona ermesiyle ortadan kaybolduğu düşünülüyor.

2. Baiji Beyaz Yunusu:

Çin Nehir Yunusu olarak da bilinen bu özel yunus türü sadece Çin’deki Yangtze Nehri’nde bulunuyordu. Sanayileşme ve insan müdahalesinin artmasının sonucu olarak kirliliği rekor seviyelere ulaşan nehirde, 2002’den bu yana bu yunus türüne rastlanmıyor.

3. Doğu Afrika Siyah Gergedanı:

Afrika’nın güneyindeki ülkelerde görülen bu özel gergedan türü tamamen otçul besleniyordu. 800-13,00 kilo arasında ağırlığa sahip bu türün boynuzunda, afrodizyak özelliğine sahip maddeler olduğunun iddia edilmesiyle kaçak avlanma başa çıkılamaz boyutlara ulaştı. Bu iddianın hiçbir tıbbi geçerliliği olmasa da kaçak avlanma durmadı ve 2006’dan bu yana bu gergedana rastlanmadı. 2011 senesinde resmi olarak neslinin tükendiği açıklandı.

4. Tilasin:

Tazmanya Kurdu olarak da bilinen bu etçil türün, dingo neslinin çoğalması sonucu ortadan kalktığı düşünülüyor. Oldukça vahşi ve saldırgan görünüşlerinin aksine bu hayvanların son derece utangaç ve yakalanmasının oldukça kolay olduğu, kavgacı bir yapılarının olmadığı söyleniyor.

5. Quagga:

Zebra ailesinin bir üyesi olan bu türün 19. Yüzyılda neslinin tükendiği açıklanmış. İnsanların aşırı avlanma sonucu neslini tükettiği birçok türden bir tanesi. Günümüzde bilim insanları quagga geni taşıyan zebralarla çeşitli çiftleştirme deneyleri yaparak bu türü yeniden ortaya çıkarmaya çalışıyor.

6. Altın Kurbağa:

Turuncu parlak renkli bu kurbağa türü en son 1989’da görülmüş ve 1994’te neslinin tükendiği resmen ilan edilmiştir. Genetik olarak sahip oldukları bir cilt hastalığı ve yaşam alanlarının azalması sebebiyle hayatta kalmaları zorlaşmış ve hızla yok olmuşlardır.

7. Pinta Dev Kaplumbağası:

Nesli avlanma nedeniyle biten canlılardan biri olan bu otçul türün 20. Yüzyılda ortadan kalktığı düşünülürken 1971 senesinde bir erkek Pinta Devm Kaplumbağasına rastlanmasıyla bilim dünyasında umutlar yeşerdi. Yalnız George ismi verilen kaplumbağanın başka türlerle çiftleştirilme çabaları sonuç vermedi ve maalesef bu tür Yalnız George’un 2012’de ölmesiyle ortadan kayboldu.

8. Dodo Kuşu:

Mauritius’ta yaşamış olan bu 1 metrelik kuş türünün 17. Yüzyılın sonlarında neslinin tükendiği düşünülüyor. Yuvasını yerde yapma alışkanlığı ile diğer kuşlardan ayrılan Dodo kuşları maalesef uçamıyordu. Yerde yaptıkları yuvalarındaki yumurtalar kedi. Köpek ve domuzlar tarafından saldırıya uğruyordu ve çoğalmaları mümkün olmuyordu. Adalara yerleşen insan sayısının artmasıyla Dodo’lar insanların sofralarında yerini almaya başladı ve nesillerinin tükenmesi kaçınılmaz oldu.

9. Beyaz Kuzey Gergedanı:

Kenya’da görülen bu gergedan türü de kaçak avlanma kurbanı oldu. 45 yaşındaki 2018’de son erkeğin ölmesiyle birlikte dünya üzerinde sadece iki dişi Beyaz Kuzey Gergedanı kaldı ve bilim insanlarının sunni dölleme denemeleri başarısızlıkla sonuçlanmıştır. İki dişinin ölümünün ardından nesillerinin tükendiği resmi olarak duyurulacaktır.

10. Spix Macaw Papağanı:

Parlak mavi tüyleri ile dikkat çekici ve bir dönem çok popüler olan bu kuş, ticaret kurbanı olmuştur. Avcılar tarafından tuzaklarla toplanıp, satılan kuşlar doğal habitatlarından uzakta yalnız ve çiftleşme ihtimalinden uzak kaldıkları için hızla sayıları azaldı ve 2016’da nesilleri tamamen tükendi.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

What's Your Reaction?

Nasıl yaa? Nasıl yaa?
2
Nasıl yaa?
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Komik Komik
0
Komik
Bayıldım Bayıldım
1
Bayıldım
Duygulandım Duygulandım
0
Duygulandım
Korktum Korktum
1
Korktum