Online Dating Uygulamalarından Sevgili Yapılır mı?


Günümüz şartlarında sevgili denen şeyin köküne kıran girmiş durumda olduğunun farkındayız. Pandemi nedeniyle 1,5 senedir ortamlara girip arkadaşımızın arkadaşıyla tesadüfen tanışıp ilk görüşte aşık olma piyasası durma noktasına geldi. 2020 boyunca yokluktan eski sevgililerle mesajlaştık, ilişkileri küllerinden doğurmaya çalıştık ama sonuç alamadık. Yaz aylarıyla birlikte hareketlenen sosyal yaşam, saldırıya hazır bir şekilde piyasaya çıkmamıza imkan verdi ama hepimiz zafere ulaşamadık.

Yüzlerce, hatta binlerce kişi çareyi online dating (arkadaşlık) sitelerinde ve uygulamarında aramaya başladı. Eskiden ayıp, garip bulduğumuz hatta çaresizlik belirtisi olarak algıladığımız online dating üyeliği artık sosyal bir ihtiyaç haline geldi. Birbirimize “online dating uygulaması kullanıyor musun” diye değil “hangisini kullanıyorsun” diye sormaya başladık.

Uygulamalar da kendisini ihtiyaçlara göre güncelliyor gerçekten. Ya bir tanıdık denk gelir de beni görürse diye rezil olma riskini minimuma indirmek için birçok gizlilik ayarı mevcut. Karda yürüyüp izini belli etmemek mümkün.

Üye Olmak Ya da Olmamak İşte Bütün Mesele Bu

Online dating uygulamaları bir arkadaşımız kullanmaya başlayana kadar gözümüzde bir mit olarak yer alır. Ne zamanki kankamız uygulamayı övmeye, eşleştiği biriyle muhteşem bir randevu geçirdiğini anlatmaya başlar o zaman içimize sinsi bir merak düşer. Alınan hızlı sonucun cazibesi, kankamızın neşe içinde sırıtan sıfatı içimize işlemeye başlar. Flört sarhoşu kankamız uygulamanın ne kadar güvenli olduğunu, istediğimiz kişiyi engelleyebileceğimizi anlatarak ikna olmamız yolunda gerekli adımlar atar. Sonra alır eline telefonu ve “bak böyle bir şey” diye gösteriverir. Programın ara yüzünü gördüğümüz an geri dönülmez bir yola girmiş oluruz. O simge bizim telefonumuzda da olmalıdır artık!

Oturduğun Yerden Sipariş

Eskiden markaların indirimli ürünlerinin peşinden koştuğumuz internet alışverişi artık her türlü ihtiyacımızı karşıladığımız bir alışkanlığa dönüştü. “Sütü, şekeri bile internetten alabiliyorsam, manitayı neden internetten bulmayayım” olgusu zihnimize yerleşti. Oturduğumuz yerden, evimizin konforunda flört etmenin rahatlığını keşfettik.

Sınırsız Seçenek Cazibesi

Online dating uygulamalarında yüzlerce seçeneğin parmağımızın ucunda olması aklımızı çeldi yalan yok. Yaşı yaşıma, boyu boyuma olsun diye kriterler belirliyor, arama sonuçlarında neşe içerisinde kikirdeyerek geziniyoruz. Onu sağa, bunu sola kaydır derken ufaktan mesajlaşmaya başlıyor; muhabbet hoşumuza giderse görüşme aşamasına ilerliyoruz. İtiraf etmek lazım, müthiş bir lüks!

Fotoğraf Çakallığı

Kimseyi hiç fotoğrafındaki gibi değilmiş diye eleştirmeyelim. Biz fotoğrafımızdaki gibi miyiz bir düşünelim. Elbette en çekici, en şirin, en harika fotoğraflarımızı koyuyoruz bu platformlara. Vitrin önemli sonuçta. Yine de fotoşopta aşırıya kaçmadan, direkleri kapıları yamultmadan ve en önemlisi bu insanla bir gün yüz yüze gelme ihtimalimizi aklımızda tutarak fotoğraf seçmek mantıklı olacaktır. Evrakta sahteciliğe lüzum yok.

Tedbirli Olmakta Fayda Var

En kötüsüne hazır olmak lazım. Karşınızdaki kişi deli mi, katil mi yoksa böbrek peşinde bir organ mafyası mı bilemezsiniz. Buluşacağınız kişinin fotoğrafını kankanıza gönderin, eşkâl belli olsun. Randevu boyunca nerede olduğunuzu bilmesi için whatsapp üzerinden hareketli konum göndermek de akıllıca olacaktır.

Hedef Kitle

Online dating uygulamalarının hepsi ilgilendiğiniz yaş aralığını, bakmak istediğiniz konum çapını seçmenizi ister. Olay işleri hızlandırmaksa aşkı uzaklarda aramaya gerek yok. Kolay ulaşım için çapı dar tutmak mantıklı olur. Uzak mesafe ilişkisi belli bir yaştan sonra kekremsi bir tat verecektir. %90 ihtimalle erkek kişisi, hedeflediği yaş aralığını çıtır kategorisini es geçmeyecek şekilde düşük tutsa da kadınların yaş meselesine daha gerçekçi yaklaşması gerekir.

Önyargılı Olmaya Da Hayallere Dalmaya Da Gerek Yok

Online dating uygulamasını kullanan insanı çapkın, flörtöz, sadakatsiz şeklinde damgalamaya gerek yok. Farkındaysanız siz de şu an o uygulamadasınız, kendinize gelin. Ancak yine de her eşleşmenizle anama ana diyesin aşamasına gelmeyeceğinizin bilincinde olmak gerekiyor. Bu uygulamalar gerçek hayatın aynısı aslında. Dışarıda tanıştığınız birinin şerefsiz çıkma ihtimali neyse, uygulamada da aynı.

Uyarı İşaretlerini Net Okumak Önemli

Tebrikler eşleştiniz! Programa göre ruh eşiniz olmaya aday bir birey var artık karşınızda. Elbette ufak bir mesajlaşma ile suyu kontrol etmek lazım. Derdi cinsellik olan kişi kendisini beşinci bilemediniz 6-altıncı mesajda belli eder. Bu arkadaş muhtemelen hangisi düşerse kafasında sağa sola saldırma halindedir; aradığınız manasız seks değilse basın engeli. Mesajlaşma sırasında kendisini belli etmeyenlerle randevu aşamasına ilerlenebilir. Mesajlaşmada kendisini gizlemeyi başarmış olan seks avcılarının %60’ı bu aşamada kendisini belli edecektir.

Online dating, uygulamalar ile biraz kolaylaşmış olsa da gönül işleri hala zor, hala çetrefilli. Bu çetin mücadelede herkese başarılar!


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

What's Your Reaction?

Nasıl yaa? Nasıl yaa?
0
Nasıl yaa?
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Komik Komik
1
Komik
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Duygulandım Duygulandım
0
Duygulandım
Korktum Korktum
0
Korktum