Türkiye’nin En Gizemli 10 Yeri


Korku filmlerine konu olan perili evlere, lanetli konaklara oldukça aşinayız. Doğaüstü olayları anlatan bu tarz filmler yüzünden günlerce uyku uyuyamayan da var, gülüp geçen de. Ülkemizde de yıllar boyunca birçok paranormal olay iddiası ortaya çıkmış. Yerel film ve dizi sektörümüz bu olayların meydana geldiği yerlerde birçok yapıma imza attı.

İnanıp inanmamak size kalmış ama bu gizemli yerlerin hikayelerini okurken tüylerinizin ürpermesine engel olamayacaksınız.

#1 Karadedeler Olayı

Lüleburgaz’ın Davutlu Köyü’nde gerçekleşen olayı aynı isimle çevrilen filmden hatırlayanlar olacaktır. 1989 senesinde köy halkı hava karardıktan sonra köyü cinlerin bastığını ve tüm köy halkının onları gördüğünü iddia etmiş. Bu nedenle akşamları sokağa kimse çıkmıyormuş. Dehşet içerisinde yaşayan halkın bu durumuyla ilgili haber yapmak isteyen bir gazeteci köye gelerek köylülerle konuşmuş. Köyde kaldığı 11 gün boyunca hiçbir paranormal olaya rastlamayan gazeteci, köyde yaşayan bir çocuğa kamerasını vermiş ve bir şey olursa kaydetmesini tembih etmiş.

Gazeteci köyden ayrıldıktan 3 gün sonra 3 ayrı evde toplam yedi kişinin parçalanmış cesedi bulunmuş. Ölenler arasında gazetecinin kamerasını verdiği çocuk da varmış. Gazeteci jandarma tarafından gözaltına alınmış ve sorgulandıktan sonra kendisinden bir daha haber alınamamış. Sırra kadem basan gazetecinin giysileri ve not defteri ormanlık alanda bulunmuş. Sorguyu gerçekleştiren jandarma da birkaç sene sonra girdiği bunalım sonucu intihar etmiş.

#2 Arguvan’ın Kutsal Balıkları

Malatya’nın Arguvan köyünde anlatılan bir efsaneye göre zamanında bir muhtar köyde içme suyu için kullanılan kaynaktaki balıkları, sudaki balık kokusundan kurtulmak için kaynaktan toplayıp dışarı atmayı öneriyor. Köylüler toplanıp muhtarın dediğini yapıyorlar. Bir yıl geçmeden muhtar, eşi ve çocuklarını kaybediyor. Ardından da kendisi ölüyor. Muhtarın ailesinin yok olmasının ardından kaynakta yeniden balıklar belirmiş. Köy halkı için şimdi bu balıklar kutsal kabul ediliyor.

#3 Issız Cuma Mezarlığı

Çanakkale’nin Yenice ilçesindeki iki köyün ortasında bulunan caminin önündeki bu mezarlık, etrafında hiçbir yapı ve yerleşim olmadığı için ıssız adı ile anılırmış. 60 sene önce bu mezarlığına bir anne ve bebeği ayrı ayrı gömülmüş. Ancak birkaç sonra ziyarete gelen yakınları anne Hatice ve bebeği Ayşe’nin mezarlarının birleştiğini görmüş. Aile birkaç defa mezarları yeniden ayırsa da her seferinde yeniden birleştiğini görüp, ayırma çabalarına son vermişler.

#4 Büyükada Rum Yetimhanesi

Eşi banker olan Eleni Zarifi tarafından satın alınıp patrikhaneye bağışlanan bu bina, 1960’a kadar yetimhane olarak kullanılır. Çocuk sayısı azalınca, kalan çocuklar Heybeliada’ya yollanır ve bina 3 sene kadar kışla olarak kullanıldıktan sonra kapatılır. Ziyarete açık olan binaya gelen ziyaretçiler çocuk sesleri duyduklarını iddia ederler. Bu seslerin kuyuda ölen bir çocuğa ait olduğu iddia edilmektedir.

#5 Yusuf Ziya Paşa Köşkü

Sarıyer’deki bu görkemli yapı, listemizde tam bir perili köşk hikayesi olarak yerini alıyor. Aşırı kıskanç bir adam olan Başyaver ve tüccar Yusuf Ziya Paşa eşinin onu görünce hayran olacak başka erkekler tarafından elinden alınacağı paranoyasıyla yaşamaktadır. Güzel eşini köşkün içinde yaptırdığı bir kuleye kapatır. Birinci Dünya Savaşı sırasında askere alınır ve sonrasında da işlerinin bozulması eşiyle birlikte Mısır’a yerleşir. Eşinin kendisini terk etmesinde kısa süre sonra vefat eder. Ölümleri bu köşkte olmamışsa da restorasyonda çalışan işçiler uzun saçlı güzel bir kadın hayaletinin odalarda gezindiğini gördüklerini iddia etmektedir.

#6 Havran’daki Gizemli Mağara

Balıkesir Havran’daki kayaların içindeki bir mağarada insan kemiklerinin bulunduğu; bu mağaraya giren koyunların bir daha çıkmadığı iddia ediliyor. Hayvanlarının peşinden mağaraya giren çobanlardan da haber alınamadığı söylentiler arasında.

#7 Harput Antik Kent

Elazığ civarındaki Harput yöresinde yalnız uyuyanların üzerine çöken, ölmelerine ya da çarpılmalarına neden olan bir karabasan hüküm sürdüğü iddia ediliyor.

#8 129 Numaralı Apartman

Antalya’daki 129 No’lu 2009 senesinde gece yarısı ODTÜ öğrencisi iki genç kızın satanist bir ayin yaptığı ve bu ayin sonucunda açıklanamaz bir şekilde ölürler. Apartman sakinleri kızların öldükleri gece apartmanın deprem oluyormuş gibi sallandığını, camların kırıldığını iddia ederek apartmanı derhal boşaltırlar. Binaya sonradan girenler garip kokular hissettiklerini ve ara ara cam kırılmalarının devam ettiğini söylemişler.

#9 Cemil Molla Köşkü

Kuzguncuk ve Beylerbeyi arasındaki beyaz görkemli köşk 1885’te yaptırılmış. 130 sene boyunca restore edilememesinin nedeni, hayalet gördüğünü söyleyen işçilerin işi bırakıp kaçmasıymış.

#10 Cevahir Bedesteni

Kapalı Çarşı’daki Cevahir Bedesteni her gün binlerce ziyaretçi alıyor. Ancak ezoterik bir tarikatın üyelerine göre bedestendeki özel bir noktada başka bir zaman boyutuna açılan bir kapı mevcutmuş.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

What's Your Reaction?

Nasıl yaa? Nasıl yaa?
1
Nasıl yaa?
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Komik Komik
0
Komik
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Duygulandım Duygulandım
0
Duygulandım
Korktum Korktum
1
Korktum