Ünlü Sanatçıları Konu Alan 10 Biyografik Film 


Bir film izlerken acaba bu filmin senaryosu nasıl yazılmıştır ya da yazar kafasında nasıl kurmuş da böyle bir film ortaya çıkmış diyebilirsiniz. Biyografik filmler ise her zaman olaya farklı bir bakış açısı katmış, zaten var olan bir hayat sinemalara aktarılmıştır. İzlediğiniz şeyler ise tarihin bir noktasında gerçekten yaşanmış olan durumlardır. İşte bu haftaki yazımda biyografi türünde en iyiler kategorisine girebilecek, sanatçıların hayatını konu alan 10 filmi anlatacağım. İyi okumalar!!

1)Amadeus (1984) IMDB Puanı: 8,3

Ünlü Sanatçıları Konu Alan 10 Biyografik Film 1

İlk konçertosunu 4 yaşında ilk senfonisini 7 yaşında besteleyen, kısa ömrüne 623 eser sığdıran Wolfgang Amadeus Mozart’ın hayatını, yakın arkadaşı ile olan ilişkisini ve rakibiyle yaşadıklarını anlatır bu film. Filmin yönetmeni ise Milos Forman. En iyi yönetmen ve en iyi film de dahil olmak üzere 8 dalda oscar ödülü almıştır.

2)Frida (2002) IMDB Puanı: 7,4

biyografik film

Meksikalı ressam Frida Kahlo’nun hayatına değinen bu film farkı bir bakış açısıyla yansıtılıyor. Frida Kahlo’nun eşsiz çok yönlülüğüyle ayrı bir ünü vardır. Filmdeki canlandıran oyuncu ise Salma Hayek’tir. Julie Taymor’un yönettiği filmin En İyi Müzik ve En İyi Makyaj dallarında iki ödülü bulunur.

3)Immortal Beloved (1994) IMDB Puanı: 7,5

Bu filmde ünlü besteci Ludwig Van Beethoven’ın hayatı yansıtılır. Filmde Beethoven’ın ölümsüz aşkını araması süreci anlatılıyor. Filmde odasında bulunan mektupların birinde “Tüm müziğim ve mülkümün karşılığının tamamı tek varisim olan, ölümsüz aşkımındır” yazar. Beethoven’ı canlandıran oyuncu da Gary Oldman’dır.

4)Loving Vincent (2017) IMDB Puanı: 7,8

Film adı üstünde Vincent Van Gogh’un hayatını anlatıyor. Ayrıca bu sayede tüm eserlerini görmüş oluyoruz. Filmin yapım aşamasında 125 ressam, yaklaşık 65 bin kareyi yağlı boya ile Van Gogh tekniği ile resmetti. Film, ressamın ölümünün 1 yıl sonrasından başlıyor ve hayatının dönüm noktaları ile güzel bir filme dönüşüyor.

5)Before Night Falls (2000) IMDB Puanı: 7,3

Kübalı yazar Reinaldo Arenas’ın hayatını anlatan bu biyografik filmde ünlü yazarın çocukluğundan Amerika’ya kaçışına kadar yaşadıkları beyaz sahneye aktarılır. Javier Bardem ve Johnny Depp başroldedir. Javier Bardem buradaki eşsiz performansıyla En İyi Erkek Oyuncu dalında Oscar’a aday gösterilmiştir.

6)Girl with a Pearl Earring (2003) IMDB Puanı: 6,9

Mar 02, 2004; Hollywood, CA, USA; Actress SCARLETT JOHANSSON and COLIN FIRTH star in the drama ‘Girl with a Pearl Earring.’ Mandatory Credit: Photo by Archer Street Productions/ZUMA Press. (©) Copyright 2004 by Archer Street Productions

Hollandalı Mona Lisa olarak da bilinen ünlü ressam Johannes Vermeer’in İnci Küpeli Kız tablosunun hikayesi anlatılır filmde. Filmin başrolünde Colin Firth ve Scarlett Johansson bulunur. Film Scarlett Johansson’a BAFTA ve Altın Küre adaylığı getirmiştir.

7)Basquiat (1996) IMDB Puanı: 6,9

Ünlü ressam Basquiat’ın şöhret yolunda ilerlediği hayatını anlatan filmin yönetmeni Julian Schnabel, aynı zamanda Basquiat’ın yakın arkadaşıdır. Westworld izleyenler varsa burada oynayan oyuncu Jeffrey Wright, bu filmde başrol oyuncudur.

8)At Eternity’s Gate (2018) IMDB Puanı: 6,9

Yine Basquiat’ın yönetmeninden başka bir nefis biyografik film daha. Bu sefer Vincent Van Gogh’un hayatının son günlerine odaklanmış ve beyaz perdeye aktarmıştır. Van Gogh’un dünyayı nasıl gördüğü ve yorumladığı yansıtılıyor. Filmde başrol Willem Dafoe ve yan karakterlerde Oscar Isaac, Mads Mikkelsen gibi tanıdık isimler bulunuyor. Ayrıca film 75. Venedik Film Festivali’nde Willem Dafoe’ye En İyi Erkek Oyuncu ödülünü kazandırmıştır.

9)Surviving Picasso (1996) IMDB Puanı: 6,4

SURVIVING PICASSO, from left: Natascha McElhone, Anthony Hopkins as Pablo Picasso, 1996, © Warner Brothers

Ünlü ressam Pablo Picasso’nun hayatını anlatan film farklı bir bakış açısıyla beyaz perdeye yansıtılıyor. Picasso’nun kadınlarla olan bencil ilişkilerine katlanabilen tek kadın Françoise Gilot’un gözünden aktarılıyor. Filmde Picasso rolüne ünlü aktör Antony Hopkins hayat veriyor.

10)Modigliani (2004) IMDB Puanı: 7,4

İtalyan sanatçı Amedeo Modigliani’nin Pablo Picasso ile olan ezeli rekabeti aktaran film aynı zamanda Modigliani’nin sevdiği kadın ile yaşadıklarına da ışık tutuyor. Mick Davis’in yazıp yönettiği filmin başrolünde ise Andy Garcia var.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

What's Your Reaction?

Nasıl yaa? Nasıl yaa?
0
Nasıl yaa?
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Komik Komik
0
Komik
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Duygulandım Duygulandım
0
Duygulandım
Korktum Korktum
0
Korktum