Yunuslarla İlgili Şaşırtan 10 Bilgi


Deniz aleminin gülen yüzü, “bir tane bulsak da karşılıklı top oynasak” dedirten dünya tatlısı yunuslar, tüm hayvanlar aleminin en zeki canlılarından kabul ediliyor. Ortalama 15-16 senelik ömürleri olsa da; bazı türlerinin 40 yaşına kadar yaşayabildiği tespit edilmiştir. 70’li yıllarda hem yurdumuzda hem de dünyada kalpleri fetheden Flipper “şişe burunlu yunus” isimli bir türe mensupmuş.

Su altının bu sevimli memelisi etçildir; küçük balık ve diğer deniz canlıları ile beslenir. En çok mürekkep balığı sevdikleri yönünde bir tespit var ki sübyenin ne kadar lezzetli olduğunu düşününce bu tercih mantıklı geliyor.

Yunuslarla ilgili birçok araştırma yapılmış ve ortaya çok ilginç bilgiler çıkmış. En şaşırtıcı 10 bilgiyi derledik. Ortamlarda iş yapar bu bilgiler, yazın bir kenara.

#1 Se-a, se-a Deneme Bir İki

Yunuslar görme yeteneklerine ek olarak yüksek frekanslı sesler çıkararak sesin yüzeylere çarpması ile oluşan ekoyu yön bulma ve avlanmada kullanırlar.

#2 Seni Bir Yerden Tanıyor Gibiyim Ama…

Bu sevimli yaratıklar güzel oldukları kadar zekidir. Fil hafızası kavramını gölgede bırakacak kadar kuvvetli bir uzun dönem hafızasına sahip oldukları belirlenmiştir. Kendilerini aynada tanıyabilen nadir canlılardandır. 20 sene önceden tanıdıkları bir yunusu ıslığından tanıyabilirler ve değişiklikleri tespit edebilirler. Her yunusun imza niteliği taşıyan benzersiz bir ıslığı vardır.


#3 Doktor Bebek Ters Geliyor!

İnsanlar dahil bütün canlıların aksine bebek yunuslar ana rahminden ters çıkar. Yani doğumlar “kuyruğu göründü” cümlesiyle başlar.

#4 Muhabbetleri Güzel

Son derece sosyal canlıları olmalarıyla bilinen yunuslar genelde en az 200’lük gruplar halinde yaşarlar. En ilginç özellikleri ise birbirleri ile sohbet edebilmeleridir. Kendilerine özgü ıslık sesleri ile sadece temel mesajlar vermekle kalmadıkları, uzun süreli sohbetler gerçekleştirdikleri bilim insanları tarafından gözlemlenmiştir.

#5 Ana Kuzusu Sendromu

Yunuslar doğduktan sonra en az 3 sene anneleriyle birlikte yaşar. Bu süre 8 yıla kadar çıkabilir. Bu dönemde avlanma, savunma gibi temel yaşam becerilerini öğrenirler. Anneleri ile geçirdikleri süre içerisinde sürekli bir beden teması içerisinde yaşarlar.

#6 Su Uyur Düşman Uyumaz

Yunuslar nefes almak için belirli aralıklarla yüzeye çıkabilmek ve yırtıcılara karşı tetikte kalabilmek için bilinçlerini sürekli olarak açık tutmak zorundadır. Bu yüzden doğaları gereği bir gözleri açık uyuyabilirler. Beyinlerinin bir bölümü uyku halindeyken temel fonksiyonlar için yarısı hep uyanıktır.

#7 Yüzen Libido

Karın bölgesinden çiftleşen yunuslar, bu eylemi sadece içgüdüsel bir üreme hareketi olarak gerçekleştirmezler. Seksten zevk alan, bunu bir keyif aktivitesi olarak yaşayan canlılardır. Erkek yunusların mastürbasyon yaptığı kanıtlanmıştır. Ayrıca homoseksüel cinsel aktiviteler içinde olduklarına rastlanmış olması, bu canlıların seksi sadece türünün devamı için bilinçsiz şekilde gerçekleştirmediklerine işaret eder.

#8 Katil Yunus

Katil balina olarak bilinen Orka (Orcinus orca) aslında bir yunus türüdür. Okyanus yunuslarının en iri çeşididir ve oldukça güçlü bir avcıdır. Yırtıcılık seviyesi o kadar yüksektir ki kendi türüne ihnet ederek yavru yunusları bile avlayabilir.

#9 Ergonomi Harikası

Yunusların vücut yapıları birçok teknolojik ilerlemeye ilham olmuştur. Dünyanın en hızlı Concorde uçakların tasarımında yunus bedeninden esinlenilmiştir. Ayrıca sudaki hızlarına ciddi katkısı olduğu belirlenen süngerimsi cilt dokularından esinlenilerek üretilen sentetik malzeme denizaltılarda kullanılmaya başlanarak, bu araçların hızını %250 oranında arttırmıştır.

#10 Ne Yerde Ne Gökteyim

Akciğer solunumu yapan yunuslar belirli aralıklarla su yüzeyine çıkıp nefes almak zorundadır. Su altında 30 dakikaya kadar kalabilen bu muhteşem yaratıklar tek nefeste 260 metre derinliğe dalabilir; su seviyesinden 6 metre yüksekliğe kadar sıçrayabilirler.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

What's Your Reaction?

Nasıl yaa? Nasıl yaa?
0
Nasıl yaa?
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Komik Komik
0
Komik
Bayıldım Bayıldım
1
Bayıldım
Duygulandım Duygulandım
1
Duygulandım
Korktum Korktum
0
Korktum