Böceklerle Yapılan 11 Yemek


Uzakdoğu ve Afrika gibi bölge ülkeleri başta olmak üzere bazı kültürlerde beslenme alışkanlığının vazgeçilmez bir parçası böcekler. Dünya nüfusunun kontrol edilemez artışı nedeniyle besin değerleri yüksek olan bu canlıların yiyecek olarak kabul edilmesi sadece gıda sıkıntısı çeken uluslara ya da egzotik diyarlarla sınırlı kalmayacak gibi görünüyor. Yakın geçmişte resmi olarak besin kategorisinde kabul edilen böcekler, bazı ünü şefler için de ilham kaynağı olmuş. Gelmesi beklenen gıda kıtlığında etin yerini böceklerin alacağı birçok bilim adamı tarafından iddia ediliyor. Gastronomide sınırları zorlamayı seven cesur şeflerin icat ettiği tariflere astronomik rakamlar ödeyen geniş bir müşteri profili mevcut.

Varlığından haberdar olduğumuz ancak birçoğumuzun yemediği, yemeye de cesaret edemediği ilginç örnekleri bir araya topladık. Midesine güvenenleri buraya alalım…

1.Escamoles:

Karınca larvalarından yapılan bu yemek tıpkı küçük fasulyelere benziyor. Özellikle Meksika’da popüler ve besin değerinin oldukça yüksek olduğu biliniyor. Tadının tereyağ, dokusunun ise süzme peynire benzediği söyleniyor.

2.Akrep şiş:

Bulunduğumuz yerde rastladığımızda bizi koltukların üzerine zıplatan akrepleri özellikle Çinliler şişlere geçirip kızgın yağda kızartarak tüketmeyi seviyorlar. Kızartıldığında zehrinden arınıyormuş ve hoş, çıtır bir tada kavuşuyormuş.

3.Eşek Arısı Krakeri:

Japonların en az porsiyonla en çok proteini alma hedefiyle ortaya çıkan bu krakerler özellikle sporcular arasında popüler. Eşek arıları önce haşlanıyor, sonrasında kraker harcının içine karıştırılarak fırına veriliyor. %70-80 oranında protein içerdiği iddia ediliyor.

4.Nsenene:

Kızarmış çekirge anlamına gelen, Uganda’nın içindeki Buganda Krallığı’na özgü bir yemek. Birçok ünlü şefin restoranlarında menüde yerini almış durumda. Bol soğan, kırmızıbiber ve rendelenmiş havuçla tavada kavrularak yapılıyormuş.

5.Kraliçe Termit:

Doğası gereği bitki köklerinden beslenerek, bitki örtüsüne zarar vermesiyle bilinen Kraliçe Termitler bu alışkanlıkları ile insanlar için oldukça besleyici bir yemek malzemesi olarak keşfedilmiş. Kenya’da çokça bulunan bu böceklerin az yağda tavada kızartılarak tüketilmesi tavsiye ediliyormuş. Tadının sosise benzediğini söyleyenler var.

6.Böcek Burger:

Kıyma gibi çekilmiş böceklerden yapılan bir köfteden yapılan bu burgerler normal bir hamburger gibi ketçap, mayonez ve yeşillikle birleşiyor. Tadının normal etten yapılan burgerden çok daha güzel bulanlar varmış.

7.Tırtıl Kavurma:

İngiltere’nin ünlü restoranlarında oldukça trend olan bu tarif, bildiğimiz tırtılların soğan ve sarımsakla kavrulmasıyla yapılıyor. Genellikle kavurma sonrası suyunu çekerken beyaz şarap ekleniyor.

8.Arjantin Hamamböceği:

Arjantin’in bu ilginç yemeği, ürkütücü olduğu kadar zahmetli. Önce hamam böceklerinin etli kısımlarını kabuklarından ayırıp yağda kızartmak sonra teker teker yeniden kabuklarına koyup servis etmek gerekiyor. Yemesi bir yana bir bakması bile cesaret istiyor elbette.

9.Böcek cipsleri:

Afrika’da özellikle çocuklar tarafından en çok sevilen bu atıştırmalık, çeşitli böceklerin kızgın yağda kızartılması ile yapılıyor. Protein içermesi nedeniyle patates cipsinden çok daha sağlıklı kabul ediliyor.

10.Buffalo Solucanı Çorbası:

Küçük boyutta kahverengi sarı renkli solucanların çorbalara yakışacağını düşünen birileri olmuş. Kremalı havuç çorbasının üzerine bu solucanları kızartmış olarak ekleyip servis etmek İngiltere’de rağbet görmeye başlamış ve Buffalo solucanları birçok gurme marketin reyonlarında yerini almış.

Balmumu Kurtlu Taco:

Tortilla ekmeğinin içinde et ya da tavukla hazırlandığını bildiğimiz bu Güney Amerika yemeğini, balmumu kurtları ile denemeye cesaret edebilirseniz; kurtları bol soğanla kavurup salsa sosu ile tortilla ekmeğine sarmanız yeterli.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

What's Your Reaction?

Nasıl yaa? Nasıl yaa?
1
Nasıl yaa?
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Komik Komik
0
Komik
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Duygulandım Duygulandım
0
Duygulandım
Korktum Korktum
0
Korktum