Çin Kültürü Hakkında Birbirinden İlginç 20 Gerçek!


Uzak Doğu’da bir yerlerde sınırları uzun yıllar önce Çin Seddi’yle örülmüş, dünyanın en büyük mutfağına ve en güçlü ticaret ağlarından birine sahip bir ülke, Çin. Son zamanlarda ismini sıklıkla nahoş sebeplerden dolayı duymuş olsakta, Çin merak edilmeye değer bir ülke. Hakkında bildiklerimiz hem çok fazla hem de çok az. Şimdi gelin Çin hakkındaki birbirinden ilginç 20 gerçeği birlikte öğrenelim!


1.Daha önce bir evlilik müzesi gezmiş miydiniz? Günümüzde Çin’de varlığını sürdüren tanınmış toplam 56 etnik grup ve bu etnik grupların farklı evlilik gelenekleri var. Guizhou Evlilik Gelenekleri Müzesi’nde de bu geleneklere ait kıyafetler, fotoğraflar, videolar, müzikler ve danslar sergileniyor!

2.Çin, dünyanın en eski sürekli öğreti ve felsefe geleneklerinin beşiğidir. Bu felsefelerden bazıları Konfüçyüsçülük, Taoizm ve Budizm’dir. Konfüçyüsçülük ve Taoizm eski popülerliğini yitirse de Modern Çin’de nüfusun yüzde 15’i Budist.

3. Batıdaki cenaze törenlerinde tercih edilen siyah rengin aksine Çin’deki cenaze törenlerinde yas rengi olarak beyaz tercih edilir. Siyahı karanlık ve kötülükle ilişkilendiren batının aksine siyah, Çin kültüründe cennetin rengidir. 

4. Çin’e özgü 1300’den fazla farklı tür ile Çin’de dünyanın herhangi bir yerinden daha fazla kuş türü yaşıyor.

5.1.4 milyar nüfusa sahip Çin’in geçmişte uyguladığı nüfus artışı azaltma politiklarından biri de tek çocuk politikasıdır. Bu politika yıllar geçtikçe son derece başarılı olmuştur fakat Çin bu sefer de çalışmaya elverişli genç nüfus oranında ciddi bir düşüş yaşamıştır. Bu düşüşü engellemek için Çin Hükumeti 2016 yılında çocuk sayısı sınırını 2’ye, geçtiğimiz ağustos ayında da 3’e çıkarmıştır.

6. Yüzyıllar önce yüksek nüfus nedeniyle artan kaynak ihtiyacı insanları daha az yakıtla daha az yemek pişirmeye itti. Yemek çubukları da işte tam da burada ortaya çıktı! Küçük parçalar halindeki yemekleri daha kolay kavramak için yemek çubukları icat edildi. Günümüzde Çin’de yemek çubuğu ihtiyacını karşılamak için her yıl 20 milyon ağaç kesiliyor! 

7. Çin mutfağı yeşil fasulyeli dondurmasıyla şaşırtmaya devam ediyor! Fasulyeli dondurma, Çin’de küçük ya da büyük her markette bulunabilecek popüler bir atıştırmalık.

8.Çin’de demir yollarıyla ulaşım oldukça yaygın. Öyleki Çin’deki demir yollarını uç uca sıralarsak dünyanın etrafında iki kez dönebiliriz!

9.Gelinlik denildiğinde aklımıza beyaz gelir fakat Çin’de durumlar biraz faklı! Çinli gelinler kırmızı gelinlik tercih ediyor çünkü Çin kültüründe kırmızı, iyi şansı ve neşeyi temsil ediyor.

10.Çin’de Türk aile geleneklerine benzer olarak aile büyüklüklerine saygı göstermek bir kuraldır. Çin’in başarısı insanların aile hayatlarındaki birlik ve bağlılık duygusuyla ilişkili olduğu düşünülüyor. Hatta Çinde bir Yaşlı Hakları Koruma Yasası bile var!

11.Hindistan cevizi kültürü, şefali kültürünün tam aksine dış dünyaya oldukça sert ve kapalı, kendi içlerinde sıcakkanlı ve misafirperver olmayı tanımlar. Çinliler birer hindistan cevizidir!

12.Dünyanın en ağır ve en yüksek asansörü Çin’de bulunur. Bailong asansörü ziyaretçilerini 300 metreye kadar taşıyabilir.

13.Dünyanın herhangi bir yerinde görebileceğiniz her panda Çin’e aittir. Çin dışında gördüğünüz her panda çin tarafından o ülkeye verilmiş birer hediyedir.

14.Batıda 13 rakamının uğursuz görülmesine karşın Çinliler 13’ü değil 4 rakamını ölümle ve kötü şansla ilişkilendirirler. Bu yüzden 4 rakamını kullanmaktan kaçınırlar.

15.Futbolun Avrupa’da icat edildiğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz! Futbol toplarına ait bulgular 2200 yıl öncesindeki Çin’e dayanıyor. Tsu Chu olarak adlandırılan bu topların içi yün ve tüyle dolduruluyordu.

16.Şangay’da farklı ülkelerin mimarilerinden esinlenmiş mahalleler bulunuyor. Bu mahalleler gerçeklerinden farksız! İskandinav, İtalyan, İspanyol, Kanada, Hollanda, İngiliz ve Alman mahalleleri özel günlerde fotoğraf çekilmek için çiftler tarafından sıklıkla tercih ediliyor.

17.Çin, vatandaşlarının hayatını öylesine sansürlemiş durumda ki bırakın diğer ülke vatandaşlarını, Çinli vatandaşlar bile politikadan sanata, ekonomiden teknolojiye kendilerine öğretilenden fazlasını bilmiyorlar.

18.Evlilik Müzesinden daha ilginç bir müze Pekin’de bulunuyor. Karpuz Müzesi Çin’I ziyaret ettiğinizde görmek isteyebileceğiniz lokasyonlardan biri olabilir!

19.Ketçap, tahmin edilenin aksine Amerikan mutfağına ait değildir. Ketçabın kökeninin Çin’de balık turşusunu tatlandırmak için kullanılan ke-tsiap’tan geldiği tahmin edilmektedir.

20.Çin alfabesindeki harf sayısı 50.000’I aşkındır. Neyseki bir gazeteyi okumak için 2500 harfi bilmeniz yeterli!Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

What's Your Reaction?

Nasıl yaa? Nasıl yaa?
0
Nasıl yaa?
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Kızdım Kızdım
1
Kızdım
Komik Komik
1
Komik
Bayıldım Bayıldım
1
Bayıldım
Duygulandım Duygulandım
0
Duygulandım
Korktum Korktum
0
Korktum