Dünya’nın En Lüks 5 Hapishanesi


Cezaevi deyince aklınıza ne gelir? Karanlık hücreler, kalın demir parmaklıklar, soğuk koridorlar ve korkunç bir ortam. Hiç kimse özgürlüğünden feragat edip hapishanede mahkum kalmak istemez. Ancak dünyada öyle lüks hapishaneler var ki, birçok kişinin fikrini değiştirebilir. İnsanları deyim yerindeyse suça teşvik edebilecek kadar mükemmel ve şık hapishanelerin bu kadar güzel inşa edilme sebebi tabi ki cazibe merkezi olmak değil, içeride yaşayan insanların kişisel onurunu korumak ve onların hapishanede kaldıkları sürede dışarıdaki hayata adapte olmasını sağlamaktır. Yani yapılan cezaevlerini ıslah merkezleri haline getirmektir.Bu çalışmanın başarılı olduğu da yapılan değerlendirmeler sonucunda tespit edilmiştir. Peki dünya üzerindeki en lüks 5 hapishane hangisidir?

1- Bastoy Hapishanesi -Norveç:


Bir adadan oluşan büyük bir hapishane olan Bastoy hapishanesi, içinde tenis, binicilik, balıkçılık gibi aktivitelere ev sahipliği yapar. Sadece 100 mahkum kapasitesi olan Bastoy hapishanesinde mahkumlar kendilerine özel kır evlerinde kalır. Gün içinde bu kişilerin 8:30-15:30 saatleri arasında çalışmaları gerekir. Kazandıklarını adada bulunan markette harcama hakkına sahiplerdir. Bu hapishane daha çok mesleki tesis görevi görür.

2- Aranjuez Hapishanesi -İspanya:

Bu hapishaneyi diğer hapishanelerden ayıran en büyük özellik ailelere özel hücrelere sahip olmasıdır. Çocuklar 3 yaşına kadar bu hapishanede anne babası ile kalabilir. 3 yaşını doldurduktan sonra yakınlarına veya sosyal hizmetlere teslim edilen çocukların ebeveynlerine en çok ihtiyaç duyduğu bebeklik dönemlerini onlarla birlikte geçirmesi amaçlanıyor. Böylelikle yeni yetişen neslin psikolojik sağlığı korunmuş oluyor.

3- Hmp Berwyn -İngiltere:

28 Şubat 2017 yılında hizmete sunulmuş bu hapishanede yetişkin erkekler kalıyor. Hücrelerde bulunan telefon , dizüstü bilgisayar ve duşakabin sayesinde mahkumlar kendilerine ait bir düzen kurabiliyor. Ancak tabi ki kendilerine verilen bu elektronik cihazlar üzerinden internete giriş yapılamıyor. Ama aynı zamanda bu hücrelerde yaşayan mahkumlara dışardan yemek söyleme imkanı tanınıyor.

4- Leoben Adalet Sarayı – Avusturya

Avusturya’nın Leoben şehrinde bulunan bu hapishane içinde mahkemeler de bulunur. 2004 yılında kullanıma sunulan hapishanenin kalabalık olmaması en büyük özelliğidir. Maksimum 205 mahkum kapasiteye sahip bu cezaevinde mahkumlara özel banyo, mini mutfak ve TV nin olduğu hücreler verilir. Bunun yanı sıra spor salonu, basket sahası ve açık hava alanları bulunmaktadır. Böylece burda kalan kişiler sosyal hayattan uzaklaşmamış olurlar.

5- Halden Hapishanesi -Norveç:

2010 yılından beri hizmet veren bu hapishanenin diğer lüks hapishanelerden farklı dünyanın her yerinden suçlu kabul etmesidir. Bu hapishanenin amacı mahkumları kaldığı sürede rehabilite etmektir. Her hapishane odası 10 metrekaredir. Hücrelerinde normal bir evde bulunan pencereden oturma odasına , buzdolabından televizyona kadar herşey düşünülmüş durumdadır. Bu hapishanenin en büyük özelliği ise gardiyanlar ile mahkumlar arasında bir fark olmaması adına gardiyanların yanlarında silah bulundurmamasıdır. Ayrıca mahkumlar burada kendilerini geliştirmek için aşçılık veya müzik dersleri gibi kişisel ilerlemelerini sağlayacak eğitimler de alabilmektedirler. Böylelikle ceza süreleri sona erdiğinde iş bulmakta da zorluk yaşamayacaklardır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

What's Your Reaction?

Nasıl yaa? Nasıl yaa?
0
Nasıl yaa?
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Komik Komik
0
Komik
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Duygulandım Duygulandım
0
Duygulandım
Korktum Korktum
0
Korktum