Escinsel Hayvanlar – Doğada Eşcinsellik Yoktur Diyenlere Kapak


“Doğada eşcinsellik yoktur, yaradılışa aykırıdır efendim” tarzı tezleri bilim birer birer çürütüyor. Üreme odaklı olmayan cinsel davranışların insanlar dışında da var olup olmadığını merak eden bilim dünyası hemen hemen her hayvan türü üzerinde uzun gözlemler yaparak bulgularını şüpheye yer bırakmayacak şekilde paylaşıyor. Konuya ışık tutan birçok araştırma, hayvanlarda eşcinsel ve biseksüel eğilimlerin oldukça sık görüldüğünü belgeliyor. Araştırmalarda cinsel davranış kavramına, “flört, kur yapma ve duygusal bağ kurma” gibi kavramlar da dahil edilmiştir.

#1 Penguen

Bu kategorideki en göze çarpan hayvan penguenlerdir. Tek eşlilikleri ile bilinen penguenlerde söz konusu eşin hemcins olması nadir rastlanan bir durum değildir. Birlikte hayat kurdukları tespit edilen iki erkek penguenin, uygun ortamda kendisine çiftleşme amaçlı yaklaşan dişileri reddettiği gözlemlenmiştir. Penguenlerdeki eşcinsel hayat tercihinin en çarpıcı örneği haberlerde yer almış olan New York Central Park hayvanat bahçesinde gerçekleşmiştir. Heteroseksüel bir çiftin yumurtasını çalan iki erkek penguen, sırayla kuluçkaya yatıp dünyaya gelen pengueni bir nevi evlat edinmişlerdir. Hatta Tango ismi verilen bu evlatlık dişi penguenin daha sonra kendisi gibi dişi olan bir penguenle eşleştiği de kayıtlara geçmiştir.

#2 Kanada Koyunları

Bu türün erkeklerinin %8’inin eşcinsel davranışlar sergiledikleri bilinmektedir. Diğer koyun türlerinin erkeklerinde de sıkça görülen bu durumu araştıran bilim insanları, bu eğilimde olan koyunların hipotalamusunda bazı farklılıkalr tespit etmişlerdir.

#3 Bonobo

Bir primat türü olan bonobo dişilerinde eşcinsel davranışlar içgüdüsel bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır. Dişilerin sosyal statü için alfa dişisi ile flört etme yarışına girdikleri, alfa dişi ile sevişmeyi başaran dişinin grupta yükseldiği görülmüştür. Yapılan araştırmalar, bonobo dişilerinin %60’ının bu şekilde eşcinsel davranış içerisinde olduğunu göstermektedir.

#4 Akbabalar

Akbabalar üzerinde yeterince araştırma sonucu bulunmamakla birlikte eşcinsel yönelimle ilgili oldukça ses getiren bir olay meydana gelmiştir. Amsterdam’daki Artis Kraliyet Hayvanat Bahçesi’ndeki iki erkek akbabanın yakınlığının seks boyutunda devam ettiği ve ayrılmaz bir iki haline geldiğini gözlemleyen çalışanlar; diğer akbabalar tarafından kenara atılmış olarak buldukları yumurtayı bu çifte vermeye karar vermiş. Kuluçkaya yatan erkek akbabalar yavrunun sağlıkla dünyaya gelmesini sağlamış ve doğal ortama uyum sağlaması için onu yetiştirmişlerdir. Bu yavru, 2018’de İtalya’nın Sardinya kentinde doğaya salınmıştır.

#5 Albatros

Özellikle Hawai’de çokça bulunan Laysan albatros türünün dişilerinin %31’inin eşcinsel hayat yaşadıkları tespit edilmiştir. Bu kuş türünün dişileri bir erkekle çiftleşip hamile kaldıktan sonra erkek albatrosla tüm ilişkilerini keserek, eşi olan diğer dişi ile birlikte yavrularını büyütmektedir.

#6 Meyve Sinekleri

Çiftleşme için kanatları ile özel bir kur dansı yapıp, özel bir uğultu çıkararak 15 dakika sürecek bir cinsel birleşmeye davet eden bu sinek türünün erkeklerinin birçoğunun dişiye kur yapmak yerine erkek sineklere ilgi gösterdiği gözlemlenmiştir. Bun gözleme dayalı Chicago, Illinois Üniversitesi’nde yapılan araştırmada erkek meyve sineklerinin gen mutasyonu yaratarak eşcinsel yönelimlerini belirleyebildikleri keşfedildi.

#7 Batı Martıları

Batı martılarının dişilerinde %14 oranında eşcinsel davranış görülmektedir. Bunun en önemli sebebinin erkek batı martısı nüfusundaki ciddi azalış olduğuna dair teoriler mevcuttur. Erkek alternatif bulamayan dişi batı martılarının bu tercihe yöneldiği düşünülmektedir.

#8  Şili Flamingoları

Şili flamingolarında sıkça eşcinsel birliktelikler görülmektedir. Bu flamingo türünün erkekleri aynı cins eşleri ile seks yapmakta, birlikte seyahat edip hayatlarının sonuna kadar birlikte yaşamayı tercih etmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

What's Your Reaction?

Nasıl yaa? Nasıl yaa?
1
Nasıl yaa?
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Komik Komik
0
Komik
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Duygulandım Duygulandım
0
Duygulandım
Korktum Korktum
0
Korktum