En İyi Yabancı Korku Filmleri


Konuları, sahneleri ve efektleri ile bugüne kadar yüzlerce farklı korku filmi beyazperdede izleyiciler ile buluştu, buluşmaya da devam ediyor. Fakat bugüne kadar sinema tutkunları ile buluşan en iyi yabancı korku filmleri arasında, akıllarda yer eden bazı yapımları tekrar hatırlamak ister misiniz? Yanıtınız evet ise, liste içeriğimizde yer alan en başarılı yabancı korku filmleri listesi ilginizi mutlaka çekecektir.

15- Paranormal Activity – Paranormal Aktivite

Yabancı korku gerilim filmleri listesinin 15’nci sırasına Paranormal Aktivite’yi ekliyoruz. Gerilim ve korku kategorisinde önemli yapıtlardan biri olan filmde, bir ev ana tema olarak karşımıza çıkıyor. Evde doğaüstü bir gücün gezindiğini düşünen genç bir çift, evin her tarafını güvenlik kameraları ile donattıktan sonra gerçeklerle acı bir şekilde yüzleşiyor.

Vizyona Girdiği Yıl: 2007

IMDb Puanı: 6,3

14- Ölümcül Labirent

Birbirini daha önce görmemiş, tanımayan 6 kişi bir kaçış oyunu bileti aldıktan sonra Ölümcül Labirent’e giriş yaparlar. Girdikleri bu parkurda etap etap sınavlara tabii tutulan kişiler arasında yarışmaları birinci bitiren kişi, önemli bir para ödülünün sahibi olmaya hak kazanacaktır. Fakat etaplar, her geçen aşamada daha da zorlaştığı için katılımcıları zor anlar bekler.

Vizyona Girdiği Yıl: 2019

IMDb Puanı: 6,3

13- Secuestrados – Dehşet Evi

Yeni evlerine taşınmanın verdiği heyecan ile geceye başlayan aile, evin içinde üç kişinin saldırısına uğrar. Üç kişinin saldırısına uğradıktan sonra gerilim dolu bir hikaye aileyi beklemektedir. Dehşet Evi, konusu itibariyle en iyi yabancı korku filmleri arasında kendine yer buluyor.

Vizyona Girdiği Yıl: 2010

IMDb Puanı: 6,4

12- 30 Days of Night – 30 Gün Gece

2007 yılında izleyiciler ile buluşan 30 Gün Gece filmi de en iyi yabancı korku filmleri arasında yer alıyor. Alaska’da yılın 30 günü sabahı olmayan bir kasabada insanlar bu durumdan dolayı güneye doğru göç etmeye başlar. Fakat bazı sakinler de karanlık faktörüne rağmen bu bölgede kalır. Fakat geceleri ile meşhur bu kasabaya, karanlıktan faydalanarak insanlara işkenceler yapmak isteyen bir grup insan yerleşir.

Vizyona Girdiği Yıl: 2007

IMDb Puanı: 6,6

11- Halloween – Cadılar Bayramı

Uzun yıllar önce Cadılar Bayramı’nın kutlandığı bir gecede katil, bir katliam yaparken başrolü öldüremez ve amacına ulaşamaz. Yıllarca hapiste kalmasının ardından nakil aracındayken gerçekleşen kaza sonucu, oradan kurtularak serbest kalır. Fakat, yıllar önce öldürmeyi başaramadığı kişi, onun en büyük düşmanı haline gelecektir.

Vizyona Girdiği Yıl: 2018

IMDb Puanı: 6,6

10- Final Destination – Son Durak

Korku ve gerilim filmleri listesinin önemli temsilcilerinden biri olan Son Durak, 2000’li yıllarda vizyona girerek izleyiciler ile buluştu. Ana karakter Alex Browning, hiç kimsede bulunmayan bir yeteneğe sahiptir. Sahip olduğu yetenek ile, ölümün ne zaman geleceğine dair öngörüler yapabilmektedir. Bu bağlamda da Paris’e yapılacak bir okul gezisi öncesinde binilen uçağın havada kaza yapacağını öngörür ve arkadaşlarını uçaktan indirir. Gerçekten de uçak bir kaza sonrasında havada patlar ve herkes ölür. Alex ve arkadaşları, bu kazayı öngörmelerine rağmen ölüm ile noktalanacak olan kaderlerinden kaçmaya devam eder.

Vizyona Girdiği Yıl: 2000

IMDb Puanı: 6,7

9- The Babadook – Karabasan

Prestijli bazı ödüller de alarak yabancı korku gerilim filmleri arasında isim yapmayı başaran Karabasan filminde, eşi vefat eden bir anne ve çocuğu konu ediniliyor. Samuel, bazı sorunları olan bir çocuk olarak karşımıza çıkıyor. Evlerinde yer alan The Babadook adlı kitabı okumaya başlayan Samuel, başlarına gelecek felaketlerin de adeta hazırlayıcısı oluyor.

Vizyona Girdiği Yıl: 2012

IMDb Puanı: 6,8

8- It Follows – Peşimdeki Şeytan

19 yaşındaki Jay, yaşadığı bir cinsel birlikteliğin ardından ilginç ve bir o kadar da korkutucu sanrılar ile baş başa kalır. Her geçen gün gördüğü sanrılar ile iyiden iyiye paranoyak olmaya başlayan karakter, birinin kendisini takip ettiğini zannetmeye başlar. Fakat bir yerden sonra bu zannetmenin gerçek olduğunu görür ve Jay için korku dolu anlar başlamış olur.

Vizyona Girdiği Yıl: 2014

IMDb Puanı: 6,4

7- The Cabin in the Woods – Dehşet Kapanı

Yabancı korku gerilim filmleri arasında önemli bir yere sahip olan Dehşet Kapanı, izleyiciler ile tam 10 yıl önce buluştu. Bir tatil için arayış içinde olan beş kişilik bir arkadaş grubu, tercihlerini yeşillikten yana kullanırlar. Fakat ormanın derinliklerinde karşılaştıkları ıssız bir kulübe, kendileri için gerilimin başlangıcı olacaktır.

Vizyona Girdiği Yıl: 2011

IMDb Puanı: 7,0

6- A Nightmare on Elm Street – Elm Sokağı Kabusu

Korku filmi denince akla gelen ilk eserlerden biri olan Elm Sokağı Kabusu, en iyi yabancı korku filmleri listesinde yer alıyor. Freddy Kruger karakterinin hayatımıza girmesine imkan tanıyan filmde, bir mahallede gençlerin tuhaf ölümleri dikkat çekmeye başlar. Kabuslarda karşılarına çıkan Freddy Kruger tarafından öldürülen gençler, uykuya direnmeye başlarlar. Ya da tam tersine, uykuya dalarak büyük bir kabus ile yüzleşirler.

Vizyona Girdiği Yıl: 1984

IMDb Puanı: 7,5

5- 28 Days Later – 28 Gün Sonra

Londra’da yapılan genetik araştırmalar sırasında, laboratuvarda aktivistlerin denek maymunları kurtarması ile birlikte şehirde bir salgın başlar. Toplam 28 gün boyunca baygın olarak yatan Jim, uyandığında ise Londra’nın hayalet bir şehre dönüştüğünü görür. Bunun yanı sıra, şehrin yeni silüeti de Jim tarafından henüz fark edilmemiştir. 28 Gün Sonra filmi, yabancı korku gerilim filmleri listesinde beşinci sırada yer alıyor.

Vizyona Girdiği Yıl: 2002

IMDb Puanı: 7,6

4- Saw – Testere

Korku türünün en büyük klasiklerinden biri haline gelen Testere serisi, her filmi ile izleyicilere heyecanlı anlar yaşatmayı başarmıştır. Fakat eserin ilk çıkış noktası olan 2004 yapımlı Testere 1, bir efsanenin izleyiciler ile buluşması anlamına geliyor. Kurbanlarına yaşamın değerini anlamaları adına çeşitli tuzaklar kuran Testere, tuzağa düşürdüğü kişilerin neleri feda edebileceğini test eder. Azılı katilin son kurbanları ise Adam ve Dr. Lawrence Gordon’dan başkası değildir. 8 saat içinde, iki ismin de kaderi belli olacaktır.

Vizyona Girdiği Yıl: 2004

IMDb Puanı: 7,6

3- The Exorcist – Şeytan 

Bir romandan uyarlama olan Şeytan filminde 12 yaşındaki Regan, garip davranışlar sergilemeye başlar. Kızını doktora götüren baba, kızın beyninde daha önce hiç rastlanmayan bir vaka ile karşı karşıya kaldıklarını anlar. Vaka sonucunda Regan şiddetli bir biçimde titrerken bir yandan da garip hareketler ve sesler çıkarır. Bu durumdan kurtulması adına ailenin bir sonraki durağı psikiyatr olur. Şeytan filmi, korku dünyasının başarılı filmlerinden biri olarak yabancı korku gerilim filmleri listesinde üst sıralarda yer alıyor.

Vizyona Girdiği Yıl: 1973

IMDb Puanı: 8,0

2- The Shining – Cinnet 

Jack Torrance, kış sezonu boyunca kapalı olan otelin bakımını üstlenmiş ve ailesi ile birlikte burada gerçekleşen bazı olayları araştırmaya başlamıştır. Fakat Jack’in olağandışı güçlere sahip olan küçük oğlu, otelin içinde bazı hayaletlerle yaşadığını görür. Ailesi bu duruma her ne kadar inanmasa da, baba Jack doğaüstü varlıklar tarafından ele geçirilmiştir.

Vizyona Girdiği Yıl: 1980

IMDb Puanı: 8,4

1. Psycho – Sapık 

Alfred Hitchcock tarafından sinemaseverlerin karşısına çıkan Sapık filmi, 1960 tarihli bir eser olmasına rağmen günümüzde de adından söz ettirmektedir. Yabancı korku gerilim filmleri arasında en nadide eserlerden biri olan filmde, psikozlu bir katil ana karakter olarak tanıtılır. Zengin bir adamın Marion’a emanet ettiği para sonrasında, şüpheli davranışlar üzerine polisler kendisini takip etmeye başlar. Fakat polislerin yanı sıra farklı biri daha Marion’un peşindedir. Otelde bir gece geçirmeyi planlayan Marion, otelde garip şeylerin olduğunu görür ve otel odasına duş almaya gider. Sonrasında da olaylar gelişir.

Vizyona Girdiği Yıl: 1960

IMDb Puanı: 8,5


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

What's Your Reaction?

Nasıl yaa? Nasıl yaa?
0
Nasıl yaa?
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Komik Komik
0
Komik
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Duygulandım Duygulandım
0
Duygulandım
Korktum Korktum
0
Korktum