Dünyadaki En İlginç ve Garip 10 Fobi


Hayatın pek çok alanında, farklı şeylere karşı korkma eğilimi içinde olmamız gayet normaldir. Her insanın farklı şeylerden korkabilmesi gayet normal iken, bu durum “fobi” olarak adlandırılır. Fakat bazı kişiler, hayatın bazı noktalarında, oldukça ilginç şeylerden korkabilir. Bazen doğuştan, bazen de sonradan kazanılan bu korkular arasında en ilginç olanları bir arada görmek ister misiniz? O zaman en ilginç fobiler listemize göz atmanızı öneririz.

#1 Eufobi

Hayatımızın her alanında iyi gelişmeler, iyi haberler alma isteği, son derece doğal bir istektir. Her şeyin yolunda ilerlemesi için iyi gelişmelerin olması, her birimiz için birer kaçınılmaz detay olabilir. Fakat “Sana bir iyi bir de kötü haberim var” klişesinde, iyi haberleri almak istemeyen birini düşünebiliyor musunuz? Yanıtınız “hayır, düşünemiyoruz” ise yanılıyorsunuz. Çünkü listemizin ilk sırasında, iyi haber almaktan korktuğu için değişik fobiler listesinin ilk sırasına giriş yapan Eufobisi bulunan insanlar var.

Psikolojik olarak da bir rahatsızlık olarak adlandırılan Eufobi, hastalığa sahip kişilerin kötü haberler ile kendini iyi hissetmesini sağlar. Fakat alınan iyi haberler, kişinin işlerin rayından çıktığı hissiyatını verir.

#2 Ergophobia 

İlginç fobiler listesi iki numarasına Ergophobia’yı ekleyebiliriz. Bu fobi, tıbben de kanıtlanan bir çalışma korkusu olarak tanımlanır. Daha önceki iş deneyiminde kötü bir tecrübe yaşayan, olağanın dışında bir yaşanmışlığın ana karakteri olan kişiler, çalışma deneyimine bu nedenle olumsuz gözle bakarlar.

#3 Ablutofobi

Kedilerin sudan ve banyo yapmaktan ne kadar çekindiği bilinen bir gerçektir. Ablutofobiye sahip insanların ve kedilerin ortak yönleri arasında ise, banyo yapma korkusu bulunur. Bu korku sebebiyle banyo yapmak, fobi sahibi insanlar için büyük bir işkenceye dönüşür. Kadınlar ve çocuklar üzerinde bu fobinin daha sık görüldüğü bilinirken, banyo yapmayı bir korku haline dönüştürdüğü için Ablutofobi, garip fobiler listesine giriş yapıyor.

#4 Agirofobi

Yolda yürürken, ışıklarda beklerken veya caddelerde gezerken, karşıya geçme konusunda ikilem yaşayan birine mi rastladınız? Eğer yanıtınız evet ise, bunun sebebi olarak iki faktörü gösterebiliriz. İlki, trafiğin yoğun olduğu bir noktada bulunuyor olmanızdır. İkinci sebep ise, üstelik de araçların dahi olmadığı bir güzergah ise, ikilem yaşayan kişinin Agirofobiye sahip olmasıdır. Evet, ilginç fobiler listemizde bulunan Agirofobi, insanların aracın dahi olmadığı yollarda karşıdan karşıya geçmekten korkması anlamına geliyor.

#5 Arakibutiorofobi

“Bundan da korkulur mu?” diyeceğiniz yeni fobimizin adı Arakibutiorofobi. Bu korkuya sahip insanlar, yer fıstığı ezmesinin damağa yapışmasından tahmin edilenden daha fazla korkuyor. Haliyle de tuhaf fobiler arasında en tuhaflardan biri olarak listemizde yer alıyor.

#6 Pogonofobi

“Sakal korkusu” olarak da bilinen Pogonofobi, bu fobiye sahip kişilerin sakaldan çekinmelerine sebep oluyor. Doğal olarak da pogonofobiye sahip insanlar sakaldan, dolayısıyla da sakallı erkeklerden korkuyorlar. Bu ilginç korku da, pogonofobiyi tuhaf fobiler arasına dahil ediyor.

#7 Asimetrifobi

Her eşyanın, her detayın birbiri ile eş olarak düzenlenmesini isteyen insanları etrafımızda sıkça görürüz. Fakat simetrik olmayan eşyaları gördüğü anda farklı tepki gösteren insanlar, nadir de olsa bulunur. Bu fobiye sahip olan insanlar aslında asimetrifobi hastalığına sahiptir. Simetrik olmayan eşyalardan korkma hastalığı, simetri hastalığından biraz daha farklı olduğu için en ilginç fobiler arasında kendine yer buluyor.

#8 Venüstrafobi 

Kadınlarla konuşurken tekleyen, konuşmakta zorlanan insanlara rastladınız mı? Eğer rastladıysanız, muhtemelen bir venüstrafobi hastalığına sahip biri ile karşı karşıyasınız. Çünkü bu fobi, özellikle erkek bireylerin kadınlarla konuşmak yerine kaçmayı tercih ediyorlar. Fakat korkmayın, bu hastalığa sahipseniz birkaç terapi ile üstesinden gelmek mümkün.

#9 Xanthophobia

Sarı renginden korkmak anlamına gelen Xanthophobia, bu fobiyi taşıyan insanların dışarı çıkmasına bile engel olabiliyor. Çünkü sarı renkli eşyalardan değil, güneşten dahi korkmak bu fobi ile maalesef ki mümkün oluyor. Dolayısıyla Xanthophobia fobisi, değişik fobiler arasında yaz güneşinde dışarı bile çıkmaya engel olduğu için listemizde yer alıyor.

#10 Nomofobi

Sosyal medya bağımlılığı gibi bir kavramın karşımıza çıktığı günümüzde, nomofobiye sahip pek çok kişi görebiliriz. Çünkü bu fobi, insanların cep telefonlarından uzak kalma korkusuna sahip olmasına neden oluyor. Sosyal medya kullanımının oldukça yoğun olduğu günümüz şartlarında, ilginç fobiler arasına nomofobi gibi önemli bir fobiyi de eklememiz gerekiyor.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

What's Your Reaction?

Nasıl yaa? Nasıl yaa?
1
Nasıl yaa?
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Komik Komik
0
Komik
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Duygulandım Duygulandım
0
Duygulandım
Korktum Korktum
0
Korktum