Dünyanın En Kötü 10 Mesleği


İşinizden şikayetçi misiniz? Çalışma saatleriniz, iş tanımınız, gördüğümüz baskı ve yaşadığınız stresten bıktınız mı? Bir daha düşünmenizi tavsiye ederiz. Dünya üzerinde öyle ilginç ve berbat meslekler var ki, inanmakta güçlük çekeceksiniz. İnsanların para kazanmak için yapmak zorunda kaldığı işleri görünce, mevcut kariyerinize şükredeceğiniz eminiz. Işte karşınızda dünyanın en kötü meslekleri!

1. Hayvan Mastürbasyon Görevlisi:

İnanması güç ama bu gerçek ve yasal bir meslek. Bazen çeşitli araştırmalar için bazen de safkan bir soyun üremesinin devamlılığı için oldukça gerekli bir işlemi gerçekleştiriyorlar. Bu görevliler, genellikle elektrikli bir stimülatör aracılığıyla hayvanlar sperm alıyorlar.

2. Ölü Hayvan Toplayıcıları:

Özellikle vahşi doğayla iç içe kurulan kasaba ve kentlerde araçların çarparak öldürdüğü hayvanlara sık rastlanıyor. Ölü hayvan toplayıcılarının görevi ise bu hayvanları yoldan toplayarak cesetlerini uygun şekilde ortadan kaldırmak. İş gereği her gün parçalanmış ya da can çekişen hayvanlar görmek zorunda olmak pek hoş olmasa gerek!

3. Koklayıcı:

İşleri koklamak. Bir ürünün tazeliği, etkinliği gibi konularda karar vermek üzere burunları ile para kazanıyorlar. Sağlam bir mideye sahip olunması gereken bu meslekte ücretler oldukça iyi olsa da herkesin yapabileceği bir iş değil. Çalıştıkları sektöre göre neşe dolu ya da korkunç bir hayatları olabilir. Bazen birbirinden güzel aromalı mumlar koklayabiliyor, bazen de bir deodorantın etkinliğini test etmek için deneklerin koltuk altlarını koklamak zorunda kalabiliyorlar.

4. Tavuk Cinsiyeti Belirleyicisi:

Büyük üretim tesislerinde görev alan bu şanssız insanlar dünyaya gelen civcivlerin cinsiyetini belirleyip gerekli ayrıştırmayı yapmak zorunda. Cinsiyet belirleme işlemi için civcivin dışkılaması için karnını hafifçe çıkmaları, dışkılayan civcivin anüsüne yumru var mı diye bakıyorlar. Yumru varsa erkek, yoksa dişi olarak ayırıyorlar.

5. Kanalizasyon Dalgıcı:

Mandatory Credit: Photo by Carlos Jasso/AP/Shutterstock (7012172h) Julio Camara Mexican sewer diver Julio Camara goes down on a cage for a dive at the city’s drainage system plant, on the outskirts of Mexico City. Camara, who makes less than US $ 500 a month diving in the city’s sewage system clearing blockages and repairing infrastructure, says he is the only sewage diver in the Mexican capital, from where at least 1000 tons of rubbish are extracted per month, according to Alejandro Martinez, Mexico City’s water system operator Mexico Sewage Diver, Mexico City, Mexico

Hindistan’a özgü bir meslek olan kanalizasyon dalgıçlığı İnsan Hakları açısından dünya çapında büyük tepkilere sebep oluyor. Yetkililerin koruyucu donanım bile vermedikleri bu görevliler pislik ve mikrop dolu kanalizasyonlara dalıp, tıkanmaya neden olan şeyleri topluyorlar.

6. Köpekbalığı Akvaryum Temizleyicisi:

Hayvanat bahçelerinde ya da özel parklarda bulunan dev akvaryumlarda bulunan köpekbalıklarının arasına hiçbir koruma olmadan dalıp, devasa camları saatlerce temizlemeleri gerekiyor. Mesaileri her gün korku içerisinde geçiyor.

7. Portatif Tuvalet Temizleyicisi:

Çoğumuz normal tuvalet temizliğinden bir tiksinirken bu insanlar en kötüsü ile karşı karşıya. Festival ve konser gibi etkinliklerden inşaat sahalarına kadar pek çok yerde kullanılan portatif tuvaletleri yeniden kullanıma hazır hale getirmek için tek çare dev vakumlarla içindekileri boşaltmak.

8. Guano Toplayıcısı:

Guano, yani yarasa pisliği dünya üzerindeki en etkili, dolayısıyla en değerli gübre olarak görülüyor. Bu gübreyi toplamak; yarasaların doğal yaşam alanlarına girme tehlikesini göze almak ve korkunç kokulara tahammül ederek ustalık gerektiren aletlerle titiz bir çalışma yapmak anlamına geliyor. Bu işin dünyanın en kötü mesleklerinden biri olduguna şaşırmamak lazım!

9. Hayvan Yemi Kontrolörü:

Evcil hayvan yemlerinin besin değerlerinden dayanıklılığına kadar her şeyinden sorumlu olan bu meslek grubunda çalışmak için yüksek lisans zorunluluğu var. Yemin kalitesinin iyileştirilmesi ile ilgili ciddi raporlar yazmakla yükümlü olan bu profesyoneller yemin tadı ve dokusuna kadar birçok ayrıntıyı tespit edebilmek için yemin tadına bakmak zorunda. Elbette yutmuyorlar, tükürüyorlar ancak yine de çok keyifsiz bir iş olduğunu söylemek yanlış olmaz.

10. Yılan Zehri Sağıcısı:

Ciddi bir profesyonellik isteyen bu işin maddi kazancı oldukça yüksek olsa da her an ölüm tehlikesi ile burun buruna olmayı göze almayı gerektirdiği için pek popüler değil. Bazı yılan türlerinin zehirleri ilaç sektörü için çok değerli. Bu iş için görevliler, kendilerine sağlanan özel tüplere yılanların dişlerini geçirerek zehir salgılamalarını sağlamak zorundalar. Tabi günü yılan tarafından ısırılmadan bitirebilirlerse.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

What's Your Reaction?

Nasıl yaa? Nasıl yaa?
1
Nasıl yaa?
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Komik Komik
0
Komik
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Duygulandım Duygulandım
0
Duygulandım
Korktum Korktum
1
Korktum