Gelmiş Geçmiş En Garip 8 Vasiyet


İnsanlar ölüme yaklaştıklarını hissettiğinde ya da sürekli ölüm tehlikesi ile karşı karşıya oldukları bir hayat içerisindeyken “sonrası” ile ilgili planlar yapmaları çok normal bir durum. Vasiyet konsepti, kişinin ölümünden sonra mal varlığına ne olacağı, kime ne bırakılacağı gibi birçok konuyu kapsar. Hatta çocuk sahibi olan ebeveynlerin vasiyetlerine başlarına bir şey gelirse çocuklarına kimin bakacağına dair bilgiyi vasiyetlerine eklemeleri bazı ülkelerde çok yaygın bir uygulama. Ancak tarihte bu son dileği bir adım öteye taşıyarak, acayip talepler yapanlar olmuş. En beyin yakanlarına birlikte bakalım.

1. Napolyon Bonaparte:

“Kafamı traş edin ve saçlarımı eşe dosta dağıtın”. Biz almayalım canım çok sağol! Napolyon Bonaparte 1821’de 51 yaşında vefat ettiğinde, arkasında uzun ve detaylı bir vasiyet bırakmış. En ilginç kısmı da öldükten sonra kafasının kazınmasını ve saç tutamlarından altın bileklikler yapılmasını istemiş olması. Bu bileklerin, eşine, annesine, oğluna, kardeşlerine ve tüm yeğenlerine dağıtılmasını istemiş. Lüks bir marka günümüzde bu saç tutamlarıyla yapıldığını iddia ettiği kol saatlerini açık arttırma ile satıyor.

2. Mark Gruenwald:

“Beni çizimlerde yaşatın.” Marvel yazarı ve editörü Gruenwald, öldüğünde bedeninin yakılmasını ve küllerinin mürekkeple karıştırılarak bu karışımla yeni bir Marvel karakteri yaratılmasını vasiyet etmiş. 42 yaşında kalp krizinden öldüğünde şirket onun bu isteğini yerine getirmiş ve ortaya Squadron Supreme karakteri çıkmış.

3. Harry Houdini:

“İrtibatı Koparmayalım.” Ünlü sihirbazın son isteği ölümünden sonra eşi Bess’in her gün kendisini mezarında ziyaret edip, detaylı açıkladığı bir ritüeli yerine getirmesi olmuş. Bu ritüeli yaptığında kendisi ile iletişime geçebileceğini belirtmiş. Sonuç bir muamma elbette.

4. Angel Pantoja:

“Hiç oturmayayım ben.” Porto Riko’lu Angel isimli genç adam, annesine bir gün ölürse cenazesinde ayakta durmak istediğini söylemiş. Anne bu isteği yerine getirmek için cenaze hizmetleri şirketi ile zorlu bir çalışma içine girmiş ve sonuçta başarılı olmuş. Angel öldükten sonra 3 gün boyunca evinde dik pozisyonda kasket ve güneş gözlüğü takmış halde durmuş.

5. Samuel Bratt:

“Yak hanım bir sigara”. Hayatı boyunca eşi tarafından puro içmesi sürekli engellenen Bratt, intikamını vasiyetine yansıtmış. 1960 senesinde ölen adam, eşine 330.000 sterlinlik servetini, günde 5 puro içmesi şartıyla bırakacağını yazmış.

6. Gene Roddenberry:

“Işınla beni Scotty.” Star Trek’in yaratıcısı Rodenberry, öldükten sonra yakılmak ve küllerinin uzaya gönderilmesini vasiyet etmiş. Külleri 1997’de uzaya fırlatılan bir İspanyol uydusu ile uzaya gönderilmiş.

7. John Bowman:

“Gelince aç kalmayalım.” Zengin iş adamı Bowman, reenkarnasyona olan güçlü inancı; ailece yeniden hayata gelecekleri gün için hazırlık yapmasına neden olmuş. Bowman 50 bin dolarlık bir birikim hesabı açmış ve bu paranın 21 odalı malikanesinin bakımı ve her akşam yemek hazırlanması için kullanılmasını vasiyet etmiş. Yeniden dünyaya geldiklerinde yemek sofrasının hazır olmasını istiyormuş. Vasiyeti 50 bin dolar tamamen harcanana kadar her gün gerçekleştirilmiş.

8. Elizabeth Taylor:

“Bekletmek adettendir.” Efsanevi oyuncu Elizabeth Taylor, hayatı boyunca her davete geç gitmesi ile biliniyordu. Vasiyetinde de kendi cenazesine geç gitmek istediğini belirtince; yakınları Taylor’ın Kaliforniya’daki cenazesine tabutu anons edilen saatten 15 dakika sonra getirerek onun son dileğini gerçekleştirmişler.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

What's Your Reaction?

Nasıl yaa? Nasıl yaa?
0
Nasıl yaa?
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Komik Komik
0
Komik
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Duygulandım Duygulandım
0
Duygulandım
Korktum Korktum
0
Korktum