En İyi İntikam Filmleri


“İntikam soğuk yenen bir yemektir” lafını birçok filmde duymuşuzdur. Birçok izleyici de, içinde intikam teması barındıran filmleri hayranlıkla takip eder. Peki, en iyi intikam filmleri listesine göz atarak, günümüze kadar izleyiciler ile buluşan en iyi filmlere göz atmak ister misiniz? Eğer yanıtınız evet ise, intikam temasıyla akıllarda yer edinen en iyi filmlere bir bakalım.

15- Escape Plan – Kaçış Planı 3

2019 yılında vizyona giren Kaçış Planı 3, hapishane türündeki en başarılı eserlerden biri olarak ön plana çıkıyor. Vakit dolmadan içeride kalan rehineleri kurtarmakla görevli olan Breslin ve ekibi, bu görev sırasında düşmanlarla da karşı karşıya geliyor. Zorluklarla dolu Letonya hapishanesi, Breslin ve ekibi için unutulmaz bir macerayı da beraberinde getiriyor. Filmin oyuncu kadrosunda Sylvester Stallone ve 50 Cent bulunuyor.

Vizyona Girdiği Yıl: 2019

IMDb Puanı: 4,4

14- Terminal 

İki suikastçi, bir hademe, iki garson ve ölümcül hastalığı bulunan bir öğretmen, Terminal filminin başrollerinde yer alıyor. Tüm bu isimlerin ise tek bir özelliği var, o da hepsinin bir kişi yüzünden hayatlarının mahvolması. Tüm kadro, mahvolan hayatlarının intikamını almak için tek bir kişinin peşine düşer. Filmde Margot Robbie, Mike Myers gibi isimler yer alıyor.

Vizyona Girdiği Yıl: 2018

IMDb Puanı: 5,4

13- The Punisher – İnfazcı 

2004 yılında izleyicilerin karşısına çıkan film, özel bir ajan olan Frank Castle’yi esas alıyor. Ailesi ile birlikte güzel bir hayat süren Castle, bir gün ailesinin katledildiğini görür. Bu trajik olay sonrası ise ajanın yeni bir hayatı daha başlar. Bundan böyle ailesinin intikamını alabilmek için hem cellat, hem de yargıç olur. Ailesinin intikamını almak için maceradan maceraya koşan Frank Castle, İnfazcı filmini en iyi intikam filmleri listesine sokuyor. Thomas Jane ve John Travolta, başrolleri paylaşıyor.

Vizyona Girdiği Yıl: 2004

IMDb Puanı: 6,4

12- Halloween – Cadılar Bayramı

En iyi intikam filmleri listesinin 14’ncü sırasında Halloween’i görüyoruz. 1978 yılında, Cadılar Bayramı zamanında 4 kişiyi öldüren Michael Myers, hapishaneye düşmüştür. Araştırmacılar ise, onunla ilgili bir araştırma yapmanın peşindedir. Fakat araştırmacılar ile beraber 40 yıl öncesinde Myers’in yine öldürmek istediği Laurie Strode de, katil ile yüzleşmek istemektedir. Başrollerde Jamie Lee Curtis ve Andi Matichak bulunuyor.

Vizyona Girdiği Yıl: 2018

IMDb Puanı: 6,5

11- Aquaman

2018 yılında izleyiciler ile buluşan filmde, Arthur Curry ve Orm baş karakterler olarak ön plana çıkıyor. Arthur, yani Aquaman, okyanusların altında inşa edilen Atlantis krallığını yapmak istememesine rağmen bir gün krallığı Orm’dan almaya karar verir. Hikaye de bu şekilde başlar. Arthur, mücadelesi boyunca kendiyle yüzleşirken, krallık için de bir anlamda kendini test etmiş olacak. Filmin başrollerinde Amber Heard, Williem Dafoe ve Jason Momoa bulunuyor.

Vizyona Girdiği Yıl: 2018

IMDb Puanı: 6,9

10- 12 Strong – 12 Savaşçı

Tehlikeli bir görev için Afganistan’a giden Mitch Nelsson ve ekibi, uzun bir yolculuğun ardından ülkeye ayak basarlar. Afganistan’a giriş yaptıktan sonra kayalık dolu bir dağın çevresinde Afganistan Cephesi Generali’ni işbirliği için ikna edeceklerdir. Fakat ekibin ilk defa gittikleri bu bölgede, Afgan askerlerinin geleneklerine uyum sağlamaları oldukça zor olur. İlkel taktikler, özel ekibi epey bir zorlar. Filmin oyuncu kadrosunda Michael Shannon, Michael Pena ve Chris Hemsworth gibi isimler yer alıyor.

Vizyona Girdiği Yıl: 2018

IMDb Puanı: 6,6

9- The Foreigner – İntikam

Terör saldırısı sonucunda kızını kaybeden Quan, yaşadığı acı kayıp sonrasında hayatını intikam almaya odaklamıştır. Küçük bir restoran sahibi olduğu dönemde kızını kaybeden karakter, sonrasında dava sürecinin de aleyhine sonuçlandığını görünce intikam kararı verir. Jackie Chen gibi usta bir aktörün başrolde yer aldığı film, en iyi intikam filmleri listesindeki yerini alıyor.

Vizyona Girdiği Yıl: 2017

IMDb Puanı: 7,0

8- Desperado

Hem intikam, hem de Western temalı bir film bulabilmek genellikle zordur. Fakat Desperado filmi, iki türün de bir araya gelmesi için biçilmiş kaftan. Bucho tarafından parmaklarının kırılması sonrasında vahşi bir şekilde katledilen sevgilisinin ardından Desperado, intikam için yemin eder. Fakat intikam için yola çıktığı sırada Carolina’ya da aşık olur. Pek çok konuyu içinde barındıran Desperado, en iyi intikam filmleri arasında bulunuyor. Filmin başrollerinde Antonio Banderas ve Salma Hayek yer alıyor.

Vizyona Girdiği Yıl: 1995

IMDb Puanı: 7,2

7- Ghajini

Bollywood sinemasından akıllarda kalan Ghajini de en iyi intikam filmleri arasında kendine yer buluyor. Sanjay Singhania’nın sevdiği kadın, Ghajini adı verilen bir mafya tarafından öldürülür. Gözleri önünde sevdiği kadını kaybeden zengin iş adamının hikayesi ise, bu katliam sonrasında başlar. Aamir Khan, Ghajini filminde başrolde yer alıyor.

Vizyona Girdiği Yıl: 2008

IMDb Puanı: 7,3

6- Kill Bill 

Tarantino’nun efsanevi serisinin ilk parçası olan Kill Bill’de, düğün günü kendisine zarar veren takım arkadaşlarından intikam almak isteyen bir kadın anlatılıyor. Gelin karakteri ile, kendine zarar veren adeta bir ordu karşısındaki intikam planları, Kill Bill’in ilk filmini en iyi intikam filmleri arasına dahil ediyor. Filmin başrolünde Uma Thurman yer alıyor.

Vizyona Girdiği Yıl: 2003

IMDB Puanı: 8,1

5- Braveheart – Cesur Yürek

İskoçların halk kahramanı olarak bilinen William Wallace, İngilizlere karşı büyük bir savaş verir. Geçen yılların ardından İskoçya’ya geri dönen Wallace, sevdiği kadının birkaç İngiliz askeri tarafından tecavüze uğramasının önüne geçse de, kadının ölümünü engelleyemez. Bu nedenle sevdiği kadının intikamı için yeminler eden Wallace, tarihi bir ayaklanmanın da öncüsü olur. Mel Gibson ve Sophie Marceau, filmin başrollerinde yer alıyor.

Vizyona Girdiği Yıl: 1995

IMDb Puanı: 8,3

4- Inglourious Basterds – Soysuzlar Çetesi

Tarantino’nun kaleminden çıkan bir şaheser olan Soysuzlar Çetesi de en iyi intikam filmleri arasında bulunuyor. İkinci Dünya Savaşı sırasında Nazilerin katliamlarına karşı mücadele veren bir grubun hikayesinin konu alındığı eser, akıllarda yer ediniyor. Paris’e kaçan bir aktrist, burada Almanlara karşı örgütlenme süreci içinde olan Teğmen Raine ile karşılaşır. Sonrasında da ailesinin intikamını almak adına beraber yola çıkarlar. Brad Pitt ve Diane Kruger, başrollerde bulunuyor.

Vizyona Girdiği Yıl: 2009

IMDb Puanı: 8,3

3- Oldboy – İhtiyar Adam

Kore sinemasının en özel eserlerinden biri olan Oldboy da en iyi intikam filmleri arasında kendine yer buluyor. 15 yıl boyunca bir otel odasında hapis tutulan Oh Dear-Soo, yılların ardından serbest kalır. Televizyonda eşinin öldürüldüğünü öğrenen Dear-Soo, intikam planları hazırlamaya başlar. Min-sik Choi, başrolde yer alıyor.

Vizyona Girdiği Yıl: 2003

IMDb Puanı: 8,4

2- Memento – Akıl Defteri

Hafıza kaybı yaşayan bir adam, karısını öldürenleri bulmak için kendi içinde yaşadığı zorluklara rağmen çaba harcar. Eşinin öldürülmesi sonrasında tüm hayatını değiştiren Shelby, hayatını değiştirmiştir çünkü eşini öldürenleri bulması için bu şarttır. Fakat geçmişe dair hiçbir şey hatırlamayan karakter, intikam sırasında bu nedenle büyük zorluklar yaşar. Filmin başrollerinde Carrie Anne Moss ve Guy Pearce bulunuyor.

Vizyona Girdiği Yıl: 2000

IMDb Puanı: 8,4

1. Joker 

Tüm zamanların en iyi filmleri listesinde de kendine yer bulan Joker filminde, Arthur Fleck karakteri artık kendini yapayalnız hisseder. Gündüzleri palyaçoluk yapmaya devam eden Arthur, toplum tarafından dışlandığı için psikopat bir karakter olmaya başlamıştır. Bu nedenle Gotham şehri, Arthur’un intikam hırsından nasibini alır. Filmin oyuncu kadrosunda Joaquin Phoenix, Zazie Beetz ve Robert de Niro gibi isimler bulunuyor.

Vizyona Girdiği Yıl: 2019

IMDb Puanı: 8,6


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

What's Your Reaction?

Nasıl yaa? Nasıl yaa?
0
Nasıl yaa?
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Komik Komik
0
Komik
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Duygulandım Duygulandım
0
Duygulandım
Korktum Korktum
0
Korktum