En İyi 10 Türk Biyografi Filmi


 Biyografik film kurgusal olmayan veya tarihsel temelli kişi veya kişilerin hayatını dramatize ederek beyaz perdeye aktaran türdür. Bu tür filmler tarihi bir kişinin hayatını gösterir ve ana karakterin gerçek adı kullanılır. En iyi Türk biyografi filmleri arasında son yıllara ait birsürü film bulunuyor. Bu yazıda En iyi 10 Türk biyografi filmini sizin için listeledik.

1. Müslüm (2018)

 Müslüm Gürses’in kitlelerce tanınan bir arabesk sanatçısı olma ve filmlerini izleyerek hayranlık beslediği Muhterem Nur’la bir araya gelme hikayesini anlatan filmi Ketche ve Can Ulkay yönetiyor. Hikayesiyse ünlü yazar Hakan Günday ve Gürhan Özçiftçi’ye ait. Film oyuncu kadrosunda Timuçin Esen, Zerrin Tekindor, Ayça Bingöl gibi usta isimleri barındırıyor. Filmde Timuçin Esen ve filmde genç Müslüm’ü canlandıran Şahin Kendirci’nin seslendirdiği şarkılar da bulunuyor.Güzel sesli Müslüm’ün hikayesi, ailesiyle Şanlıurfa’dan göç ettiği Adana’da bir halkevi vesilesiyle Limoncu Ali’den şan dersleri almasıyla başlar.

2. Taçsız Kral (1965)

 Film, efsanevi Türk futfolcu Metin Oktay’ın İzmir’deki mahallesinden Galatasaray’a uzanan futbol öyküsünü anlatıyor.Yönetmenliğini Yeşilçam’ın usta yönetmeni Atıf Yılmaz’ın üstlendiği filmin oyuncu kadrosu tanıdık yüzlerle dolu. Film başrol kadrosunda Metin Oktay, Gönül Yazar, Ayten Gökçer, Ajda Pekkan, Erol Taş ve Can Tengizman gibi ünlü isimleri barındırıyor.

3. Mavi Gözlü Dev (2007)

 Kültür ve Turizm Bakanlığı destekli filmde ünlü şair Nazım Hikmet Ran’ın hapishanede geçirdiği yılları anlatılıyor.Filmin adının kaynağı şairin Mavi Gözlü Dev, Minnacık Kadın ve Hanımelleri şiiridir. Başrolünde Yetkin Dikinciler yer alırken yönetmen koltuğunda Biket İlhan oturuyor. Komünizm propagandası yaptığı gerekçesiyle 28 yıl ceza alır ve Bursa Hapishanesi’ne hapsedilir. Dünya siyaseti buhranlı bir dönemden geçerken Nazım’ın aklının bir yanı da çok sevdiği karısı Piraye’dedir.

4. Kelebeğin Rüyası (2013)

 Uluslararası alanda da çok sayıda ödül ve adaylık alan filmin yönetmen kolduğunda Yılmaz Erdoğan oturuyor, aynı zamanda senaryo da Yılmaz Erdoğan’a ait. Oyuncu kadrosunda Belçim Bilgin, Mert Fırat, Farah Zeynep Abdullah ve Kıvanç Tatlıtuğ gibi ünlü isimleri barındıran film, ikinci Dünya Savaşı sırasında Zonguldak’ta yaşayan Rüştü Onur ve Muzaffer Tayyip Uslu’nun hayatlarından bir kesit sunuyor.

5. Zıkkımın Kökü (1993)

 Usta yönetmen Memduh Ün’ün yönettiği film, Muzaffer İzgü’nün kendi hayatını anlattığı aynı adlı otobiyografik eserinden Macit Koper kalemiyle uyarlanmıştır. En iyi Türk otobiyografik filmler arasında gösterilen film, uluslararası alanda da çok sayıda ödül ve adaylık aldı. Filmin oyuncu kadrosunda Menderes Samancılar, Emre Akyıldız, Meriç Başaran gibi isimler yer alıyor. Film, ailesiyle birlikte son derece yoksul bir hayatı paylaşan Muzo’nun(Muzaffer İzgü), mahallede darı satarak ev kirasına katkı sağlamaya çalışırken geçen zor çocukluk günlerini anlatıyor.

6. Operation Cicero (2019)

 Yönetmenliğini Serdar Akar’ın yaptığı filmin başrollerini Erdal Beşikçioğlu, Ertan Saban ve Burcu Biricik paylaşıyor. 1940’lı yıllarda Nazi Almanyası için casusluk yapan Çiçero, İkinci Dünya Savaşı için çok öanemli olabilecek istihbaratları Almanya’ya ulaştırır. Arnavut asıllı Türk casus Çiçero(Elyesa Bazna)’nın etkileyici öyküsü, gerçekten izlemeye değer.

7. Devrim Arabaları (2008)

 Tolga Örnek’in yazıp yönettiği film, Cemal Gürsel döneminde Türkiye’de geçen gerçek bir hikayeden beyaz perdeye aktarılmıştır. Dönemin devlet başkanı Cemal Gürsel tarafından 23 mühendisten 29 Ekim Cumhuriyet Bayramına kadar bir otomobil yapmalarını ister. Projeyi alan 23 mühendisin bu yolda kendilerine ve birbirlerine olan inançları sayesinde azimle üzerinde çalıştıkları” Devrim” isimli arabanın öyküsü anlatılıyor.

8. Bizim İçin Şampiyon (2018)

 Ahmet Katıksız’ın yönettiği Bizim İçin Şampiyon’un senaristliğini Serkan Yörük ve Ahmet Katıksız üstleniyor. Biyografik drama türündeki filmde, yarış atı Bold Pilot ve jokeyi Halis Karataş’ın gerçek hikâyesi anlatılmaktadır. Başrol kadrosunda Ekin Koç, Farah Zeynep Abdullah, Fikret Kuşkan gibi ünlü ve başarılı isimleri bulunduruyor. Filmde Özdemir’e ait olan at Bold Pilot sayeside tanışan Halis ve Begüm’ün yaşadığı destansı aşkın ve Halis’in Bold’la birlikte kazandığı büyük başarıların hikayesi anlatılıyor.

9. Ayla (2017)

 Yönetmenliğini Can Ulkay’ın, senaristliğini ise Yiğit Güralp’in yaptığı film, Günney Kore ve Türkiye ortak yapımı. Gerçek bir hikayeden uyarlanan film, 90.Akademi Ödülleri’nde aday adayı oldu. 1950’lerde patlak veren Kore Savaşı’nda savaşan Türk tugayından bir asker olan Süleymanla savaşta kimsesiz kalmış, ismini Ayla koyduğu ve bakımını üstlendiği küçük kızın sevgi dolu öyküsünü anlatan filmin oyuncu kadrosunda, İsmail Hacıoğlu, Kim Seol, Çetin Tekindor, Lee Kyung-Jin yer alıyor. Filmin müziklerini Türk besteci ve piyanist Fahir Atakoğlu üstlenmiştir.

10. Cep Herkülü:Naim Süleymanoğlu (2019)

 Yönetmenliğini Özer Feyzioğlu’nun yaptığı, senaryosunu Barış Pirhasan’ın yazdığı film, dünya spor tarihinde büyük başarılar elde etmiş, Cep Herkülü lakaplı Naim Süleymanoğlu’nun öyküsünü anlatıyor. Başrol kadrosunda Hayat Van Eck, Yetkin Dikinciler, Selen Öztürk’ü bulunduran biyografik dram türündeki film, gişede büyük başarı elde etti. Filmde ilk dünya rekorunu 15 yaşında elde eden Naim’in, Bulgaristan’ın o dönem yaptığı faşist uygulamalardan kaçmak için verdiği mücadele ve ülkemizi olimpiyatlarda gururlandıran başarı yolculuğu anlatılıyor.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

What's Your Reaction?

Nasıl yaa? Nasıl yaa?
0
Nasıl yaa?
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Komik Komik
0
Komik
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Duygulandım Duygulandım
0
Duygulandım
Korktum Korktum
0
Korktum