En İyi 15 Fransız Filmi


Fransız sinemasından çıkan klasikler, geçmişten günümüze hepimizin aklında tadımlık tatlar bıraktı. Bugüne kadar pek çok filmin adeta klasik kategorisine girdiği bilinirken, zamanda yolculuk yapmaya ne dersiniz? En iyi Fransız filmleri listesi, günümüze kadar Fransa sinemasından izleyicilere sunulan en iyi ve en populer eserleri kapsıyor.

15- Coco Chanel’den Önce

Coco Chanel, gerçek adı Gabriella Chanel olan bir karakterdir. Karakter, Fransa’nın Paris şehrine taşınmadan önce yetimhanede yetişip, kabare şarkıcılığına kadar uzanan zorlu ve şöhret dolu bir yoldan geçmiştir. Sonrasında ise, dünyanın en popüler modacılarından biri olarak kariyerini şekillendirir. Çocukluğundan modacılığa uzanan bu yol, Coco Chanel’den önce adlı filmde sergileniyor. Bu biyografik film, en iyi Fransız filmleri listesindeki yerini alıyor.

Vizyona Girdiği Yıl: 2009

IMDb Puanı: 6,7

14- Taxi 

Fransız sinemasından çıkan en eğlenceli yapımlardan biri olan Taxi serisinin ilk filmi, sinema dünyasında adından söz ettirmeyi başardı. Tam bir hız tutkunu olan Daniel, pizza kuryeliği işini bıraktıktan sonra bir takside çalışmaya başlar. Kullandığı arabanın güçlü motoru Daniel’i fazlasıyla heyecanlandırırken, bir polis memuru ile tanışmasının ardından yepyeni bir maceraya girer.

Vizyona Girdiği Yıl: 1998

IMDb Puanı: 7,0

13- Germinal 

Emile Zola tarafından kaleme alınan Germinal romanından esinlenerek çıkarılan film, en iyi Fransız filmleri arasında kendine yer buluyor. Etienne Lantier’in en büyük hayali bir Fransız kasabasına yerleşmekken, tanıştığı Maheu onun hayatını tamamen değiştirecektir. Maheu ile günden güne yakınlaşan karakter, ailenin genç kızına aşık olur. Bu sırada da Maheu’yu ikna ederek büyük bir grevin hazırlıklarına başlar.

Vizyona Girdiği Yıl: 1993

IMDb Puanı: 7,1

12- Angel – A

Angel filminde Andre, oldukça başarılı bir dolandırıcı olarak biliniyor. Şehirde yaşayan insanların neredeyse yarısına borçlu olan karakter, bu nedenle sürekli bir takip peşindedir. Kurtuluş yolu olarak konsolosluğu seçen Andre’nin bu başvurusu da kabul edilmeyince, son çare olarak hapse girmeye karar verir. Fakat tam bu kararı verdiği sırada Angela’nın hayatına girmesi ile, Andre adına yepyeni bir macera başlar. Filmde Rie Rasmussen, Jamel Debbouze gibi isimler rol alıyor.

Vizyona Girdiği Yıl: 2005

IMDb Puanı: 7,1

11- İşgal 

Almanya’nın işgal ettiği Paris’te, Yahu arkadaşları ve ailesi ile beraber yaşamaya çalışan 11 yaşındaki Joseph’in gözünden İşgal filmi ortaya çıkıyor. En iyi Fransız filmleri listesindeki yerini alan eserde, 1942 yılı Fransa’sı ve Almanlar ile Fransızlar arasındaki Yahudi pazarlığı oldukça gerçekçi bir şekilde aktarılıyor. Filmin oyuncu kadrosunda Jean Reno ve Melanie Laurent gibi isimler bulunuyor.

Vizyona Girdiği Yıl: 2010

IMDb Puanı: 7,1

10- Meleklerin Düş Yaşamı

Henüz 20 yaşında olan Isabelle, çantasını sırtına atıp şehir şehir dolaşan ve bundan keyif alan bir kadındır. Yaşamını devam ettirmek için gittiği şehirlerde kısa süreli işler yaparak para kazanan Isabelle, gittiği şehirlerden birinde Marie ile dost olur. Fakat iki ismin karakterleri birbirlerine oldukça zıttır. Bu nedenle de Isabelle’nin yaşamı artık eskiye nazaran çok daha farklı olacaktır.

Vizyona Girdiği Yıl: 1998

IMDb Puanı: 7,4

9- İş Yok Zaman Çok

Dram türünde bir eser olarak en iyi Fransız filmleri arasında bulunan “İş Yok Zaman Çok”, 2001 yılında vizyona girdi. İşine son verildiğini ailesine söyleme cesareti bulamayan Vincent, bu nedenle günlerini şehirde gezerek geçirir. Ailesinin bu durumu fark etmemesi adına sürekli bahaneler uyduran karakter, bir gün bir ofis binasına girer. Burada gördükleri üzerine Vincent, iş ararken bir yandan da yaşamını da sorgulamaya başlar.

Vizyona irdiği Yıl: 2001

IMDb Puanı: 7,4

8- Dönüş Yok

Paris’in pis ve arka sokaklarında yer alan bir barın içinden dışarıya sedyeler çıkarken, ambulans ışıkları karanlığı aydınlatıyor. Fakat içeride yer alan kurbanlar, yeni hayatlarının başında olduğunu bilmiyor. Dram kategorisinde karşımıza çıkan Dönüş Yok filminde Monica Bellucci, Vincent Cassel ve Albert Dupontel gibi isimler rol alıyor.

Vizyona Girdiği Yıl: 2002

IMDb Puanı: 7,4

7- Mekanlar ve Yüzler

Agnes Varda, 60 yıldan fazladır sinema, fotoğraf, video yerleştirme ve heykel gibi farklı alanlarda eserler üreten bir isim olarak biliniyor. Genç JR ise, bir gezgin olarak karşımıza çıkıyor. İkili, Fransa’nın çeşitli köylerinde gezerek hem yerel halk ile sohbet ediyor, hem de birbirlerini tanıyarak daha iyi birer dost olmak için çaba harcadı. Agnes Varda ve Jeannine Carpentier, filmin başrollerinde yer alıyor.

Vizyona Girdiği Yıl: 2017

IMDb Puanı: 7,9

6- Aşk

2012 yılında drama kategorisinde vizyona giren Aşk filmi, en iyi Fransız filmleri arasında yer alıyor. 1980’li yıllarda emekli olan iki müzik öğretmeni Anne ve Georges, yaşlılıklarına karşın kalan hayatlarını mutluluk içinde geçiren ve birbirlerine aşık birer çifttir. Fakat bir gün Anne kriz geçirir ve boynundan aşağısı felç kalır. Bu dakikanın ardından da ikilinin hayatı değişir. İki hemşire birden tutan Georges, en büyük sınavını verir.

Vizyona Girdiği Yıl: 2012

IMDb Puanı: 7,9

6- Güzel ve Çirkin

En iyi Fransız filmleri arasında bir klasik olan Güzel ve Çirkin, klasik bir hikayeyi konu alıyor. Fakir bir tüccar, kızına hediye olarak Çirkin’in gül bahçesinden çalınan bir çiçek verir. Çiçeği çalındığını fark eden Çirkin, karşılığında kızı ister. Kız, babasını kurtarmak için Çirkin ile yaşamayı göze alır. Bir arada yaşamaya başladıklarında, Çirkin’in sert mizacı kız sayesinde yumuşamaya başlar.

Vizyona Girdiği Yıl: 1946

IMDb Puanı: 7,9

5- Protesto

3 gencin bir isyandaki hikayesini konu alan Protesto, Paris’te çekildi. Paris’in gettolarında yaşanan aktiflik ile birlikte, polisler ve yerel gençler arasında gerilim hala devam etmektedir. Abdel, polis sorgusu sırasında gördüğü şiddet nedeniyle ölüm kalım savaşı verir. Arkadaşları ise bu sırada bir polis vurma sözü ile hikayeyi başlatır.

Vizyona Girdiği Yıl: 1995

IMDb Puanı: 8,0

4- Kelebek ve Dalgıç 

Jean Bauby, üç haftalık komadan çıkarak uyanır. Doktorlar ise bu uyanış karşısında fazlasıyla şaşkındır. Çünkü fiziksel olarak hiçbir eylemi gerçekleştiremeyen Bauby’nin beyin bölgesinde ise hiçbir sorun yoktur. Sol göz kapağını kontrol edebilen karakter, insanlarla bu şekilde iletişim kurar, hatta kendini anlattığı kitabı da yazmaya başlar. Klasiğin dışındaki konusu ile Kelebek ve Dalgıç en iyi Fransız filmleri içinde kendine yer bulur.

Vizyona Girdiği Yıl:

IMDb Puanı: 8,0

3- Gölgeler Ordusu

Philippe Gerbier, bir inşaat mühendisi olmasının yanı sıra Fransız Direnişi’nin de simge isimleri arasında yer almaktadır. Fakat yaptığı gizli işler, kendini sevmeyen biri tarafından ifşa edilir. Bunun ardından da Gerbier esir kampına düşer fakat kaçmayı başarır. Sonrasındaki hedefi ise, kendine bunu yapanları bulmak olur.

Vizyona Girdiği Yıl: 1969

IMDb Puanı: 8,2

2- Amelie

En iyi Fransız filmleri arasında romantik komedi türünün başyapıtlarından biri olan Amelie de yer alıyor. Ailesini kaybeden Amelie, saf ve iyi niyetli bir kadın olarak insanlara yardımcı olmaya çalışır. Başkalarının hayatlarına dokunmayı sürdüren Amelie, bir gün kendi hayatı için de çabalamaya başlayabilecek mi?

Vizyona Girdiği Yıl: 2001

IMDb Puanı: 8,3

1. Sevginin Gücü

12 yaşında olan ve New York’ta yaşayan Mathilda, üvey ailesinin yanında oldukça mutsuzdur. Babası, polisler için uyuşturucu saklarken Mathilda mutsuz bir ailenin içinde yalnızca erkek kardeşi için kalır. Fakat aile bir gün katledilir ve Mathilda hayatta kalan tek kişi olur. Leon’un dairesine saklanarak hayatta kalan Mathilda, bir katil ile yepyeni bir hayata adım atar.

Vizyona Girdiği Yıl: 1994

IMDb Puanı: 8,5


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

What's Your Reaction?

Nasıl yaa? Nasıl yaa?
0
Nasıl yaa?
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Komik Komik
0
Komik
Bayıldım Bayıldım
1
Bayıldım
Duygulandım Duygulandım
0
Duygulandım
Korktum Korktum
0
Korktum