En İyi Johnny Depp Filmleri


59 yaşındaki efsanevi aktör Johnny Depp, ikonik karakterler ile sinema dünyasının en çok tanınan isimleri arasında yer alıyor. Peki, usta oyuncunun da yer aldığı ve mutlaka izlenmesi gereken en iyi Johnny Depp filmleri ile ilgili bir listeyi incelemek ister misiniz? Eğer yanıtınız evet ise, Depp başrollü en iyi filmlere bir göz atalım.

10- Karayip Korsanları


Elbette ki Johnny Depp denildiği zaman akla ilk olarak Karayip Korsanları serisinin gelmesi kaçınılmaz olur. Dolayısıyla da listemizin son sırasını Johnny Depp filmleri arasında bir klasik haline gelen bu seriye bıraktık. Karayip Korsanları serisinin her bir eseri, Johnny Depp isminin bu seri ile bağdaşmasını sağladı. 2003 yılında serinin ilk filmi olan Siyah İnci’nin laneti ile başlayan Karayip Korsanları efsanesi, son olarak 2017 yılında vizyona girdi. 2017 yılındaki Salazar’ın İntikamı adlı esere kadar seri adını kullanarak “Gizemli Denizlerde, Dünyanın Sonu ve Ölü Adamın Sandığı” isimlerindeki yapıtlar da beyazperdede izleyiciler ile buluştu.

9- Benny & Joon


1993 yılında gösterime giren Benny & Joon da, Johnny Depp’in usta birkaç aktör ile rol aldığı yapımlardan biri olarak bilinir. En iyi Johnny Depp filmleri listesinde yer alma sebebi ise, eserin farklı bir konuyu izleyicilere sunmasıdır. Mary Stuart Masterson, Aidan Quinn ve Oliver Platt, filmde Depp ile başrolleri paylaşan isimler olarak dikkat çekiyor. Benny karakteri, filmde bir araba tamircisi olarak karşımıza çıkarken bir yandan da akız kardeşi ve akıl hastalığı bulunan Joon’la beraber yaşıyor. Joon’un eve gelen bakıcıları kaçırması nedeniyle, Benny zor günler geçirir. Fakat sonrasında girilen bir iddiayı kaybetmesi ile evlerine gelen Sam, yepyeni maceraların da habercisi olur.

8- Düşler Ülkesi (Finding Neverland)


2005 çıkışlı olan Düşler Ülkesi, Peter Pan karakterinin ortaya çıkış dönemini izleyicilere aktarıyor. En iyi Johnny Depp filmleri listesine de giren eser, James Barrie tarafından kaleme alındı. Londra’da geçen hikaye, 1904 yılını konu alıyor. Barrie’nin dönemin en başarılı eserlerini ortaya koyan bir isim olarak tanıtıldığı Düşler Ülkesi’nde yazar, daha büyük bir karakteri ortaya çıkarmak adına ilham kaynağı arar. Fakat bu kaynak hiç beklemediği bir yer ve zamanda karşısına çıkacak. Kate Winslet ile başrolleri paylaşan Johnny Depp, Düşler Ülkesi’ni de en başarılı eserleri arasına dahil ediyor.

7- Charlie’nin Çikolata Fabrikası


Willy Wonka’nın çikolata fabrikasını bırakmak için birini aradığı dönemlerde yarışma düzenlemesi ile fantastik komedi temalı bu film en komik Johnny Depp filmleri arasına giriş yapmayı başarıyor. Sinema dünyasından hayatımıza giren karakterlerden biri olan Willy Wonka, Depp’in canlandırdığı karakter olarak karşımıza çıkıyor. Çikolata fabrikasını başkasının yürütmesi adına arayış içinde olan Wonka, 5 çocuk seçtikten sonra bunları eğitmeye başlar. Çocuklardan biri de Charlie’den başkası değildir. Fabrikayı gezen ve fakir bir aileden gelen Charlie, gördüklerinden fazlasıyla etkilenir.

6- Çikolata


2000 yapımlı Çikolata adlı film, küçük bir Fransız kasabasında geçiyor. Standart bir yaşam süren kasaba halkı ve kasabaya yeni taşınan, aynı zamanda standart üstü bir hayata sahip olan bir kadın ve kızını konu alan film, en iyi Johnny Depp filmleri listesine giriş yapıyor. Anne ve kızının açtığı çikolata dükkanında, kasaba adeta iki farklı gruba bölünür. Juliette Binoche’nin diğer bir başrolü olduğu filmde, açılan çikolata dükkanı karşısında kasabada bu durumu destekleyenler de olurken, tepki gösteren kişi sayısı da epey fazla oluyor. İkilemden çıkan kaos ile de Çikolata, başarılı bir film olarak ön plana çıkıyor.

5- Elm Sokağı Kabusu


Konusu itibariyle Johnny Depp’in en iyi filmleri arasına giriş yapan Elm Sokağı Kabusu, 1984 yılında gösterime girdi. Los Angeles eyaletindeki bir mahallede gençlerin ilginç şekilde ölmeye başlamaları ile beraber olaylar gelişir. Freddy Krueger efsanesinin doğmasını sağlayan filmde, Depp’e Robert Englund ve Heather Langenkamp eşlik ediyor. Korku sinemasının ortaya çıkış filmlerinden biri olan Elm Sokağı Kabusu, Depp’in en önemli eserlerinden biri olmayı başardı. Kısa sürede tutulan film, bugün bile hafızalardaki yerini koruyabiliyor.

4- Halk Düşmanları (Public Enemies)


2009 yılında bir kitaptan uyarlanarak sinema dünyasına sunulan Halk Düşmanları filmi, başarılı bir eser olarak tanımlanıyor. Amerika’da yaşanan Büyük Buhran zamanında dönemin popüler suçluları ve yeni yeni ortaya çıkmaya başlayan FBI arasındaki olaylar neticesinde, Halk Düşmanları filmi en iyi Johnny Depp filmleri arasındaki yerini almayı başarıyor. Christian Bale ile başrolleri paylaşan Depp’in Halk Düşmanları filminde John Dİllinger rolünü üstlendiği görülüyor. İki dünya savaşı arasındaki vakitlerde kanun kaçağı rolündeki Dillinger, bir kanun kaçağı olarak soygunlarıyla etrafa nam salıyor.

3- Köstebek (Donnie Brasco)


Johnny Depp filmleri arasında önemli bir eser olan Köstebek, 1997 yılında gösterime girdi. Teşkilata bağlılığını kanıtlamış olan bir FBI ajanı olan Pistone, görevi gereğinde yıllardı mücevher hırsızlığı yapar. Fakat girdiği bu role olan inancının artması ile yeraltı kültürü, Pistone’ye cazip gelir. Dolayısıyla da gerçek kimliğini unutan karakterin, başkalaşım süreci oldukça iyi bir şekilde sahnelenir. Konusu itibariyle ilgi çekici bir eser olan Köstebek, en iyi Johnny Depp filmleri arasındaki yerini alıyor.

2- Beyaz Şeytan


2001 yılında gösterime giren Beyaz Şeytan filmi, Johnny Depp’in başrolde yer aldığı bir diğer eser oldu. Johnny Depp’in en iyi filmleri arasında kendine yer bulan eserde, George Jung karakteri girişimci bir babanın oğlu olarak tanıtılıyor. İlerleyen yaşlarında maddi zorluklar yaşamamak adına Kaliforniya eyaletine göç eden Jung, uyuşturucu işine bulaşarak para kazansa dahi kodese girmekten kurtulamaz. Hapiste tanıştığı biri ise, Jung’a kokain işinde daha büyük bir rakam teklif eder. Karakterin teklifi kabul etmesi ile pazarda isim yapması da çok uzun sürmez.


1- Müfreze

Oliver Stone’in kaleme aldığı Müfreze isimli film, 1986 yılında gösterimini gerçekleştirdi. Johnny Depp’in de başrolde yer aldığı filmin çekimleri, Filipinler’de gerçekleştirildi. Johnny Depp filmleri listesine ilk sıradan giren film, temel olarak Vietnam Savaşı’nı konu alıyor. Savaşta askere gelen fakat oldukça deneyimsiz olan insanların, savaş sırasında yaşadıkları korku dolu anlar oldukça başarılı bir şekilde izleyiciye aktarılıyor. Aynı zamanda film, çıkış tarihinin ardından En İyi Film ve En İyi Yönetmen Oscar’ına da layık görülmüştü. Filmlde Depp’e eşlik eden diğer isimler ise Willen Dafoe, Forest Whiteaker, Keith David ve Tony Todd oldu.Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

What's Your Reaction?

Nasıl yaa? Nasıl yaa?
0
Nasıl yaa?
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Komik Komik
0
Komik
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Duygulandım Duygulandım
0
Duygulandım
Korktum Korktum
0
Korktum