En İyi Tim Burton Filmleri


 Tim Burton, modern dünyada en çok tanınan yönetmen ve film yapımcılarından biri. Marjinal estetik anlayışı onu yapılmış milyonlarca film arasında benzersiz ve tanınabilir yapıyor.

Karamsar bir çocuk olan Tim, yaşıtlarının aksine ürkütücü ve karanlık şeylerden hoşlanırdı. Balmumu müzeleri ve mezarlıklar sevdiği mekanlardı. Lise döneminde katılıp başarılı ya da başarısız olduğu karikatür yarışmaları oldu. Sanatı, çocukken bile Tim için mücadele edilmeye değer, güçlü bir tutkuydu. Lise eğitiminden sonra başladığı sanat eğitimi yeteneğinin yanında ona teorik tecrübe kazandırdı. Şimdi gelin bu enteresan hayal gücünün izleyiciyle buluştuğu en iyi Tim Burton filmlerini birlikte inceleyelim!

10.Pee-Wee’s Big Adventure (Pee Wee’nin Büyük Macerası)-1985

 Tim Burton’un ilk uzun metrajlı çalışması olma özelliğiyle önem taşıyan macera ve komedi türündeki film, en iyi Tim Burton filmleri arasında gösteriliyor. İlk filmdeki başarının sonrasında iki devam filmi daha çekildi. Aynı zamanda bu film sonucunda Burton için gelen olumlu eleştiriler Warner Bros.’un Batman’i yönetmesi için Burton’la anlaşmasını sağladı. Film Pee-Wee’nin çalınana bisikletinin ülke çapında aranmasını konu alıyor.

9.Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (Fleet Sokağı’nın Şeytani Berberi)-2007

 Stephen Sondheim ve Hugh Wheeler’ın 1979’da Tony Ödüllü Tony Ödüllü aynı adlı müzikalinin uyarlaması olan 2007 yapımı 8 dalda Tony ödüllü bir müzikal slasher filmidir. Filmin yıllar boyunca çok sayıda versiyonu çekildi. Film, müşterilerini usturayla öldüren ve suç ortağı Bayan Lovett’in yardımıyla onların cesetlerini etli turtaya dönüştüren İngiliz berber ve seri katil Sweeney Todd’un Viktorya döneminde geçen melodramatik hikayesini yeniden anlatıyor

8.Planet of the Apes (Maymunlar Gezegeni)-2001

 1968 yapımı orijinalinin yeniden çevrimi, ABD yapımı bir macera, post apokaliptik filmdir. Film astronot Leo Davidson’un zeki maymunların yaşadığı bir gezegene bir uzay aracı kazası sonucu zorunlu iniş hikayesini ve bu inişin sonuçlarını anlatıyor. Bu gezegende maymunlar insanlara köle gibi davranır. Leo, Ari adlı bir maymunun yardımıyla bir isyan başlatır.

7.Miss Peregrine’s Home for Peculiar Children (Bayan Peregrine’in Tuhaf Çocukları)-2016

 Ransom Riggs’in 2011’de yayınladığı aynı adlı romandan uyarlanan film, 3 boyutlu bir fantastik dramadır. Gişede büyük başarı elde etti ve tüm dünyada yüksek hasılat rakamlarına ulaştı. Dedesinden duyduğu, tuhaf yeteneklere sahip çocukların yaşadığı bir yetimhane masalıyla büyüyen 16 yaşındaki Jake, dedesinin gizemli ölümünden sonra onun geçmişiyle alakalı sırları çözmek için Galler’deki bir adaya seyahat eder. Bu adada Bayan Peregrine’nin yetimhanesine yolu düşen Jake’i olağanüstü maceralar beklemektedir.

6.Beetlejuice (Beterböcek)-1988

 Michael McDowell’ın kendi hayatından esinlenerek senaryosunu yazdığı Tim Burton’un en iyi filmleri arasında yer alan film, makyaj dalında da bir Akademi Ödülü kazandı. Hatta doksanların başında bile popülerliğini koruyan hikayenin bir de dizisi çekildi. Fantastik komedi türündeki film, çıktığı döneme göre başarılı efektler içeriyor. Barbara ve Adam tatillerini yazlıklarını dekore ederek geçirmek isterler. Bir kasaba gezisinden eve dönerken, Barbara ve Adam bir araba kazası geçirirler. Eve döndükten sonra, Barbara ve Adam Yakın Zamanda Ölenler için bir kitap keşfederler. Öldüklerini anlayan çift, bir gün bir başka hortlak olan Beterböcek’le tanışırlar.

5.Charlie and the Chocolate Factory (Charlie’nin Çikolata Fabrikası)-2005

 Film Galli roman yazarı Roald Dahl’ın aynı adlı kitabından esinlenerek yapılmış bir Amerikan filmidir. Charlie, fakir bir ailede doğmuş, mutlu bir çocuktur. Willy Wonka, kurduğu kocaman çikolata fabrikasıyla dünyaca ünlü olmuş bir fabrikatördür. Charlie gibi bütün çocuklar fabrikanın içini merak etmektedir. Willy Wonka bir gün çikolata ambalajlarının içine beş adet altın bilet saklar. Satın aldığı çikolatanın içinden altın bilet çıkan beş çocuktan biri de Charlie’dir. Bu geziye dedesiyle birlikte katılan Charlie’yi birbirinden ilginç serüvenler beklemektedir.

4.Edward Scissorhands (Makas Eller)-1990

 Amerikan yapımı fantastik bir romantizm filmidir. Dünya çapında 78 milyon dolarlık bir hasılat elde eden film, Burton’un en iyi filmlerindendir. Edward, oluşumu henüz bitmemiş, ellerinde makas olan insansı bir yaratıktır. Peg Boggs, satış elemanı yaşlı bir kadındır. Edward’la tanıştıktan sonra onu evine alır. Evde makas elleriyle bahçıvanlık yapmaya başlayan Edward, Peg’in kızı Kim’e aşık olur. Film, insan ilişkilerine dair masalsı bir eleştiri getiriyor.

3.Big Eyes (Büyük Gözler)-2014

 Margaret Keane rolüyle Amy Adams’a Altın Küre kazandıran biyografik dram türündeki film, 1950’lilerin San Francisco’sunda geçiyor. En iyi Tim Burton filmleri arasında yer alan film 105 dakikadır. Bir fabrikada mobilya boyacılığı yapan Margeret yüksek ikna ve pazarlama yeteneği olan Walter ile tanışır. Margeret’ın çizdiği tabloları, Margeret’I ikna ederek kendi eseriymiş gibi satan Walter, yıllar içinde büyük paralar kazanır. Fakat Margeret bunu Walter’ın yanına bırakmayacaktır.

2.Big Fish (Büyük Balık)-2003

 En iyi Tim Burton filmlerinden biri de Daniel Wallace’ın 1998’de yazdığı aynı isimli romandan uyarlanan Big Fish, fantastik, komedi, drama türlerinin eşsiz bir birleşimidir. Film 125 dakidadır. Film, babası Edward’ın hayatındaki gerçeği kurgudan ayırmaya çalışan Will’in hayal kırıklığına uğramış bir oğlun hikayesini anlatıyor. Will babasının çocukken bataklığa girdiği ve cam gözüyle ona nasıl öleceğini gösteren bir cadıyla karşılaştığı hikâyesini anımsar. Artık nasıl öleceğini bilen Edward yüzleşemeyeceği hiçbir garip durumun olmadığını bilir.

1.Corpse Bride (Ölü Gelin)-2005

 Non-stop tekniğiyle çekilmiş en iyi Tim Burton filmleri arasında yer alan bu film adeta karanlık ve ürkütücü bir peri masalı gibidir. ABD ve İngiltere ortak yapımı film, 77 dakikadır. İsimsiz bir Viktorya kasabasında yaşayan Victor Van Dort, Victoria Everglot ile nişanlanır. Victor, yanlışlıkla Lady Everglot’un elbisesini ateşe vererek düğün provalarını mahveder. Yakındaki bir ormana kaçarken alyansını ters çevrilmiş bir köke takar. Ancak kökün, şimdi Victor’un karısı olduğunu iddia ederek mezardan kalkan ve onu Ölüler Diyarı’na götüren Emily adında ölü bir kadının parmağı olduğu ortaya çıkar.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

What's Your Reaction?

Nasıl yaa? Nasıl yaa?
0
Nasıl yaa?
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Komik Komik
0
Komik
Bayıldım Bayıldım
1
Bayıldım
Duygulandım Duygulandım
0
Duygulandım
Korktum Korktum
0
Korktum