Guinness Rekorlar Kitabına Giren En Garip 15 Rekor


Guinness Rekorlar kitabına girebilmek için çeşitli kategorilerde seneler süren çalışmaları görüyor, özellikle spor alanında birçok rekor denemesine tanık oluyoruz. Tabi bu kitapta sadece spor değil, her kategoride “en”lere rastlamak mümkün. En garip 15 tanesini okurken inanmakta güçlük çekeceksiniz.

1. Dünyanın En Büyük Kondomu Rekoru:

Dünyaca ünlü giyim markası Benetton, 1993’teki Dünya Aids gününde farkındalık yaratmak için Paris’teki Concorde Meydanı’na dünyanın en büyük kondomunu dikerek rekora imza atmış.

2. Big Mac Rekoru:

1953 doğumlu Amerikalı Don Gorske, 1999 senesinde Big Mac yeme rekorunu kırmış. 1972 senesinden bu yana günde en az 2 adet Big Mac yiyen adam, 1999 senesinde 28.788 rakamına ulaşarak kitaba adını yazdırmış. Adam halen Big Mac yemeye devam ediyor. Sadece bir defa Whopper denediğini, ancak Big Mac’in yerini tutamayacağını ifade eden adam; bu beslenme alışkanlığına rağmen tamamen sağlıklı olduğunu iddia ediyor.

3. En Uzun Kirpik Rekoru:

En uzun sakal, en uzun bacak, en uzun tırnak gibi birçok örneği televizyonlarda görmeye alıştık. Ancak sıradaki örnek gerçekten çok garip. Çinli You Jianxia, 2016’da 12.40 CM uzunluğundaki kirpikleriyle rekorlar kitabına girmeyi başarmış ve halen bu rekoru elinde tutuyor. 2021 Mayıs ayında yapılan ölçümde kirpik uzunluğu 20.50 cm olarak kayıtlara geçmiş.

4. Sakalla Ağırlık Taşıma Rekoru:

Litvanyalı Anatas Kontrimas 2013 senesinde sakalıyla en yüksek ağırlığı taşıyan insan olarak rekorlar kitabına girmeyi başarmış. Üstelik bu rekoru Türkiye’de kırmış. Rekorlar Dünyası isimli programda 63,80 kilo ağırlığında olan Gupse Özay’ı sakalıyla taşıyarak rekorunu tescillemiş.

5. İçecek Kutusu Açma Rekoru:

Bu rekor bir insana değil, bir papağana ait. Bir dakika içerisinde tam 35 tane kutu içeceği açmayı başaran Zac isimli papağan 2012 senesinden bu yana rekorun tek sahibi.

6. Diş Fırçasında Basket Topu Çevirme Rekoru:

Kanadalı Sandeep Singh Kaila, internette izlediği videolardan esinlenerek kendisini basket topu çevirme konusunda geliştirmeye karar vermiş. Diş fırçası üzerinde basket topunu 1 dakika 13 saniye boyunca çevirerek bu sene rekorlar kitabına girmeyi başarmış.

7. En Büyük Yo-Yo Rekoru:

Amerikalı Beth John isimli kadın nedendir bilinmez dünyanın en büyük yo-yosunu yapmaya karar vermiş. 3,6 metre çapında ve 2095 kilo ağırlığındaki yo-yoyu bir vinçten aşağı sarkıtarak deneyen John, 2012 senesinde yo-yonun yere çarpmasıyla sonuçlanan üç başarısız denemeden sonra, dördüncü denemesinde rekorlar kitabına adını yazdırmış.

8. Kaşık Taşıma Rekoru:

Sırp Dalibor Jablanoviç, vücudunun üzerinde 79 tane çay kaşığını dengede tutarak 2016 senesinde rekorlar kitabına girmiş. Kendisinin çay kaşıklarıyla bir rekoru daha bulunuyor. Jablanoviç, 2013 senesinde yüzünde 31 adet çay kaşığını dengede tutmayı başarmış.

9. Piercing Rekoru:

Brezilya asıllı eski bir hemşire olan Elaine Davidson 2014’te tam 462 adet piercing ile rekorlar kitabına girmiş. Bunlardan 192 tanesi yüzünde, diğerleri vücudunun çeşitli yerlerinde bulunuyor. Kendisinden önceki rekorun sahibi Alman Rolf Buchholz’un 453 piercinglik rekorunu geride bırakmayı başaran Davidson’ın rekoru başkasına kaptırmak gibi bir niyeti olmadığı; halen piercing yaptırmaya devam etmesinden anlaşılıyor. Websitesinde en son 2019’daki piercing sayısının 11003 olduğunu açıklamış.

10. En Uzun Şapka Rekoru:

4,8 metrelik şapkayla bu garip rekora imza atan isim Amerikalı Odilon Ozare’nin rekorlar kitabına girebilmek için şapkayı takıp 10 metre yürüyebilmesi gerekmiş ve bunu başararak 2018’de rekorunu tescilletmiş.

11. En Büyük Balon Heykel Rekoru:

Tek bir kişi tarafından yapılan en büyük balon heykel kategorisinde adını Guinness Rekorlar kitabına sokmayı başaran David Baker, bu rekora 2015 senesinde Cadılar Bayramı için yaptığı dev yarasa ile başarıya ulaşmış. Balonlarla yapılan yarasanın boyu 21,91 metre olarak kayıtlara geçmiş.

12. Kazı-Kazan Rekoru:

2019 senesinde 30. Yılını kutlayan Idaho Lottery isimli şans oyunları firması, yıldönümünde bir rekora imza atmak için aynı anda 479 insanın kazı-kazan kartlarını kazıdığı organizasyonla rekorlar kitabına girmiş.

13. En Geniş Plastik Ördek Koleksiyonu Rekoru:

Charlotte Lee isimli Amerikalı kadın banyo yaparken oyuncak ördekleri yüzdürme merakını birkaç adım öteye taşıyarak topladığı 5631 adet ördekle 2011’de Guinness Rekorlar Kitabı’na girmiş. Ördeklerini cam raflarda sergilediği özel bir ördek odası olan kadın koleksiyonuna eklemeler yapmaya devam ediyor.

14. En Yaşlı Erkek Striptizci Rekoru:

Bernie Barker, sahne adıyla Magic Mike, striptiz kariyerine 2000 senesinde tam 60 yaşındayken başlamış. Prostat kanserini yenmeyi başardıktan sonra vücuduna özen göstermeye başlayan ve bu mesleğe merak duyan Barker, 40 yarışmada birinci olmuş ve 2002 senesinde en yaşlı erkek striptizci olarak rekora imza atmış. Kendisi maalesef 2007’de vefat etmiş.

15. En Uzun Öpüşme Rekoru:

Ekkachai and Laksana Tiranarat isimli Tayland’lı çift 2013 senesinde düzenlenen bir organizasyonda 12-14 Şubat tarihleri arasında tam 58 saat 35 dakika 58 saniye öpüşerek rekor kırmışlar.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

What's Your Reaction?

Nasıl yaa? Nasıl yaa?
0
Nasıl yaa?
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Komik Komik
0
Komik
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Duygulandım Duygulandım
0
Duygulandım
Korktum Korktum
0
Korktum