Esrarengiz Bir Şekilde Ortadan Kaybolan 5 Uçak


Ucu bucağı bulunmayan gökyüzü semalarında adeta bir kuş edasında süzülen uçaklar, tonlarca ağırlığına rağmen sahip oldukları manevra kabiliyetiyle bizi kendilerine hayran bırakır. Her kalkıştan önce kontrol edilip, yüksek teknoloji ile donatılan bu araçlar alınan tüm önlemlere rağmen kimi zaman sırrı çözülemeyen hikayelere konu olur. Yolculuğa başladıktan sonra kendisinden haber alınamayıp, akıbeti belirlenemeyen birçok uçak vardır. Hikayesi oldukça çarpıcı olan bu uçaklardan 5 tanesini gelin birlikte inceleyelim.

1-Malezya Havayolları 370 no.lu uçuş – 2014

Tarihteki en güncel kayıplardan biri olan Malezya 370 numaralı uçuşu duymayan yoktur. 2014 yılının Aralık ayında Kuala Lumpur’dan Pekin’e doğru yola çıkan uçak, kalkışından 40 dakika sonra kule ile bağlantısını kesmiştir. Onca araştırma ve yapılan masraflara rağmen sonuca henüz ulaşılamamış, kayıp uçak içinde bulunan onlarca yolcu ve mürettebatıyla birlikte adeta sırra kadem basmıştır. Malezya uçağına dair tespit edilen tek şey hareket etmesinden bir süre sonra esrarengiz şekilde rotasını farklı yöne çevirmiş olması. Bu veri akla uçağın teröristler tarafından kaçırılmış olabileceğini getirse de, bazıları uçağın uzaylılar tarafından yok edildiğini iddia etmekte.

2-Santiago 513 no.lu uçuş – 1992

Bir korku filmi hikayesi gibi gelebilir. Ama yaşananları anlatan onlarca şahit var. Hikayenin baş kahramanı Pan American uçağı, 1955 yılında havalandıktan sonra ortadan kaybolmuş. İşte inanılması zor iki anlatım bundan 37 yıl sonra karşımıza çıkıyor. Yıl 1992 olduğunda Pan American uçağı Venezuela semalarından kuleye bağlanıyor. Hadi canım ordan! dediğini duyar gibiyiz.

Havalimanı şahitlerinden bazılarının anlattığına göre uçak otomatik pilot ile yere inmiş, ancak içindeki yolcular ve mürettebatı iskelet halinde bulmuşlar. Hatta öyle ki pilotun elleri hala kontrol kumandasındaymış. Bir zaman yolculuğu içine girdiği iddia edilen bu uçak için ortaya atılan ikinci iddia ise uçak içindeki herkesin sapasağlam olduğu. Pilotun kontrol kulesi ile irtibata geçmesinin ardından ‘Biz neredeyiz?’ diye sorması, tarihi öğrenen pilotun yaşadığı şok üzerine kuleden izin almadan yeniden yükselişe geçerek yoluna devam etmesi söylenenler arasında. Hangisine inanırsınız bilinmez. Ancak bu uçak içinde garip şeyler olduğu kesin.

3-Amelia Earhart – 1997

Bir zamanların en büyük kayıp uçak davası. Amelia, Atlas Okyanusu’nu uçakla geçen ilk kadın yolcu olduktan sonra, bu deneyimini pilot olarak yaptığı sefer ile de pekiştirdi. Yaptığı uçuş ile ün kazanan Amelia, 1997 yılında havacı arkadaşı ile çıktığı dünya turunda kayboldu. Pasifik Okyanusu üzerinde yol alırken yer ile bağlantısını kaybeden uçaktan bir daha hiç haber alınamadı. Amelia’nın son sözünün ‘Kolaysa bulun beni’ olduğu iddia edilmekte.

4-Varig Havayolları – 1979

Gilberto Da Silva: Hiç iki kez uçak kazasına karışan bir pilot gördünüz mü? Gilberto Da Silva birinci kazayı sağ salim atlatsa da ikinci kazada o kadar şanslı olamamış ne yazık ki. 1973’te yaşanan ilk kazada 123 kişinin öldüğü uçaktan kurtulan pilot, 1979 yılında Tokyo semalarında kaybolan uçağın da kaptanıydı. Bir daha haber alınamayan uçağın maddi değeri oldukça yüksek sanat eserleri taşıması da cabası.

5- Boeing 727

Angola Havayolları tarafından kiralanan bu uçak, firmanın yaşadığı maddi sıkıntılar sebebiyle 14 ay boyunca hiç kullanılmadan pistte beklemişti.Söylenenlere göre 25 Mayıs 2003 tarihinde iki kişi pistte belirerek, uçağa binmişler. Kuleden izin almaksızın uçağı hareket ettiren pilot ve mekaniker taksi yapıp kendi başlarına kalkışa geçerler. Tüm iletişim aletlerini kapatan pilota ne radardan ne de kule aracılığıyla ulaşamamış. Gözden kaybolan uçaktan yapılan tüm araştırmalara rağmen bir daha hiç haber alınamamış.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

What's Your Reaction?

Nasıl yaa? Nasıl yaa?
1
Nasıl yaa?
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Komik Komik
0
Komik
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Duygulandım Duygulandım
0
Duygulandım
Korktum Korktum
1
Korktum