Herkesin Rüyasına Giren Gizemli Adam


Binlerce insanın rüyasında gördüğünü iddia ettiği bir tipten bahsediyoruz. Olay aslında 2008 senesinde Andrea Natella isimli bir sosyolog ve pazarlama uzmanının kurduğu bir websitesinden çıkıyor. Natella, thisman.org adresli websitesinde “Bu Adamı Daha Önce Gördünüz Mü” sorusunu sorarak; şu hikayeyi paylaşıyor:

Hikayeye göre 2006’da New York’ya bir psikiyatristin hastası rüyasında bir adam gördüğünü ve bu adamın kendisine hayatıyla ilgili tavsiyelerde bulunduğunu anlatıyor. Rüyasında bu adamı sıkça görmeye başladığını söyleyen hasta, adamın bir çizimini yapıp psikiyatristine bırakıyor. İlerleyen günlerde gelen başka bir hasta, psikiyatristin masasında bu çizimi görüyor ve “bu O” diye haykırıyor. Bu hasta da çizimdeki adamı rüyasında gördüğünü söylüyor. Psikiyatrist çizimi başka psikiyatrist arkadaşlarıyla paylaşıyor ve dünya üzerinde İspanya’dan Rusya’ya birçok ülkeden bu adamı rüyasında gördüğünü söyleyen insanlar ortaya çıkıyor.

Natella’nın açtığı websitesine girenlerden de bu adamı rüyasında gördüğünü söyleyen binlerce insan çıkınca, olay haberlere yansıyor. Ve bu tuhaf durumla ilgili çeşitli teoriler ortaya atılıyor.

Arketip:

Psikoanalitik yaklaşıma göre çizimdeki adamı kollektif bir bilinç oluşturuyordu. Benzer travmalar yaşayan insanların benze algıları ile oluşturulmuş bir şablon tip olduğu varsayıldı.ü

Dini Yaklaşım:

Dindar kesimler ise çizimdeki bu adamın Tanrı’nın bir yansıması olduğunu kabul ediyordu. Bu görüşe göre Tanrı insanlara kendisini rüyalar aracılığıyla bu yüzü kullanarak gösteriyor ve onları doğru yola yönlendiriyordu.

Rüya Sörfçüsü:

Çılgın nir teoriye göre çizimdeki adam psişik güçleri sayesinde insanların rüyalarına girmeyi başaran gerçek bir insandı.

Komplo Teorisi:

En acayip teori ise şüpheciler tarafından ortaya atıldı. Bu kesimin iddiasına göre dev bir şirket insanları delirtmek için onların rüyalarına bu adamın suretini sokmayı başarmıştı. Ama bir şirketin neden toplu bir delirme haline ihtiyaç duyduğu konusuna açıklık getirilemedi.

İşin aslı ise çok farklı. Aslında her şey Andrea Netalla isimli bu sosyolog ve pazarlama uzmanının tasarlayıp başlattığı bir şaka. Böyle şeyleri eğlence ve araştırma amaçlı yapıyormuş. Birçok saygın yayına röportaj bile vermiş, şöhretin tadını çıkarmış. Haber platformları bunu anlayınca kandırıldıklarını itiraf eden açıklamalar yapmışlar. Uluslararası yayın organları kandırılmanın verdiği öfkeyle oldukça sert açıklamalarla Natella’yı ifşa etmekten kendilerini alamamışlar.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

What's Your Reaction?

Nasıl yaa? Nasıl yaa?
1
Nasıl yaa?
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Kızdım Kızdım
1
Kızdım
Komik Komik
0
Komik
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Duygulandım Duygulandım
0
Duygulandım
Korktum Korktum
1
Korktum