Hindistan Hakkında Birbirinde İlginç 10 Bilgi


Renklerin ve renkli insanların ülkesi Hindistan… Tarihin en eski uygarlıklarına ev sahipliği yapmış bu topraklarda şimdi 20’den fazla farklı dil konuşuluyor. Eşsiz doğası ve görkemli mimarisinin yanı sıra kültürel ve dini çeşitliliği ile herkesin ilgisini çeken bir coğrafya. Bu mistik coğrafyanın en ilginç 10 geleneğini sıraladık.

1. İnekler Hintliler için kutsal ama onlara tapmıyorlar. Kainatın ana tanrıçası olarak kabul ettikleri Devi’nin bir sembolü olarak görüyorlar. Ülkenin her yerinde, şehir merkezleri dahil başıboş ineklere rastlayabilirsiniz. Bu inekler yolun ortasına otursa dahi kimse onları rahatsız etmez. İnek kesmenin cezası ise 7 yıldan başlıyor, bazı eyaletlerde 10 yıla kadar hapis cezası söz konusu olabiliyor.
2. Kız çocukları ergenliğe adım attığında kötücül güçlere karşı savunmasız oldukları kabul ediliyor. Bu nedenle bazı eyaletlerde kız çocuklarını köpeklerle evlendirerek onları kötülükten koruduklarına inanıyorlar. Ancak bu elbette gerçek bir evlilik değil, kız çocuğunun büyüyüp gerçek evliliğini yapacağı zaman kadar geçen süre içerisinde köpeğin kendisi için bir koruyucu olacağı ve iyi şans getireceği düşünülüyor.
3. Dünya üzerindeki en kalabalık çekirdek aile olan Ziona ailesi Hindistan’da. İlk evliliğini 17 yaşında yapan aile reisinin şu an 39 eşi ve 94 çocuğu var!
4. İyiliğin kötülüğe karşı zaferinin kutlandığı bir festival vardır. Her sene Mart ayının başındaki dolunayda düzenlenen bu festivalde Holika isimli iblisin yenilgisi kutlanır. Binlerce insan ülkenin tüm eyaletlerinde rengarenk doğal tozları havaya saçıp çılgınca dans eder.
5. Dünyanın geri kalanından farklı olarak Hintliler cenazelerde beyaz giyerler. Beyaz rengin saflığı sembolize ettiğine inanılan ülkede, ölen kişinin ailesine saygınızı ifade etmek için cenazede beyaz giymeniz gerekir.
6. Vejeteryanlığın en yüksek oranda görüldüğü ülkedir. Ülke halkının sadece %40’ı et ürünleri tüketmektedir. Hinduizm dinine koyu şekilde bağlı olan bireyler et ve et ürünleri yerine meyve ve sebze ile yaptıkları bol baharatlı yemeklerle beslenirler.
7. Hindistan’da ölüler genelde yakılır. Ölen kişinin bedeni 24 saat kadar evinde kalmalıdır. Sonrasında yıkanır, en güzel kıyafetleri giydirilir ve reenkarne olacağına inanılarak yakılır. Yakma işleri sonrasında küller, insan ruhunu kötülüklerden temizlediğine inanılan Ganj nehrine saçılır. Hintliler kutsal Ganj nehrinin onları tüm günahlarından arındırdığına inandıkları için zaman zaman bu nehirde yıkanırlar. Ancak nehir rekor seviyede bir kirlilik barındırmakta ve insanları birçok salgın hastalıkla tehdit etmektedir. Buna rağmen halk, kutsal geleneklerini terk etmemektedir.
8. Dünyanın en zengin Hindu Tapınağı Hindistan’dadır. Kerala’daki Padmanabhaswamy tapınağındaki altın, gümüş ve değerli taşlardan yapılmış objelerin milyonlarca dolar değerinde olduğu tespit edilmiştir. Uzmanlarda yapılan en son envanter sayımında, kültürel değerleri de göz önüne alınarak yapılan değerlemede en az 90 milyon dolarlık varlık tespit edilmiştir.
9. Halkın yaklaşık %80’inin benimsemiş olduğu Hinduizm dininde 330 milyon Tanrı olduğu belirlenmiştir. En güçlü ve önemlileri olan kutsal üçlü “Vishnu, Shiva ve Brahma” için yapılan tapınaklar oldukça görkemlidir. Diğer tüm tanrılar için ülkenin çeşitli eyaletlerinde tapınaklar bulunmaktadır.
10. Dini nedenle intihar edenlere saygı duyulur. Depresyon ya da zorla evlendirilme nedeniyle intihar vakalarının sıkça görüldüğü ülkede, intiharı sadece dini nedenle gerçekleştirmek kabul görmenin de ötesinde saygın bir eylem olarak algılanır. Doğum, ölüm ve yeniden doğum (reenkarnasyon) döngüsünden kurtularak ölümsüzlüğe ulaşmak için yapılan bir fedakarlık olduğu düşünülür.

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

What's Your Reaction?

Nasıl yaa? Nasıl yaa?
0
Nasıl yaa?
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Komik Komik
0
Komik
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Duygulandım Duygulandım
0
Duygulandım
Korktum Korktum
0
Korktum