Hong Kong’un Korkunç Kafes Evleri


Çin Halk Cumhuriyeti’nin içinde özel idari bölge olarak ülkeden ayrı bir konuma sahip olan Hong Kong ticari anlamda gelişmişlik indeksinde yüksek kategoride olduğu için aşırı göç almaktadır. Burada bahsedilen gelişmişlik kavramı vatandaşların yaşam kalitesi ile ilgili değil ticaret yani iş potansiyeli anlamındadır.

Birçok filmden ışıltılı gece hayatı, havalı binaları ve lüks mekanları ile tanıdığımız Hong Kong aslında her gün büyük yaşam mücadelelerine sahne oluyor.

İş imkanı için bölgeye gelen binlerce Çinli iltica ediyor ve 7 yıl mülteci kategorisinde hiçbir sosyal hakları olmadan yaşamak zorunda kalıyorlar. Bu insanlar şanslıysa yasadışı olarak düşük ücretlere iş buluyor ya da yanında getirdiği birikimle 7 yıl yaşamaya çalışıyor. 

Dünyanın ticaret merkezi sayılan bu bölgede hayat pahalılığını anlatmak için konutların metrekare fiyatının 28.500 dolar olduğunu belirtmek yeterli olacaktır.

Sınırlı bir toprak parçası üzerinde barındırılması gereken aşırı fazla sayıda insan olunca şehir göklere doğru genişlemek zorunda kalmış. Yer az olunca fiyatlar ve kiralar, orta gelirli tarafından da karşılanamaz boyuta gelmiş. Özellikle dar gelirli kesim temel barınma ihtiyacını gidermesi imkansız hale gelmiş. Çare, göğe yükselen yapıların içindeki yaşam alanlarını mikroskobik parçalara bölüp insanlara sunmakta bulunmuş.

Yetişkin Yurdu

Bu alanlara ev demek yerine yurt demek doğru olur. Yurt tarzında banyo ve mutfağın ortak kullanıldığı, kafes şeklinde birimler içeren bir yatakhaneye dönüştürülmüş.

Banyo ve mutfağı özel olanlarda ise durum daha vahim çünkü mutfak ve tuvaleti birbirinden ayıran herhangi bir ayırıcı malzeme yok. Tellerle çevrili bu alanlar gerçek anlamda birer kafes, hatta mezar.

Dünya basınında “insanlık dışı ve onur kırıcı” ifadeleri ile sık sık geniş yer bulsa da çözüm anlamında somut hiçbir adım atılmıyor.

Hayatı Sığdırmak

Sadece 1 – 1,5 metrekarelik bu kafesler bazı yurtlarda iki hatta üç katlı olarak yapılmış. Bir odaya 20-25 adet kafes sığdıran tesisler mevcut. Yatarken ayaklarınızı düz uzatmanız bile mümkün değil, dizlerinizi kırarak cenin pozisyonunda uyumak zorundasınız.

Klostrofobisi olanlar için asla bir alternatif olamaz. Ayakkabı, kıyafet, temizlik malzemesi gibi her türlü eşyanın bu kafesin içerisinde muhafaza edilmesi gerekiyor. Eşyalarla birlikte içine girildiğinde ortaya çıkan iç sıkıcı görüntüye bakmak bile kolay değil.

Üstelik Pahalı

Bu kafesler son derece ürkütücü ve insani şartlardan çok uzak olmalarına rağmen fiyatları yine de aşırı pahalı, aylık olarak 250 dolardan başlıyor. Hong Kong haklının yoksulluk sınırının altında kalan %20’lik kesimi için bu evlerden başka bir seçenek bulunmuyor. Bu bölgede düzenli bir iş sahibi olmak yoksulluk sınırını aşmak anlamına gelmiyor.

Pandemi Şartları

Pandemi nedeniyle korku içinde yaşayan kafes ev sakinleri için sosyal mesafe gibi bir olanak yok. Çaresizce bu komün hayatı tüm riskleriyle birlikte yaşıyorlar. Uzun yıllardır büyük bir sorun olan konut krizi konusunda çözüm üretemeyen Hong Kong, salgın döneminde de bu kafesler konusunda herhangi bir adım atamadı.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

What's Your Reaction?

Nasıl yaa? Nasıl yaa?
0
Nasıl yaa?
Üzüldüm Üzüldüm
2
Üzüldüm
Kızdım Kızdım
1
Kızdım
Komik Komik
0
Komik
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Duygulandım Duygulandım
0
Duygulandım
Korktum Korktum
1
Korktum