Kuzey Kore’de Yaşamadığınıza Şükrettirecek 10 Garip Gerçek


Kore İşçi Partisi tarafından koyu bir sosyalizmle yönetilen Kuzey Kore’de yönetim tek bir kişinin kontrolünde ve bu kontrole sahip olan başkanlık makamı monarşilerdeki gibi babadan oğula geçiyor.

Devletin ilk başkanı Kim İl-Song’un torunu Kim-Jong-Un devletin yönetimini elinde tutuyor. Kendisi uyguladığı akıl almaz cezalar ve mantık dışı yasaklarla dünya gündeminden düşmüyor. Kuzey Kore aslında dünyanın geri kalanı için bir kapalı kutu. İçeride olanları kimse net olarak bilemiyor ancak ara ara sızan bilgiler dehşete düşürücü nitelikte.

Bu ürkütücü yönetimin kurallarından en dikkat çekenleri okuyunca orada doğmadığınız için kendinizi şanslı hissedeceksiniz.

#1 İnternet Yasak

Protestolar, terör olayları ardından kesildiğinde kıyameti kopardığımız internet, Kuzey Koreliler için sadece bir hayal. İnternete erişim hiçbir şekilde mümkün değil. Ülke genelinde internete girebilen kişiler sadece üst düzey devlet yetkilileri ve onlar da sadece yerel ağa bağlanabiliyor.

#2 Standart Saçlar

Saç kesiminizi zevkinize göre yaptırmanız mümkün değil. Ülkede kadınlar için 18, erkekler için 10 saç kesimi modeli belirlenmiş. Bu kesimler belli yaş aralıklarına göre gruplandırılmış. Bulunduğunuz yaş grubuna uygun 3-5 saç modelinden birini seçmek dışında çareniz yok. Ayrıca saçınızı farklı renklere boyayabileceğiniz sanıyorsanız çok yanılıyorsunuz. Siyah dışındaki tüm renkler yasak.

#3 Yurt Dışı Hayal

Halkın yurt dışına çıkması kesinlikle yasak. Devlet yetkilileri ve onlara yakın az bir ayrıcalıklı kesim dışında kimseye pasaport dahi verilmiyor. Halk resmen hapsedilmiş durumda. Her yıl Güney Kore, Rusya ve Çin’e kaçmaya çalışan yüzlerce insan bu cenderen kurtulmak için hayatlarını riske atıyor.

#4 Elektrik Kesintisi

Kaçta olduğu tam olarak bilinmese de ülkede geceleri belli bir saatten sonra evlere ve işyerilerine elektrik verilmiyor. Sadece devlet erkanının konutlarında elektrik kesintisi olmuyor ve ülke geceleri karanlığa gömülüyor. Bunun nedenlerinden biri Kim-Jong-un’un senelerdir bitiremediği elektrik santralleri olabilir.

#5 Radyo Televizyonda Devlet Tekeli

Radyo ve televizyon sahibi olmak serbest. Ancak halkın alabileceği televizyonlar sadece devlet kanallarının frekanslarını gösterecek şekilde üretilmiş. Devlet kanallarının yayınları dışında her şey yasak. Bir şekilde frekanslarla oynayarak Güney Kore kanallarını izleyen birkaç kişinin belirlenip, idam edildiğine dair söylentiler var.

#6 Tek Partili Siyasi Ortam

Kuzey Kore’de sosyalist ya da karşıt görüşte herhangi bir parti kurulması mümkün değil. Yasaya göre ülkede sadece İşçi Partisi siyasi faaliyet gerçekleştirebilir. Başka hiçbir oluşuma izin verilmiyor.

#7 Yabancı Dizi ve Filmler

Vatandaşların herhangi bir ülke tarafından üretilen dizi ya da film izlemeleri zaten temin edemeyecekleri için söz konusu değil. Kaçak yollardan temin edebilenler ise yakalandıklarında ölüm cezasına çarptırılırken, izlettirdikleri kişiler ise en az 15 sene esir kamplarına mahkum ediliyor.

#8 Sigara

Ülkenin başkanı hastane açılışında bile elinden sigarasını düşürmeyen biri. Ülkede sigara içmek serbest ancak sadece Kuzey Kore üretimi sigaralar kullanılabiliyor. Kaçak olarak yabancı sigara getiren ya da tüketen olursa cezasının ağır olacağı tahmin ediliyor. Başkana göre yabancı sigara tüketilmesi, ülkenin ekonomik çıkarlarıyla ters düşüyor.

#9 Din Yasak

Ülkenin %70’i ateist. Budist ve Protestan Hristiyanlar da var ancak ülkede din yasak olduğu için herhangi bir dini aktivitede bulunmak, kutsal bir nesne bulundurmak mümkün değil. Ülkede tapınılmasına izin verilen tek kutsal varlık devlet başkanı olarak belirlenmiş. Ona gösterilecek saygı ve bağlılığın herhangi bir kutsal inanıştaki yaratıcı kavramı ile değiştirilmesinin ciddi sonuçları oluyor.

#10 Başkente Bile Gitmek Zor

Kent yaşamı ve biraz sosyallik için başkente yerleşmeye kalkmak pek mümkün değil. Başkente taşınmak için hükümetten çıkması neredeyse imkansız olan bir özel izin almak zorundasınız.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

What's Your Reaction?

Nasıl yaa? Nasıl yaa?
1
Nasıl yaa?
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Komik Komik
0
Komik
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Duygulandım Duygulandım
0
Duygulandım
Korktum Korktum
1
Korktum