TransferGo ile Yurtdışı Para Transferi


Yaşamın, ticaretinin, alışverişin ve eğlencenin uluslararası yani küresel bir konuma ulaştığı yeni hayat düzeninde kişiler ve işletmelerin farklı ülkeler arasında finansal işlemler yapması gerekiyor. Bu işlemleri gerçekleştirebilmemiz açısından para gönderme ve para alma gibi aşamalarda da karlı ve pratik sistemleri seçmemiz gerekebiliyor.

Sizin için hazırladığımız bu içerikte TransferGo nedir sorusundan başlamak üzere nasıl kullanıldığı, neye yaradığı, avantajları/dezavantajları gibi birçok farklı noktadan bahsettik. Gelin kısa bir şekilde TransferGo nedir, niçin kurulmuştur ve çalışma sistemi nasıldır inceleyelim.

TransferGo Nedir? Nasıl Kurulmuştur?

transfergo

TransferGo, yurt dışında yaşayan bireylerin veya yurtdışına para gönderimi yapmak isteyenlerin banka işlem ücretlerine mecbur kalmadan farklı ülkelerde bulunan yakınlarına veya kişilere uluslararası çerçevede para gönderebilmesini sağlayan bir şirkettir. Şirketin genel merkezi kurulduğu günden bu yana İngiltere’de Londra kentinde yer almaktadır. 2012 yılında kurulumu gerçekleştirilen şirket bugün Berlin, Vilnius, İstanbul ve Varşova gibi birçok şehirde ofislerini bulundururken, dünya genelinde 47 ülke arasında hızlı ve çok düşük maliyetler ile uluslararası para transferi imkanı sağlamaktadır.

Yenilikçi bir iş modeli sağladığı için tüketiciler TransferGo sayesinde yurt dışına rahatlıkla para gönderebilir. Yani para transferleri sağlanırken, yerel para gönderimleri gibi pratik bir yapıya sahip olmakta ve para ülke değiştirmeden transfer edilebilmektedir.

TransferGo şirketinin kuruluşu, 2012 yılında yurt dışında ithalat ve ihracat gerçekleştiren 4 profesyonel genç tarafından gerçekleştiriliyor. Genç girişimciler uluslararası para transferlerinin yapılmasında çok büyük zorluklar ile karşılaştıkları için bizzat bu konuda çözüm oluşturacak bir sistem geliştirmek istiyorlar. 

CEO Daumantas Dvilinskas öncülüğünde uzun uğraşlar sonucunda kurulan TransferGo, müşterilerinin hayatlarına değer katmayı amaçlıyor. Bu anlamda da giderek dünyanın dört bir tarafına yayılan bir şekilde artan kullanıcı sayısına ulaşılırken, 2022 yılı dahilinde Türkiye’de de çok yoğun bir kullanıcı sayısı elde edildiği biliniyor. Büyümesini sürdüren şirket, 4 milyon kullanıcıya erişmiş olması ile birlikte Türkiye’de de son dönemlerde para transfer işlemlerinde bariz bir artış bulunduğunu ifade ediyor.

TransferGo İle Yurt Dışına Nasıl Para Gönderilir?

TransferGo tarafından sunulan para transfer işlemlerini bireysel olarak veya bir işletme olarak tercih edebiliyorsunuz. Gerçekleştireceğiniz işlemlerde pratik bir yapı yer alırken, hem gönderim süresi hem de gönderim ücretlerinde net bir şekilde belirlenmiş rakamlardan yararlanabiliyorsunuz. 

Sistemin en önemli noktada hızlı ve basit bir şekilde kullanabiliyorsunuz. Bu açıdan da platform üzerinde bir yurt dışına para transferi işlemini sadece birkaç dakikalık bir süre içerisinde deneyebilirsiniz. TransferGo platformunu kullanarak para gönderim işlemleri yapabilmeniz için öncelikle sistemde bir ücretsiz hesap oluşturmanız gerekiyor. Hesap oluşturma aşamalarında;

 1. Transfergo.com.tr adresi üzerinden siteye giriş gerçekleştirdikten sonra sağ üst köşede bulunan “Kayıt Olun” simgesine tıklamanız gerekiyor.
 2. Bir sonraki aşamada açılan sayfa içerisinde de sizden ilk olarak telefon numaranız talep ediliyor. Türkiye Uluslararası telefon kodu(+90) seçimini yaptıktan sonra telefon bilgilerinizi girdiğinizde de numaranızı onaylamanız talep ediliyor. Telefon numaranıza SMS ile gelen kodu girerek, onay işlemini yapabiliyorsunuz.
 3. Telefon numara onayı yapıldıktan sonra sizden bir şifre belirlemeniz ve ardından isim-soyisim, ülke, uyruk, e-posta adresi ve kimlik numarası bilgilerinizi girmeniz talep edebiliyor.
 4. Gerekli bilgileri eksiksiz bir şekilde girdiğinizde, mail adresinize ulaşan doğrulama linkine tıklayarak üyeliği tamamlayabiliyorsunuz.

Sistemde en önemli noktada sistemde doğru kimlik bilgilerinin girilmiş olması talep ediliyor. Doğru bilgiler ile kayıt işlemi tamamlandıktan sonra da sistem sizden para transferleri öncesinde kimlik onayı talep edebiliyor ve bu noktada da fotoğraf göndermeniz gerekebiliyor. Bahsedilen şekilde üyelik işlemlerinizi tamamladıktan sonra TransferGo şirketi tarafından sunulan imkanlar ile ilk para transferinizi kolayca oluşturabiliyorsunuz.

 1. İlk aşamada üyelik sayfanıza girdiğinizde, sol taraftaki menüde “Para Gönder” sekmesine tıklamanız gerekiyor. 
 2. Açılan sayfa içerisinde transfer bilgilerinde uluslararası sekmesi kullanılarak gönderen yer için Türkiye’yi ve gönderilen yer için de liste dahilindeki istediğiniz farklı bir ülkeyi tercih edebiliyorsunuz. Bu tercih sırasında da listede görebileceğiniz üzere örnek olarak Ukrayna için USD veya EURO gibi farklı para birimlerini baz alarak gönderim yapmak istediğinizi belirtebiliyorsunuz.
 3. Gönderim yapacağınız ülkeyi ifade ettikten sonra da size belirtilen döviz kurunu da göz önünde bulundurarak, TL çerçevesinde ne kadarlık bir gönderim yapmak istediğinizi belirtilen kutuya girmeniz gerekiyor.
 4. Alt bölümde ise gönderimin hangi tarihte yapılmasını istediğinizi seçmeniz gerekiyor. 
 5. Sonrasında devam et butonuna tıkladığınızda, ilk transferiniz verdiğiniz bilgiler ile size belirtilen masraf ve gönderim süreci dahilinde gerçekleştiriliyor.

TransferGo yurt dışına para gönderimi gerçekleştirmek istediğinizde, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının kullanabileceği şekilde standart bir sistem üzerinden hizmet veriyor. Bu hizmetlerde fiyatlandırma her zaman en iyi döviz kuru üzerinden hesaplanırken, gönderdiğiniz paranın ulaşma süresini nasıl tercih ettiğinize göre de değişebiliyor.

TransferGo’nun Avantajları

Sistemin en önemli 3 avantajına bakacak olursak;

 • TransferGo İngiltere’de sahip olduğu FCA ile HMRC lisansları ve Türkiye’de BDDK tarafından denetlenmesi ile güvenilir,
 • Mobil uygulaması ile Android ve IOS cihazlarda pratik,
 • Gizli ücretler(döviz kar marjı) olmadan, şeffaf ve en iyi kurlar ile işlem şansı tanıyan bir platform olması sayılabilir.

En iyi döviz kurları TransferGo açısından genel olarak avantajlara bakıldığında sürekli bir şekilde piyasada şimdiye kadar görebileceğiniz en iyi döviz kurları ile işlem yapma fırsatı yer alıyor. Ayrıca gizli ücretler yani döviz kuru marjı olmadan şeffaf rakamlar ile işlem yapabiliyorsunuz. 

TransferGo bu işlemleri istediğiniz her yerde gerçekleştirebilmeniz için size bir mobil uygulamada da sunarken, bu uygulamada da farklı ülkelere farklı para birimleri ile değişen süre zarflarında para gönderimi yapabiliyorsunuz. TransferGo mobil uygulaması hem Android hem de IOS işletim sistemli akıllı telefon ve tabletlerde kullanılabiliyor. İyi bir uygulama puanına da sahip olarak, uygulamada transfer yapılabiliyor ve transferler takip edilebiliyor. 

TransferGo’nun Dezavantajları

Bugün Türkiye’de yerli ve yabancı şekilde alternatif olarak birçok yurt dışı para gönderim ve transfer hizmeti veren platform yer alıyor. Özellikle bu platformlar ile karşılaştırma gerçekleştirdiğinizde de görebileceğiniz şekilde TransferGo platformunda bazı dezavantajlar göze çarpabiliyor. Bu ayrıntılar arasında;

 • Birçok platformda da olduğu gibi transfer edilecek parayı nakit olarak teslim alma seçeneğinin bulunmaması,
 • Listede görüldüğü üzere sınırlı sayıda ülkeye para gönderim fırsatı sunulması,
 • Müşteri hizmetlerinin 7/24 hizmet vermemesi bulunuyor.

TransferGo Transfer Ücretleri

TransferGo’da yurt dışına para gönderim işlemleri gerçekleştirmeniz çerçevesinde para gönderim sayfasında da görebileceğiniz üzere yaptığınız işlemlerde size 1 TRY karşılığında ne kadarlık bir Euro kurunun baz alındığı gösteriliyor. Bununla birlikte gönderim ücretinin de 0 TL(Ücretsiz) olarak belirlendiğini rahatlıkla görebiliyorsunuz. Çünkü sisteme üyelik gerçekleştiren kullanıcıların şimdiye kadarki en iyi döviz kurları ile birlikte ilk 2 transferinde ücret ödemeyeceği işlem kutucuklarının alt kısmında bir banner ile belirtiliyor.

TransferGo platformunda gönderimlerinizde teslimat süresini belirlemeniz fırsatı yer alıyor. Aslında bu belirlemeler ile birlikte transfer ücretleri de daha net olarak ortaya çıkıyor. TransferGo ödeme talimatını girdiğiniz andan itibaren transferi başlatıyor ve güvenlik kontrolleri nedeniyle transferde süre net bir şekilde belirleniyor. Bu noktada para gönderimi için transfer süresi sizin tarafınızdan iki farklı şekilde seçilebiliyor.

 1. İlk opsiyonda “Standart” seçim yaptığınızda, para 1 gün içerisinde teslim edilirken, yine gönderim ücreti ilk iki transferde alınmıyor ve sonraki transferlerde talep ediliyor. Sonraki transferlerde döviz kuruna göre fark uygulanırken, her türlü transfer için işlem yapma fırsatı sunuluyor. Bu işlemler sırasında gönderim ücreti 0-0,99 Euro arasında belirleniyor.
 2. Diğer opsiyonda ise “Bugün” içerisinde paranın gitmesini istiyorsanız, özellikle 30 dakika ile en hızlı gönderimi tercih edebiliyorsunuz. Bu durumda da yine ilk iki gönderimde ücretsiz sonraki gönderimlerde ise gönderilen miktara bağlı olarak belirli bir ücret ile işlem yapılıyor. İşlemler iş günleri dahilinde 02:00- 15:30(GMT) saatleri arasında kullanılabiliyor.

TransferGo Güvenilir mi?

TransferGo, Türkiye’den Avrupa’ya ve Avrupa’dan Türkiye’ye düşük ücretler ile pratik şekilde para transferi gerçekleştirmek isteyen kişiler için kullanılabilecek bir uygulama olarak tercih ediliyor. Şirket, şeffaf bir yapıya sahip olması ile lisanslı olarak kullanım imkanı sağlıyor. Bu çerçevede; İngiltere merkezli olduğu için bu ülkede para transferlerinden sorumlu olduğunu ifade edecek şekilde FCA(Financial Conduct Authority) ve HMRC(Her Majesty’s Revenue and Customs) lisansları kullanıyor. 

FCA lisansı bağlamında da TransferGo, kullanıcılarından teslim aldığı parayı şirket hesabına aktarmadan, bu güvence altında ayrı bir hesaba aktararak, para çalma ya da dolandırıcılık yapma imkanı bulunmadan hizmet veriyor. Şirket bugün hem dünya genelinde şirketlerin hizmetlerinin oylandığı platformlarda hem de personellerin çalıştıkları şirketleri oynadığı platformlarda yüksek puanlar ile ne kadar güvenilir olduğunu gösteriyor.

Türkiye açısından da bakıldığında Şikayetvar gibi önemli bir platformda bugüne kadar 18 adet farklı şikayet bulunduğu görülebiliyor. Yani bu açıdan da çok düşük bir şikayet sayısı bulunması, şirketin itibar açısından güçlü bir yapıya sahip olduğunu gösteriyor. Ayrıca şirketin birinci sınıf 2048 bit ve 256 bit SSL şifreleme güvenlik protokollerine sahip olduğu, şeffaf bir fiyatlandırma ve büyük bir şirket yapısı sunduğunu ifade etmek gerekiyor. Şirket ülkemizde de lisanslı bir yapı ile hizmet verirken, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu(BDDK) tarafından yetki verilmiş şekilde işlem gerçekleştiriyor ve bu bağlamda şirket faaliyetleri birleşik ödeme hizmetleri sayesinde yürütülüyor.

TransferGo Müşteri Hizmetleri

Şirket kendi sayfasında da belirttiği üzere müşteri destek ekibinin her gün genişlediğini ve birçok kişinin bu ekibe katılma şansının bulunduğunu ifade ediyor. Özellikle Türkiye sayfasında “müşteriyi bekletmeden ve teknik terim kullanmadan konuşmayı” tercih ettikleri ifade edilirken, TransferGo Türkiye müşteri hizmetleri ayrı bir şekilde sunuluyor.

Türkiye’de işlemleriniz, şikayetleriniz veya sorularınız için TransferGo müşteri desteği Pazartesi ile Cuma günleri arasında 08:00-17:00 arasında devam ediyor. Müşteri hizmetlerinde 

 • Türkiye’den iletişim kurulabilmesi için +90 0850 390 74 12 numaralı hattın kullanılması
 • Almanya’dan iletişim kurulabilmesi için +49 30 5884 9180 numaralı hattın kullanılması
 • İngiltere’den iletişim kurulabilmesi için + 44 203 856 4456 numaralı hattın kullanılması gerekiyor.

Ayrıca mail üzerinden iletişim için hello@transfergo.com iletişim adresi kullanılabildiği gibi Facebook üzerinden de yardım alınabiliyor.

Sonuç

Son noktada tüm bilgiler gözden geçirilirse, TransferGo Türkiye’de yurt dışına para göndermek veya yurt dışından transfer almak isteyen kişiler için avantajları ve dezavantajları ile incelenebilir.  

Avantajları, dezavantajları ve tüm yapısı ile TransferGo’yu sizin için güvenilir, düşük masraflı ve pratik bir yapıya sahip olduğu için önerebiliyoruz. 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

What's Your Reaction?

Nasıl yaa? Nasıl yaa?
0
Nasıl yaa?
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Komik Komik
0
Komik
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Duygulandım Duygulandım
0
Duygulandım
Korktum Korktum
0
Korktum